Europa će morati smanjiti čak 30 posto svoje potrošnje plina do sredine veljače ako se dotok iz Rusije zaustavi.
Opširna ograničenja bila bi nužna ako Moskva odluči potpuno zaustaviti protoke, kaže Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne energetske agencije (IEA). To je scenarij za koji bi se lideri trebali pripremiti, rekao je odgovarajući na pitanja poslana e-poštom.
"Ovisno o vremenu, potpuni prekid isporuke ruskog plina Europi mogao bi dovesti do toga da razina popunjenosti skladišta bude znatno ispod prosjeka uoči zime, ostavljajući EU u vrlo ranjivoj poziciji", rekao je Birol. "U sadašnjem kontekstu, ne bih isključio potpuni prekid izvoza plina u Europu iz Rusije."
Europa pokušava osigurati zalihe plina za skladištenje prije zime. Ovo izgleda izazovnije nakon što je Moskva ranije ovog mjeseca smanjila protok kroz plinovod Sjeverni tok prema Njemačkoj za 60 posto, navodeći tehničke probleme. Situacija s opskrbom plinom EU-a mogla bi se pogoršati ako Rusija u narednim tjednima potpuno zaustavi plin u regiji. Projekcije bloka pokazuju da, iako su stope popunjenosti skladišta trenutno na putu da dosegnu 90 posto do 1. studenog, granična vrijednost bi tu razinu dovela na ispod 75 posto.
To bi značilo "značajno veće" cijene plina, kaže Birol. Razina plinskih fjučersa već su se više nego utrostručile u odnosu na ovo doba prošle godine, prema podacima ICE Endexa.
Europa bi se sada trebala usredotočiti na smanjenje potrošnje plina iz industrije i kućanstava kako bi se osiguralo da što više opskrbe ide u skladište, rekao je Birol.
Njemačka, najveće europsko gospodarstvo, smišlja načine da potakne industriju da manje koristi. Država planira uvesti sustav dražbi koji će početi ovog ljeta za plaćanje industrijskih potrošača plina za uštedu goriva. Vlade u Berlinu i Kopenhagenu potiču ljude da manje koriste kod kuće kraćim tuširanjem.