Njemačka industrijska proizvodnja pala je najviše u godinu dana - povećavajući rizik da je najveća europska ekonomija skliznula u recesiju.
Proizvodnja je pala za 3,4 posto u ožujku, što je više od 1,5 posto pada koji su ekonomisti predvidjeli u Bloombergovoj anketi. Pad je bio posebno izražen u automobilskom sektoru, prema podacima statističkog ureda.
Iako podaci stižu s velikim zakašnjenjem, a nedavna objavljivanja ukazuju na to da se ekonomija u cjelini širi, neočekivano loša proizvodnja može dovesti do sniženja čitanja bruto domaćeg proizvoda za prvi kvartal.
To znači da bi Njemačka mogla zabilježiti recesiju između listopada i ožujka nakon što je balansirala na rubu recesije od napada Rusije na Ukrajinu i rasta inflacije. Preliminarna procjena za prva tri mjeseca 2023. bila je stagnacija nakon pada od 0,5 posto u četvrtom tromjesečju.
Podaci za ponedjeljak slijede pad narudžbi u tvornicama u ožujku od više od 10 posto, a ekonomist ING-a Carsten Brzeski ukazuje na slabost i drugdje.
"Svi njemački makro podaci u ožujku su pali", rekao je u izvješću klijentima. "Prodaja u maloprodaji i izvoz su naglo pali, a zajedno s današnjim podacima o industrijskoj proizvodnji, povećali su šanse za snižavanje rasta BDP-a u prvom tromjesečju."
S obzirom na to da potražnja opada jer potrošači daju prednost uslugama u odnosu na potrošnju dobara, proizvođači se još uvijek oslanjaju na akumulirane backlogove posla izgrađene tijekom pandemije. To je podržalo proizvodnju u posljednje vrijeme, kako su se ograničenja u opskrbnom lancu smanjila, ali to možda neće trajati.
Brojke od ponedjeljka signaliziraju da će "drugi kvartal biti težak za građevinski sektor jer backlogovi dolaze kraju, a onda će treći kvartal možda biti vrlo težak za automobilski sektor, opet jer backlogovi dolaze kraju, a nema novih narudžbi", rekao je Ludovic Subran, glavni ekonomist u Allianzu. "Dakle, vidite ovu jako izraženu deceleraciju, a Njemačka je sinonim za to."
Uz pomoć Craiga Stirlinga