Historija sugerira da će se Federalne rezerve (Fed) suočiti s teškim zadatkom u pooštravanju monetarne politike u dovoljnoj mjeri s ciljem smanjenja inflacije bez izazivanja recesije u SAD-u, s vjerovatnošću za recesiju od oko 35 posto tokom sljedeće dvije godine, prema Goldman Sachs Group Inc.
Glavni izazov Fed-a je smanjiti jaz između radnih mjesta i radnika i usporiti rast plaća na tempo koji je u skladu s njegovim ciljem inflacije od dva posto. Fed namjerava postići ovaj cilj pooštravanjem finansijskih uslova, dovoljno da smanji otvaranje radnih mjesta bez oštrog povećanja nezaposlenosti, napisao je glavni ekonomist Jan Hatzius u izvještaju o istraživanju u nedjelju.
Postizanje takozvanog mekog prizemljenja može biti teško, jer se historijski gledano smanjenje jaza u SAD-u dogodilo samo tokom perioda recesije.
"Shvaćeni po nominalnoj vrijednosti, ovi historijski obrasci sugeriraju da se Fed suočava s teškim putem do mekog slijetanja", rekao je Hatzius.
Dodao je da recesija nije neizbježna jer će normalizacija ponude radne snage i cijena trajnih dobara nakon Covida-19 pomoći Fed-u.
''Postoji još primjera drugih zemalja u Grupi od 10 naprednih ekonomija - koja također uključuje Belgiju, Kanadu, Francusku, Njemačku, Italiju, Japan, Holandiju, Švedsku, Švicarsku i Ujedinjeno Kraljevstvo -koje su izvele meko slijetanje'', naglasio je Hatzius.
Jedanaest od 14 ciklusa pooštravanja u SAD-u od Drugog svjetskog rata pratila je recesija u roku od dvije godine, ali samo se osam od njih može čak i djelomično pripisati pooštravanju Fed-a, a "mekana" pristajanja sve su češća u posljednje vrijeme, rekao je Hatzius. Projicirao je izglede za recesiju u sljedećih 12 mjeseci na oko 15 posto.
Ekonomisti su nedavno primijetili sve veće izglede za recesiju u SAD-u, a 27,5 posto njih iz Bloombergovog istraživanja očekuje kontrakcije u prvoj sedmici aprila, u odnosu na 20 posto mjesec ranije. Očekuju da će indeks potrošačkih cijena u zadnja tri mjeseca ove godine u prosjeku iznositi 5,7 posto, u odnosu na ranijih 4,5 posto.