Američke i europske burze u srijedu su prekinule kratki oporavak, a negativan trend na američkim burzama može se pripisati svjedočenju čelnika američkih Saveznih rezervi Jeromea Powella pred tamošnjim Senatom. Powell je izjavio da je središnja banka "strogo posvećena" suzbijanju inflacije i dionice su krenule prema dolje zbog straha investitora da bi daljnje zaoštravanje monetarne politike u najvećoj svjetskoj ekonomiji moglo dovesti do recesije.
Dow Jones indeks tako je u srijedu skliznuo za 0,2 posto, a jednaki pad zabilježio je i tehnološki Nasdaq. Vrijednost S&P 500 indeksa smanjena je za 0,1 posto. Na europskim burzama negativan trend je bio nešto jači. Vrijednost londonskog FTSE indeksa smanjena je za 0,9 posto, pariški CAC je oslabio za 0,8 posto, a frankfurtski DAX je potonuo 1,1 posto.
U svojem svjedočenju Powell u srijedu nije dao indikacije u kakvim koracima bi se mogla kretati buduća povećanja kamatnih stopa, ali je neizravno priznao da Fed nije na vrijeme reagirao i dodao da se teško može nadati "mekanom prizemljenju", odnosno da bi pad gospodarske aktivnosti mogao biti nagao. Tijekom trgovanja na burzama dionice su oscilirale jer dio ulagača drži da Powellove riječi znače da će Savezne rezerve vrlo pomno pratiti ekonomske pokazatelje i vjerojatnost recesije u svojoj borbi s inflacijom.
"Priznao je da će se kamatne stope nastaviti povećavati, ali Savezno vijeće za otvoreno tržište je svjesno nadolazećih objava podataka što sugerira da Fed sa svojim pooštravanjem neće biti isključivo na autopilotu", kazao je Joe Gilbert, menadžer u financijskoj kompaniji Integrity Asset Management.
Powellove izjave procijenjene su "manje oštrima od očekivanih" jer nije bilo spomena "bezuvjetne" predanosti borbi s inflacijom nauštrb zaposlenosti, primijetili su Krishna Guha i Peter Williams u svojoj poruci investitorima. "Fed pomno prati kako mediji i ostali reagiraju na njihove informacije, tako da sumnjamo da je izostavljanje tog termina bilo slučajno", dodali su.
Neizbježna recesija i volatilnost
Vjerojatnost nastavka rasta kamatnih stopa nakon studenog ove godine se naglo smanjila jer analitičari sada uračunavaju mogućnost naglog prizemljenja ekonomije i bržeg preokreta monetarne politike iduće godine. Neki drugi ipak očekuju daljnju neizvjesnost pokušavajući pomnije protumačiti Powellove izjave, i uzeti u obzir komentar bivšeg predsjednika Savezne banke New York Billa Dudleya koji je u srijedu napisao da je recesija "neizbježna" u idućih 12 do 18 mjeseci.
"Nitko neće doći na tržište i kupovati dionice u većim količinama ako je na burzama prisutna ovakva volatilnost", kazao je Shawn Cruz, glavni analitičar za trgovanje u brokerskoj kući TD Ameritrade. Glavni izvršni direktor Deutsche Banka Christian Sewing pridružio se rastućoj grupi šefova i kreatora politike koji upozoravaju da globalna ekonomija ide u smjeru recesije.
Podaci objavljeni u srijedu pokazali su da je inflacija u Velikoj Britaniji, zbog rasta cijena hrane, u svibnju dosegnula novi četrdesetgodišnji rekord.
Među europskim gospodarskim sektorima najlošiji dan su imale dionice vezane uz sirovine jer su cijene željezne rude i bakra krenule prema dolje radi nesigurnosti oko kineske ponude i kretanja tamošnje ekonomije.
Dionice energetskih kompanija također su bile u padu, i to za više od tri posto, nakon što je pala cijena sirove nafte. Američki predsjednik Joe Biden najavio je da će pokušati povući poteze kojima bi se pojeftinila cijena goriva. Barelom WTI nafte u četvrtak ujutro se trgovalo u razini 104 dolara, dok se Brent nafta prodavala za 109,6 dolara po barelu.
Spomenute negativne trendove donekle su nadoknadili rast cijena dionica nekretninskih kompanija, proizvođača hrane i pića te zdravstvenih kompanija.
Kombinacija rastuće inflacije, oštrije monetarne politike, rata u Ukrajini i usporavanja kineske ekonomije smanjila je do sada vrijednost sveobuhvatnog europskog dioničkog indeksa STOXX 600 za oko 18 posto od njegove povijesno najviše vrijednosti dosegnute u siječnju.
Od pojedinih dionica vrijedi izdvojiti vrijednosnice njemačka korporacije BASF koje su pojeftinile 5,8 posto nakon što je glavni izvršni direktor upozorio da bi kompanija mogla biti pred značajnim padom poslovanja u drugoj polovici godine.
Dionice europskih proizvođača čelika poput ArcelorMittala, Voestalpinea i Salzgittera su potonule više od deset posto nakon što je investicijska banka JPMorgan promijenila svoje prognoze za te dionice uz komentar da cijene čelika na tržištu tek trebaju dosegnuti dno.