Njemačka privreda je usporila u trećem kvartalu, povećavajući rizik da najveća evropska ekonomija ide prema recesiji.
Bruto domaći proizvod je pao za 0,1 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, što je manje od očekivanih 0,2 posto, saopćila je statistička kancelarija u ponedjeljak, navodeći manju potrošnju domaćinstava.
Podaci do izražaja dovode njemačku borbu da se oporavi od zimskog pada izazvanog energetskim problemima, poslije kojeg je došlo do dva kvartala stagnacije ili minimalnog rasta, prema revidiranim podacima.
Njemačka je jedina vodeća ekonomska sila za čiju privredu Međunarodni monetarni fond očekuje da će usporiti ove godine, a postavljaju se i pitanja o njenim dugoročnim izgledima.
Više kamatne stope kod kuće i globalno snažno utiču na tražnju za industrijskim proizvodima, na koje se Njemačka više nego drugi oslanja za rast. Hemijski gigant Lanxess AG najavio je da će ovog mjeseca smanjiti sedam posto radne snage, dok je Volkswagen AG rekao da će pojačati napore kako bi povećao profitabilnost.
Iako su se usluge bolje držale, poslovna istraživanja S&P Globala pokazuju da se i tamo usporava zamah. Štaviše, počinju da se primjećuju pukotine na tržištu rada - što je bila još jedna svijetla tačka do sada.
Ukupna aktivnost privatnog sektora se nastavila smanjivati kako je počeo četvrti kvartal, prema S&P Global.
Osim toga, očekuje se da će usporavanje inflacije i rast zarada omogućiti oporavak vođen potrošnjom, mada je nedavni izvještaj Bundesbanka naveo da domaćinstva još nisu povećala potrošnju. Analitičari koje je anketirao Bloomberg procjenjuju da će Njemačka rasti za 0,5 odsto u 2024. godini.
Podaci o bruto domaćem proizvodu iz drugih ekonomija eurozone su mješoviti. Dok je Španija održala rast, Austrija je upala u recesiju uslijed smanjenja potrošnje i investicija. Podaci za eurozonu od 20 zemalja se očekuju u utorak, uz procjenu analitičara da je rast zastao između jula i septembra.
Nedavna usporenja u Njemačkoj izazivaju zabrinutost u vezi s njenim budućim potencijalom, pošto se suočava sa starijom radnom snagom, prekomjernom zavisnošću od Kine i potrebom za brzom tranzicijom ka novim izvorima energije.
Visoki zvaničnici, uključujući predsjednika Bundesbanka Joachima Nagela, upozorili su na previše pesimizma, ukazujući na sposobnost zemlje da se prilagodi. Međutim, priznaju potrebu za akcijom, a ministar privrede Robert Habeck je prošle sedmice pozvao na donošenje odluka kako bi se osiguralo da Njemačka ostane destinacija za poslovanje.
(Dopunjeno revidiranim historijskim podacima u trećem pasusu.)