Poslovne prognoze Njemačke neočekivano su se poboljšale već šesti mjesec zaredom dok se privreda postepeno oporavlja od energetskog šoka.
Mjerilo očekivanja instituta Ifo poraslo je na 92,2 boda, s revidiranih 91 prethodnog mjeseca. Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg predviđali su blagi pad. Indeks trenutnih uslova je smanjen.
"I dalje ćemo pratiti ovu privredu koja niti propada, niti dinamično raste", izjavio je za Bloomberg TV predsjednik instituta Clemens Fuest. "To je ekonomija koja stagnira i pitanje je šta bi je moglo izvući iz stagnacije. Nešto čime bi se to moglo postići bilo bi daljnje poboljšanje lanaca snabdijevanja, a možda i perspektiva za rješavanje ukrajinskog rata."
Njemačka je tokom zime bila na ivici recesije dok su se kompanije i domaćinstva nakon ruskog napada na Ukrajinu suočavali s velikim računima za struju i grijanje. Troškovi prirodnog gasa su u ovoj godini pali, omogućivši najvećoj evropskoj ekonomiji da izbjegne najgori mogući scenario nestašica i nestanka struje.
To je podstaklo privrednu aktivnost, iako je ona postala neravnomjerno raspoređena. Potražnja za uslugama raste, dok se u pretjerano velikom njemačkom proizvodnom sektoru bilježi stalni pad, prema istraživanju koje je u petak objavio S&P Global.
Postoje neke pozitivne strane. Na primjer, fabrike su mogle da se oslone na veliki broj narudžbina i imale su koristi od smanjenja uskih grla u lancima snabdijevanja.
Predsjednik Bundesbanka Joachim Nagel rekao je da bi privreda mogla da zabilježi blagi rast tokom cijele godine. Inflacija je, u međuvremenu, na začelju - povećavajući vjerovatnost skorog kraja najagresivnijeg niza povećanja kamatnih stopa Evropske centralne banke.
Međutim, Fuest je upozorio da postoji rizik da će dosadašnje brzo povećanje troškova zaduživanja znatno oslabiti privrednu aktivnost. "Vidimo neke sektore, poput građevine, kojima je lošije."
--- Uz pomoć Joela Rinnebyja, Kristiana Siedenburga i Francine Lacqua.