Tržišta su se okrenula protiv Ujedinjenog Kraljevstva po drugi put u manje od godinu dana zbog loših izgleda za inflaciju i rast ekonomije koja već zaostaje za drugim zemljama Grupe sedam.
Dok se Banka Engleske bori da obuzda spiralne cijene, ulagači su povećali opklade da će kamatne stope porasti na najviši nivo u 25 godina. Funta je odmakla dalje od tih očekivanja nego u bilo kom trenutku otkako je nesretni budžet premijerke Liz Truss uzdrmao tržišta u septembru.
Dok su ulagači njezinom nasljedniku Rishiju Sunaku odali priznanje za stabilizaciju situacije početkom ove godine, dva ključna izvještaja u prošlom mjesecu pokazala su uporno jake plaće i cijene - unatoč najbržem povećanju troškova zaduživanja u tri decenije.
"Tržišta dovode u pitanje vjerodostojnost britanske politike", rekao je Adam Cole, glavni valutni strateg u RBC Capital Markets. "Klin između kurseva i valute još nije tako širok kao što je bio u to vrijeme, ali kreće se u istom smjeru".
Sljedeće dvije sedmice bit će ključne u oblikovanju izgleda.
U nedjelju, guverner BOE-a Andrew Bailey govori u Francuskoj, a zatim se sljedeći dan pojavljuje zajedno s kancelarom državne blagajne Jeremyjem Huntom u Mansion Houseu u Londonu. Službeni podaci o zapošljavanju objavljuju se u utorak, a podaci o mjesečnom BDP-u u četvrtak. Podaci o inflaciji za juni objavljuju se 19. jula.
Bailey je u četvrtak rekao za BBC Newsround da "očekuje prilično značajan pad inflacije" u nadolazećim mjesecima, ali još jedno prekoračenje rasta plaća ili potrošačkih cijena udvostručilo bi zabrinutost da će BOE možda morati pretjerano pooštriti politiku i izazvati recesiju.
Tvorci politike koji su još u martu vagali kada pritisnuti pauzu pri povećanju stopa brzo su se pomaknuli prema agresivnijem stavu, donoseći iznenađujuće povećanje od pola boda na pet posto prošlog mjeseca.
Ulagači se sada klade da će BOE morati podići svoju ključnu stopu na iznad 6,5 posto kako bi ohladio inflaciju, što je najviše u G-7.
Iznenadni gubitak vjere obnovio je razgovore da se Ujedinjeno Kraljevstvo "pretvara u tržište koje tone", kako je to rekao bivši američki ministar finansija Larry Summers tokom prošlogodišnje krize. UK je "stagflacijski bolesnik Evrope", rekao je Michael Hartnett, glavni investicijski strateg Bank of America. Cole je upozorio da bi "klađenje na neočekivani pad inflacije u kratkom roku izgledalo kao trijumf nade nad iskustvom".
Umjesto Truss, sada je sposobnost BOE-a da ispuni svoj cilj u borbi protiv inflacije ono što je u centru zabrinutosti.
"Da banka ima kredibilitet, mogli bi se oduprijeti nekim - ne svim - tržišnim zahtjevima za višim stopama", rekao je Gerard Lyons, glavni ekonomski strateg u NetWealthu. "Ali budući da banci nedostaje vjerodostojnost, ona odgovara tržištima, a ne vodi ih".
Negativno tržišno raspoloženje ima stvarne posljedice. Iako je funta najbolja valuta G-10 ove godine, Ministarstvo finansija ove je sedmice platilo najvišu kamatnu stopu za novo izdanje obveznica od 2007. Troškovi hipoteke sve su nepriuštiviji - cijeli postotni bod iznad praga od pet posto koji je BOE prepoznao kao značajno opterećenje za domaćinstva. Cijene kuća padaju najoštrijim tempom od 2011. Nesolventnosti poduzeća blizu su historijski najviših nivoa.
Pa ipak, ekonomija je otpornije od očekivanog, rekao je Bailey, s nedostatkom radnika koji podržavaju plaće. "To održava pritisak na Banku Engleske da dodatno podigne stope", rekao je George Buckley, evropski ekonomist u Nomuri.
To je dramatičan pad za UK u godini u kojoj se obilježava prva godišnjica ostavke Borisa Johnsona.
Ne tako davno, Britanija se ponosila svojim ekonomskim modelom na pola puta – mješavinom slobodnog tržišta SAD-a i evropske politike socijalne države. Niski porezi, niska nezaposlenost, fleksibilna tržišta rada i univerzalna zdravstvena briga. Ujedinjeno Kraljevstvo je obično raslo brže od evropskih zemalja bez društvenih podjela koje uništavaju Ameriku. Danas je to svjetska priča upozorenja.
Italijanska premijerka Georgia Meloni planirala je napad u stilu Truss na državne institucije sve dok britanski budžet nije doveo do skoka tržišnih kamatnih stopa u septembru. U tom procesu, Britanija je Međunarodnom monetarnom fondu dala zgodan primjer u stvarnom vremenu zašto je smanjenje poreza na inflacijski šok bila loša ideja.
Strani investitori odlaze. Francuska je pretekla Britaniju na vrhu evropskih investicijskih tablica koje sastavlja EY od 2019., a FTSE 100 izostavljen je iz rasta dionica koji je ove godine zahvatio SAD, Evropu i Japan. Industrijski dragulji poput proizvođača poluvodiča Arm listiraju se u inozemstvu.
Šta Bloomberg Economics kaže...
''Predstojeća serija podataka o radnim mjestima u UK-u bit će ključna u određivanju sljedeće političke odluke Banke Engleske u augustu– još jedno preveliko povećanje od 50 baznih bodova još uvijek bi moglo biti u planu. Bez obzira na to, britanska ekonomija će se smanjiti u maju, budući da je dodatni državni praznik vjerovatno usporio aktivnost'', Dan Hanson i Ana Andrade, Bloomberg Economics.
Poslovni čelnici za pad krive nedostatak političke vizije. Brexit je bio negacija britanskog ekonomskog modela - pristupna tačka jedinstvenog tržišta EU-a s ograničenim zakonima o radu, a ne izjava o tome što će UK biti. To ostaje nedefinirano.
Sunak želi niže poreze i jake javne usluge, ali insistira na tome da će do smanjenja poreza doći tek kada Ujedinjeno Kraljevstvo to bude moglo priuštiti. Uz više stope koje dugu dodaju oko 20 milijardi funti godišnje, Ministarstvo finansija ima malo ili nimalo prostora za darivanje.
U međuvremenu, Sunak gradi sasvim drugačiju ekonomiju od ove o kojoj govori. Još najmanje četiri miliona Britanaca uvučeno je u porez na dohodak od 2020. Porez na dobit poduzeća porastao je s 19 na 25 posto. Ukupno porezno opterećenje Ujedinjenog Kraljevstva najveće je od kraja Drugog svjetskog rata.
Kontradikcija između vizije i stvarnosti govori o zemlji u krizi identiteta, a opziciona Laburistička stranka iskoristila je priliku.
Visoke stope su "torijevska hipotekarna bomba", kažu laburisti. "U našoj sadašnjoj ekonomskoj situaciji osjeća se više od daška 1970-ih", rekao je u četvrtak čelnik laburista Keir Starmer, povezujući trenutnu bolest s posljednjim vremenom kada je Ujedinjeno Kraljevstvo bilo "bolesnik Evrope".
Kako se budu približavali očekivani izbori sljedeće godine, pitanje britanske strategije rasta doći će u oštriji fokus.