Povoljan geografski položaj, visok nivo stabilnosti, kvalificirana radna snaga, dobra infrastruktura, visokorazvijena industrija samo su neki od faktora koji privlače strane investitore u Austriju. Austrija na međunarodnom nivou slovi kao poslovno sjedište broj jedan za izgradnju poslovnih odnosa s Istočnom i Jugoistočnom Evropom. Više od 1.000 globalnih poduzeća koristi povoljne poslovne uvjete u Austriji i koordinira svoje aktivnosti u Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi iz Austrije, a poslovanje iz ove zemlje vam daje pristup 760 miliona potrošača od Evrope do Urala. U prilog ovome govori i kontinuirani rast priliva stranih investicija u Austriji.
Upravo o ovim konkurentnim prednostima Austrije, ulaganju u inovacije, uticaju aktuelnih kriza na priliv investicija te posljedicama njemačke recesije na Austriju razgovarali smo s Birgit Reiter-Braunwieser, teamleaderom i direktoricom CEE i istraživačkog centra Poslovne agencije Austrije (ABA).
Kako su pandemija Covid-19, kao i trenutna kriza uzrokovana ruskom invazijom na Ukrajinu uticale na priliv stranih investitora?
Što se tiče pandemije Covida, bilo je prilično zanimljivo promatrati, jer smo mislili da će se brojke još više smanjiti. Da, brojke stranih direktnih ulaganja jesu se smanjile. Ali što se tiče investicijskih projekata koje je podržala ABA, zapravo nismo vidjeli veliki pad. Prema mom mišljenju, razlog za to je vjerovatno i taj što su kompanije više nego ikad bile iznimno sretne što dobivaju podršku od ABA. Tako su nam se mnoge kompanije obratile za pomoć u pokretanju poslovanja i informiranju o potrebnim dozvolama. Bili su iznimno zahvalni na toj usluzi i na tome što su imali nekoga kome se mogu obratiti da dobiju odgovore na svoja pitanja.
Moram također reći da je ABA od samog početka pandemije odmah reagirala tako što je organiziran rad od kuće. Također smo sistemski pristupili postojećim investitorima i podržali ih informacijama o predstojećim vladinim paketima podrške. Vlada je također bila vrlo efikasna u sastavljanju finansijskih pomoći za kompanije koje su bile pogođene lockdownom. Što se tiče drugog dijela pitanja, Rusija je, općenito govoreći, bila prilično značajan investitor u Austriji u smislu brojki stranih direktnih ulaganja, ali ne u smislu stvaranja radnih mjesta. I naravno, nakon invazije ruska ulaganja u Austriju su se potpuno zaustavila. Ali to nije stvorilo problem. Ukupno gledajući, mislim da je Austrija kao poslovna lokacija doživjela, prema mom mišljenju, gotovo neku vrstu uzlaznog trenda, jer se Austrija smatra sigurnim, stabilnim i neutralnim mjestom za ulaganje. Ti meki faktori postali su veoma važni u odluci o ulaganju. I Austrija je visoko rangirana u tom smislu i stoga mislim da trenutna situacija Austriji nije toliko naškodila koliko je možda drugim zemljama.
Prva stvar koja je vidljiva na vašoj službenoj web stranici je moto "Gdje inovacije pomjeraju planine". Kako ste iskoristili inovacije za transformaciju austrijske ekonomije?
Austrija je dom otvorenog inovacijskog sistema. Austrija je visokorazvijena poslovna lokacija, ali sigurno se ne smatra jeftinom lokacijom. Stoga mislim da Austrija mora uložiti velike napore u inovacije kako bi se takmičila na međunarodnom nivou, a kompanije se moraju stalno inovirati kako bi imale konkurentne proizvode i usluge koje mogu izvoziti. Mislim da inovativnost u Austriji ima dugu tradiciju. Razmislite o svim izumima. Mnogi od najvažnijih izuma čovječanstva zapravo su razvijeni u Austriji. Ili, naprimjer, pogledajte broj tzv. "skrivenih šampiona". To su kompanije koje su usmjerene na izvoz, često nisu široko poznate jer su globalni ili regionalni lideri tržišta u svojoj specifičnoj niši i često imaju B2B koncept. Stoga im nije potrebno široko oglašavanje. No, kada je riječ o broju "skrivenih šampiona", Austrija je svjetski broj jedan u ovom segmentu, zajedno sa Švicarskom i Njemačkom. Mislim da to puno govori o inovacijama u Austriji i da su često manje poznate male i srednje kompanije koje neprestano teže inovaciji i primjenjuju je kako bi stvorile inovativne proizvode i bile nosioci razvoja.
Koji su faktori koji privlače investitore? Koje su prednosti Austrije u odnosu na druge lokacije i kako to komunicirate potencijalnim investitorima?
Mislim da je ključni kriterij zbog kojeg kompanije investiraju u Austriju pristup tržištu. I ovdje je Austrija u povoljnom položaju. Nalazi se na centralnom mjestu unutar tržišta Evropske unije. Također je dio najvećeg i najzanimljivijeg dijela tržišta Evropske unije, a to je Dach regija sa 100 miliona potrošača koji govore njemački jezik. Često kažemo da kada želite lansirati proizvod, prvo ga ponudite tržištu Austrije, izvucite pouke i zatim ga razvijte za cijelu Dach regiju. Mislim da se mnogim kompanijama to sviđa, jer je austrijsko tržište manje i stoga lakše za upravljanje prije širenja na cijelu regiju. Kupovna moć je visoka u Austriji i općenito kupci su lojalni, posebno kada su zadovoljni odnosom cijene i kvaliteta ponuđenih usluga ili proizvoda.
Meke činjenice poput stabilnosti, sigurnosti i zaštite prava intelektualnog vlasništva također su važne u današnjem svijetu. Te meke činjenice više se ne smatraju samorazumljivima u nesigurnim vremenima poput ovih. Stoga mislim da je Austrija čak privukla više interesa u posljednje vrijeme. Još jedan vrlo važan faktor je talentirana radna snaga. Austrija ima visokoobrazovanu radnu snagu. Imamo vrlo dobar obrazovni sistem, posebno u prirodnim naukama. Mislim da dobro funkcionira cijela mreža, ta saradnja između istraživačkih instituta i vodećih kompanija, kao i startupa i cijelog ekosistema inovacija. Također treba naglasiti da je to u kombinaciji s javnom podrškom i ne mislim ovdje samo na finansijsku podršku u obliku subvencija za startupe, već i na nefinansijsku podršku. Mislim ovdje i na proaktivne vladine agencije koje podržavaju poduzetništvo, uključujući poduzetništvo žena u smislu posebnog fonda. Generalno, Austrija je vrlo povoljna lokacija u kojoj vlada pruža velikodušnu podršku.
Neki od problema koje strani investitori navode u Bosni i Hercegovini su dugotrajne i komplicirane procedure registracije kompanije, visoki porezi i parafiskalni nameti te nejasni i nedorečeni zakoni. Kakav je proces registracije kompanija u Austriji i koje poreske pogodnosti Austrija nudi međunarodnim kompanijama?
Proces registracije kompanije je jednostavan. Najčešće korištena forma u Austriji je društvo s ograničenom odgovornošću. Potreban vam je određeni iznos osnivačkog kapitala, sastavljate statut društva, idete kod notara radi ovjere, otvarate bankovni račun i prenosite osnivački kapital, a zatim predajete sve dokumente austrijskom registru kompanija. Mogu reći da sam postupak registracije može biti brz. Sve ovisi o tome koliko su dokumenti dobro pripremljeni i jesu li svi prevedeni. Također ovisi o tome ko će biti dioničar. Naprimjer, društvo s ograničenom odgovornošću s jednom osobom možete osnovati online. Međutim, trenutno, otvaranje bankovnog računa može biti malo komplikovanije jer banke imaju prilično stroge procedure za odobravanje novog korporativnog klijenta, što može potrajati.
Nakon što je kompanija registrirana u austrijskom registru kompanija, također se registrirate za trgovačku dozvolu, što također možete obaviti online, a nakon toga aplicirate za poreski identifikacijski broj kod poreske uprave. Što se tiče poreskih pogodnosti za strane investitore, to ovisi o vrsti kompanije. Ako se radi o startupu, to je nešto drugačije. Međutim, ako se radi o velikoj korporaciji, tada Austrija mora poštovati pravila o konkurenciji Evropske unije i biti vrlo stroga. Što se tiče poreskih pogodnosti, treba napomenuti da je trenutna stopa poreza na dobit za korporacije u Austriji 24 posto. Sljedeće godine će biti snižena na 23 posto. Dakle, ova stopa poreza na dobit za korporacije stavlja Austriju negdje u sredini. U Njemačkoj je porez na dobit za korporacije između 28 i 32 posto. Stoga je Austrija prilično privlačna u tom smislu.
Susjedne zemlje na istoku imaju niže poreze, ali naprimjer Mađarska ima i druge komunalne poreze koje treba uzeti u obzir. Zbog toga uvijek tvrdim da u Austriji za svoje poreze dobivate infrastrukturu, dobru zdravstvenu brigu i funkcionalan penzioni sistem. Zato mislim da je austrijski porez na dobit korporacija pravedan. Postoje li neki poreski poticaji? Postoji tzv. istraživačka premija. To je poreski poticaj za kompanije koje se bave istraživanjem, a temelji se na prihvatljivim istraživačkim troškovima koje kompanija ima. Oni mogu zatražiti povrat 14 posto tih troškova od porezne uprave. To je vrlo atraktivna shema od koje mnoge kompanije imaju koristi, a posebno je koriste međunarodne kompanije.
Kako Austrijska poslovna agencija sarađuje s drugim vladinim organizacijama i poslovnim udruženjima s ciljem poticanja ekonomskog razvoja Austrije?
ABA tijesno sarađuje s regionalnim agencijama za razvoj ekonomije koje su u vlasništvu regionalnih vlada. Naprimjer, sarađujemo s Agencijom za razvoj ekonomije Beča (Vienna Business Agency), koja je u vlasništvu grada. Također sarađujemo s Ecoplus, regionalnom agencijom za razvoj ekonomije Donje Austrije. Kada postane jasno gdje međunarodna kompanija želi imati sjedište, uvijek uključujemo i druge agencije, a ponekad organiziramo i zajedničke događaje u inozemstvu gdje komuniciramo s, naprimjer, njemačkim kompanijama i govorimo o dolasku u Austriju. Također blisko sarađujemo s Privrednom komorom Austrije, koja ima svoje komercijalne odjele (Advantage Austrija) u okviru austrijskih ambasada. Oni nam pomažu u organizaciji događaja na terenu, naprimjer, pozovu kompanije iz te zemlje da nam se pridruže na događaju.
Kada imate neke primjedbe ili sugestije koje dolaze od investitora, na koji način ih komunicirate vladi?
Kroz našu svakodnevnu saradnju s investitorima, dobijamo puno povratnih informacija o poslovnim uvjetima ovdje i pokušavamo te povratne informacije prenijeti ministarstvu, gdje zagovaramo poboljšanja. Ima li vlada sluha za to? Općenito, rekla bih da da. Ne zagovaramo stvari javno. Imamo naše sastanke na kojima pružamo takve povratne informacije. Ali mislim da je austrijska vlada vrlo otvorena i vrlo aktivna kada je riječ o stranim investitorima. Cijela vlada, od kancelara pa nadalje, organizira svake godine u februaru događaj Invest in Austria u Beču, gdje su dostupni stranim investitorima da ih saslušaju i čuju njihove brige, te gdje stvarno slušaju šta strani investitori trebaju, kako bi se još više investicija slilo u Austriju i stvorilo radna mjesta.
Kako će se recesija u Njemačkoj odraziti na Austriju?
Austrijska i njemačka ekonomija su vrlo usko povezane. Recesija u Njemačkoj nije dobra ni za Austriju, niti za ostatak Evropske unije. Mislim da smo u proteklim godinama vidjeli da je austrijska ekonomija bila otpornija od njemačke ekonomije. Stopa rasta u Austriji bila je viša nego u Njemačkoj. Dakle, nadajmo se da će i ovaj put ostati tako. Vidjet ćemo. Ali sve u svemu, mislim da je Austrija, prema mom mišljenju, ne bih rekla potpuno otporna, ali ipak se nadam da ćemo dobro upravljati trenutnom krizom. Stremljenje daljnjem povećanju učinkovitosti je prisutno. S druge strane, mislim da se svi jako trude i daju sve od sebe. Dakle, vidjet ćemo kako će se sve to odvijati. Ali sve u svemu mislim da je Austrija u dobroj poziciji.
Šta će biti u fokusu vašeg rada u budućnosti s ciljem daljnjeg privlačenja investicija?
Pretpostavljam da ćemo se u budućnosti svakako fokusirati na privlačenje više tehnološki intenzivnih kompanija. Kao što sam već rekla, Austrija je visokorazvijena poslovna lokacija. Istovremeno, to znači da radno intenzivni sektor više nije isplativ u Austriji jednostavno zato što su troškovi rada prilično visoki u poređenju s drugim mjestima. Dakle, pretpostavljam da se u Austriji moramo truditi privući kompanije koje se temelje na istraživanju, koje su tehnološki intenzivne i koje također snažno ulažu u istraživanje i razvoj i sve što se može konačno ostvariti u smislu fizičke proizvodnje. Proizvodnja koja je i dalje vrlo radno intenzivna, polako ali sigurno, zapravo će se sve više udaljavati od Austrije. Mislim da je izazov ovdje stvarno privući kompanije koje se temelje na istraživanju. Primjerice, biotehnološke kompanije, jer Austrija ima vrlo dinamičan sektor biotehnologije s prisutnošću svih vodećih farmaceutskih i medicinskotehničkih kompanija, koje imaju svoje proizvodne pogone, ali se i dalje šire. Ne treba zaboraviti ni sektor informacijske tehnologije. Mislim da su to industrije u kojima se nadamo da ćemo vidjeti više investicija u Austriji i da će tu ostati, jer mislim da imamo vrlo dobro okruženje za to.