Povjerenje ulagača u njemačku ekonomiju popravilo se već drugi mjesec, dok se zadržava na nivou koji neće pomoći u otklanjanju sve većih zabrinutosti u vezi sa statusom zemlje kao zemlje koja zaostaje u rastu u Evropi.
Očekivanja instituta ZEW porasla su na -11,4 u septembru s -12,3 u augustu. Iako je to bolje nego što su predviđali ekonomisti u Bloombergovoj anketi, još uvijek je znatno ispod dugoročnijeg prosjeka za taj pokazatelj. Indeks trenutnih uvjeta pogoršao se na -79,4.
''Svjetlije ekonomske perspektive za Njemačku u skladu su sa znatno optimističnijim pogledom na razvoj međunarodnih berzi'', izjavio je u utorak predsjednik ZEW-a Achim Wambach. ''To se, barem djelomično, pripisuje sve većem udjelu ispitanika koji očekuju stabilne kamatne stope u eurozoni i SAD-u. Dodatno, stručnjaci očekuju daljnje ublažavanje kineske kamatne politike''.
Njemačka, koja se više oslanja na proizvodnju nego druge napredne ekonomije, bori se s padom potražnje za robom od ponovnog otvaranja pandemije i energetskog šoka izazvanog ruskom invazijom na Ukrajinu. Proizvodnja je u drugom kvartalu stagnirala nakon recesije u prethodnih šest mjeseci.
Evropska komisija u ponedjeljak je snizila svoju prognozu rasta za naciju, predviđajući da će to biti jedina velika ekonomija eurozone koja će pretrpjeti pad ove godine. Takva stajališta potiču zabrinutost da Njemačkoj predstoji razdoblje usporenog poslovanja zbog izazova uključujući visoke cijene energije, demografiju i preoblikovanje globalne trgovine.
Izglede također opterećuju inflacija i najteža kampanja monetarnog stezanja u historiji Evropske centralne banke, čiji je cilj vratiti cijene pod kontrolu. Dužnosnici se sastaju ove sedmice kako bi odlučili hoće li povisiti kamatne stope deseti put zaredom, s inflacijom u eurozoni iznad pet posto.
Komisija i dalje predviđa da će se Njemačka oporaviti sljedeće godine, zabilježivši rast od 1,1 posto. Povjerenik EU Paolo Gentiloni upozorio je na preveliki pesimizam, rekavši da je "ovo snažna ekonomija s alatima i mogućnošću oporavka".