Na kriptokonferenciji u Parizu krajem ožujka, hype je bio u oštrom kontrastu s obližnjim gomilama smeća koje je ostavljalo dojam nemara gradskih službi.
Dok su prosvjedi i štrajkovi protiv plana predsjednika Emmanuela Macrona o podizanju dobne granice za odlazak u mirovinu uzburkali glavni grad Francuske, menadžeri digitalne imovine okupili su se u kongresnom prostoru unutar palače Louvre. Sudionici su pijuckali šampanjac na večernjem okupljanju u muzejskom dijelu, a zatim su bili počašćeni privatnim razgledavanjem Mona Lise i drugih remek-djela.
Raspoloženje je bilo dobro, u suprotnosti s nevoljama koje su većinom nastale same od sebe, a zadesile industriju tijekom prošle godine.
Zagovornici vole opisivati kriptovalute kao istinski globalni fenomen, povezan blockchainom koji nije opterećen zastarjelim naslijeđenim sustavima koji se razlikuju od zemlje do zemlje. Ipak, njegov svijet postao je znatno manji u posljednje dvije godine. Kina je zabranila većinu digitalne imovine, Singapur i Dubai pooštrili su pravila, a američke vlasti krenule su s oštrim mjerama nakon urušavanja FTX-a u studenom.
Skupljanje plodova
Iako je Francuska još uvijek mali igrač u kriptu i također radi na pooštravanju regulative, njezin udio u poslovima s rizičnim kapitalom skočio je u prvom tromjesečju kao rani znak da Macronovi napori privlačenja poslovanja s digitalnom imovinom počinju donositi plodove.
"Oni žele biti startup nacija i mislim da je to legitimno", rekao je Joe Lubin, glavni izvršni direktor njujorške blockchain tehnološke tvrtke ConsenSys, u intervjuu na pariškom kriptodogađaju, za koji su organizatori procijenili da je okupio oko 8500 sudionika. "Sviđaju im se ljudi u našem ekosustavu."
Ne radi se o tome da Francuska besposleno stoji dok druge zemlje pritišću. Nakon kolapsa FTX-a, viši dužnosnici, uključujući centrističkog senatora Hervéa Maureya i guvernera Banke Francuske Françoisa Villeroya de Galhaua, pozvali su na strože propise. Ranije ove godine, parlament je progurao pravila koja zahtijevaju više otkrivanja podataka u područjima kao što su politike cijena i sukobi interesa, kao i odvajanje depozita klijenata – međukorak prije nego što propisi na razini Europske unije stupe na snagu.
Sektor, koji se postavlja kao bastion protiv prekoračenja vlasti, obiluje preprekama, i to ne samo onima u notorno rigidnom francuskom sustavu rada. A uvijek postoji i rizik od političke reakcije ako se kriptovaluta nađe u nekoliko visokoprofilnih skandala. Samo nekoliko dana nakon završetka pariškog događaja, američka Komisija za trgovinu terminskim ugovorima (Commodity Futures Trading Commission, CTFC) tužila je Binance, dominantnu burzu digitalnih tokena. CFTC je tužio i Binanceova milijardera, CEO-a Changpenga "CZ" Zhaa, koji se prošlog srpnja na Twitteru pohvalio sa selfiejem s Macronom.
"Vlada je u kompliciranoj situaciji", rekao je François-Joseph Schichan, direktor konzultantske tvrtke Flint Global i bivši francuski diplomat. "Francuska će se naći pod pritiskom EU-a, a možda i SAD-a, da pooštri svoju regulativu."
Ipak, francuski odgovor bio je u suradničkom tonu, daleko više nego američki. Prilikom otvaranja javne rasprave o prijedlozima za regulaciju kriptoimovine u veljači, regulatorno tijelo za bankarstvo reklo je da bi taj potez trebalo promatrati kao "pozitivan signal" za decentralizirane financije.
Rukovoditelji okupljeni u Parizu činili su se nestrpljivi da tako i ostane. "Jako pametni,", riječi su kojima je Lubin opisao dužnosnike i regulatore. "Prisutan na svim kriptodogađajima", rekla je Marguerite de Tavernost, ulagačica rizičnog kapitala u fondu Ledger Cathay, o ministru digitalnih znanosti Jean-Noëlu Barrotu. Tom Duff Gordon, potpredsjednik međunarodne politike u burzi Coinbase Global, pohvalio je vladajuće i regulatore za preuzimanje "proaktivne uloge" u razvoju kriptoekosustava.
Coinbase sa sjedištem u San Franciscu pod pritiskom je domaćih vlasti. Oni su 22. ožujka objavili kako ih je Komisija za vrijednosne papire i burzu obavijestila da planiraju pokrenuti ovršne mjere protiv njih.
Tvrtka procjenjuje gdje će bazirati svoj glavni entitet u EU-u, dok Unija priprema svoj prvi, sveobuhvatni skup kriptopravila u Direktivi o tržištima kriptoimovine (MiCA), rekao je Gordon. Francusku je opisao kao "privlačnu" opciju, rekavši da je proces u tijeku.
Binance je otvorio više od 150 stalnih radnih mjesta u Francuskoj u manje od godinu dana i dalje se širi, rekao je David Princay, predsjednik lokalne jedinice, u e-pošti.
Prilika koja se ne propušta
Macronova odluka da ostane usredotočen na cilj, iako je niz skandala uzdrmao kriptovalute, možda je djelomično ukorijenjena u širim strateškim razmatranjima. Kao i veći dio Europe, Francuska je promatrala američke tvrtke poput Facebooka i Twittera koji dominiraju onim što se često naziva web2, definiranim pojavom društvenih medija.
Sada, prema kriptozagovornicima, svijet ulazi u eru web3 – koji se često opisuje kao više decentralizirana iteracija interneta izgrađena oko blockchaina.
Neposredno prije ponovnog izbora 2022. godine, Macron je web3 opisao kao "priliku koja se ne smije propustiti", dodavši da bi "Francuska i Europa trebale biti predvodnice budućih generacija weba". Čak i prije toga, progurao je politike koje su pogodovale sektoru, poput smanjenja poreza na kriptoprofit i novog "lakšeg" režima registracije.
"Napori i politike koje su provedene u proteklih nekoliko godina otkako je predsjednik Macron izabran daju rezultate", rekao je Barrot u intervjuu krajem ožujka. "Ulaže se trud da se Francuska učini najatraktivnijim mjestom za razvoj web3 i tehnologija temeljenih na blockchainu, uključujući kriptoimovinu."
Francuska ima i druge atribute koji se sviđaju kriptomenadžerima. Ključne su njihove vrhunske inženjerske škole poput École Polytechniquea koje izbacuju stalnu ponudu tehničkih talenata. Osim toga, Pariz je privukao velik dio sektora financijskih usluga koji je napustio London nakon Brexita, produbljujući ekosustav koji okružuje digitalnu imovinu. Neki od njegovih poznatih brendova luksuzne robe, od Louisa Vuittona do Cartiera, razvijaju tehnologiju koja se temelji na blockchainu kako bi potvrdili autentičnost svojih proizvoda ili pratili usluge nakon prodaje.
"Možda je to samo osjećaj, ali u posljednjih šest mjeseci čini se da se pariški kriptoekosustav malo ubrzao", rekao je Paul Frambot, izvršni direktor francuskog startupa Morpho Labs, razvijač istoimenog blockchain protokola.
Zatim je dodao: "Možda zato što postaje malo kompliciranije raditi blockchain i kripto u drugim zemljama."
--- Uz pomoć Muyao Shena i Emily Nicolle.