Prošle godine Bosna i Hercegovina je uvezla suncokretovog ulja u vrijednosti 39.365.312 maraka, a izvezla 538.855 maraka, informacije su Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Uvoz ove stavke 73 puta veći je od izvoza, što je posebno problematično kad se uzme u obzir nemali poljoprivredni potencijal BiH.
Iz Ministarstva podsjećaju kako u FBiH nema proizvođača ulja, dok na državnoj razini postoji samo jedan proizvođač, odnosno "Bimal" Brčko.
Govoreći o nestašici i povećanju cijena, istaknuli su kako na to mogu utjecati globalni poremećaji cijena i nedostatak određenih sirovina i proizvoda na svjetskom tržištu, a ukoliko o njihovom uvozu u većoj mjeri ovisi Bosna i Hercegovina, izvjestila je Fena.
Još su dodali da na nestašicu i povećanje djelomično, i na kraće razdoblje, može utjecati i gomilanje zaliha proizvoda.
Kada je u pitanju nekontroliran rast cijena, iz Ministarstva naglašavaju kako je Vlada FBiH pri Federalnom ministarstvu trgovine imenovala Vijeće za praćenje cijena u Federaciji BiH, koga čini više institucija i organizacija.
"Nadležnost Vijeća je, pored ostalog, praćenje rasta cijena u svrhu procjene potrebe propisivanja mjera neposredne kontrole cijena, utjecaj cijena na standard građana, analiza kretanja cijena, davanje mišljenja na djelovanje mjera ekonomske politike i predlaganje mjera neposredne kontrole cijena ukoliko je indeks potrošačkih cijena veći od 5 posto, a sve u skladu sa Zakonom o kontroli cijena u Federaciji BiH i njihovim podzakonskim aktima", zaključili su iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH.
Globalne cijene
Globalne cijene hrane ostale su blizu rekorda jer je trgovinu usjevima poremetio rat u Ukrajini, što je pogoršalo ograničene opskrbe i potaknulo inflaciju.
Pročitajte više: Cijene hrane su blizu rekorda jer ukrajinski rat obara globalnu trgovinu
Ruska invazija smanjila je izvoz iz Ukrajine na kapaljku, ograničavajući zalihe jednog od najvećih svjetskih izvoznika žitarica i biljnog ulja. To je dovelo do toga da kupci hrle negdje drugdje, dok neke nacije pokušavaju ograničiti prodaju jer se brinu o iscrpljivanju lokalnih rezervi.
Visoke cijene gnojiva i vremenske neprilike povećavaju prijetnju globalnim zalihama usjeva. To riskira produbljivanje krize gladi. Indeks hrane Ujedinjenih naroda u travnju je pao za manje od jedan posto, držeći se blizu rekordne vrijednosti.