Centralna banka Japana (BOJ) je zadržala svoju referentnu kamatnu stopu na istorijski niskom nivou od negativnih 0,1 odsto, što je BOJ učinilo izuzetkom u odnosu na ostale svjetske banke koje su počele da usvajaju restriktivnije monetarne politike.
Ranije ove nedjelje, Federalne Rezerve su podigle referentne kamatne stope u Sjedinjenim Američkim Državama za 75 baznih poena, dok je Banka Engleske svoju kamatnu stopu podigla za 25 baznih poena.
Centralna banka azijske države je u saopštenju rekla da će otkupiti neophodan iznos državnih obveznica sa ciljem da prinos na desetogodišnjim obveznicama ostane oko nula odsto.
U dijelu saopštenja koji govori o rizicima, pored pandemije koronavirusa i situacije u Ukrajini, saopštenje spominje i razvoj događaja na finansijskim i deviznim tržištima. Banka je navela da bi pomenuti rizici mogli da utiču na inflaciju i privrednu aktivnost u zemlji.
"BOJ je spomenula devizna tržišta prvi put nakon prethodnog sastanka. To mi govori da banka više obraća pažnju na jen, i da ne želi da valuta pređe nivo od 140 jena po dolaru," rekao je za Bloomberg Mari Iwashita, glavni ekonomista za tržišta u kompaniji Daiwa Securities.
Na konferenciji za medije nakon sastanka BOJ, guverner Haruhiko Kuroda je rekao da je bi slabljenje japanskog jena u odnosu na dolar moglo da negativno utiče na privredu zemlje. Uprkos tome, BOJ nije postavila vrijednost jena koja bi bila optimalna.
Ubrzo nakon odluke BOJ da ostavi referentnu kamatnu stopu na istom nivou, vrijednost jena u odnosu na dolar je pala i nastavila trgovanje sa gubicima.
Ranije ove nedjelje, jen je pao blizu najnižeg nivoa u posljednje 24 godine.
"Kuroda je jasno i glasno rekao da neće podleći pritiscima tržišta koji svakako rastu," rekao je za Bloomberg Shinichiro Kobayashi, glavni ekonomista u kompaniji Mitsubishi UFJ Research & Consulting.
Azijsku zemlju krajem jula očekuju izbori za 124 člana gornjeg doma parlamenta, tijela u kojem se poslanici biraju na šest godina. Skupština Japana ukupno broji 710 poslanika.