Štrajkovi koje su organizirali francuski sindikati proizveli su popriličan kaos u četvrtak, a prosvjed protiv plana vlade da reformira mirovinski sustav testira odlučnost predsjednika Emmanuela Macrona da se odupre pritisku s ulice.
Zaposlenici u sektorima kao što su transport, školstvo ili energetika sudjeluju u 24-satnom štrajku usmjerenom protiv namjere da se dob za umirovljenje podigne na 64 sa 62 godine. Prosvjedne šetnje održavaju se diljem zemlje u većim gradovima uz potporu lijevih političkih stranaka.
U rijetkom iskazu jedinstva osam najvećih sindikata dobro su koordinirali štrajk i prosvjede što je potaknulo vladu da ljude pozovu da rade od kuće. Uspjeh akcije sigurno će se mjeriti i brojem ljudi koji su izašli na ulicu, a cilj je bio dosegnuti brojku od barem milijun ljudi.
"Izađite i pokažite neslaganje s mirovinskom reformom. Javno mnijenje masovno je odbija. To moramo pokazati", rekao je čelnik sindikata CFDT Laurent Berger. Organizatori su rekli da je ovo tek početak njihova prosvjednog djelovanja.
Kako bi izgradio konsenzus Macron je prihvatio da dob za umirovljenje bude 64, a ne 65 godina koliko je bilo izvorno planirano. Ministri su rekli da su spremni na promjene u planu tijekom rasprave u parlamentu.
Najveći poremećaji u četvrtak dogodili su se u transportu jer je većina superbrzih vlakova ostala mirovati, a još manji dio regionalnih vlakova je bio u funkciji. U Parizu većina linija metroa funkcionirala je samo u vrijeme najvećih gužvi, a i tada u opsegu manjem od 5o posto. Otkazano je 20 posto letova sa zračne luke Orly.
Proizvodnja električne energije iz nuklearnih centrala smanjena je za 12 posto u četvrtak zbog štrajka zaposlenika tvrtke Electricite de France. Problem je nastao i u isporuci goriva iz tri rafinerije tvrtke TotalEnergies, kao i u ukrcaju goriva u Exxonovoj rafineriji Fos.
Oko 42 posto nastavnika u osnovnim školama nije radilo te oko 35 posto u srednjim školama, objavilo je ministarstvo obrazovanja.
Vlada treba plan reforme mirovinskog sustava parlamentu predstaviti početkom veljače, a rasprava je zakazana za ožujak.
Potpora vladinu planu pada otkako je predstavljen 10. siječnja. Prema anketi za Sud Radio, objavljenoj u četvrtak, samo 28 posto podržava reformu, što je manje od prošlotjednih 32 posto. Oko 58 posto anketiranih je podržalo prosvjede.