BiH

I u drugom kvartalu banke pooštrile uslove za kredite kompanijama

Autor: Mirela Haskić-Suša

03. septembar 2022, 17:20

Udio odbijenih zahtjeva ostao nepromijenjen

Potrađnja za krediti je nastavila rasti i to za 14 posto

I u drugom kvartalu banke pooštrile uslove za kredite kompanijama

Bloomberg

Mirela Haskić-Suša

U drugom kvartalu 2022. godine došlo je do neznatnog pooštravanja kreditnih standarda za kredite preduzećima (neto procenat -29 posto), pokazala je Anketa o kreditnoj aktivnosti banaka u BiH koju je provela Centralna banka Bosne i Hercegovine.

Podsjećamo, banke su i u prvom kvartalu pooštrile kreditne standarde za kredite preuzećima i tada je neto procenat iznosio -14 posto.

Neznatno pooštravanje kreditnih standarda odnosi se na odobravanje kratkoročnih kao i dugoročnih kredita preduzećima.

''Faktori koji su uticali na pooštravanje kreditnih standarda banaka koji se primjenjuju u procesu odobravanja kredita i kreditnih linija preduzećima su percepcija rizika, spremnost na preuzimanje rizika i troškovi izvora za kredite i ograničenja bilansa stanja'', navodi se u izvještaju CBBiH.

Pročitaj više: Banke opreznije, očekuje se usporavanje kreditiranja u Adria regiji

Rast kamatnih stopa mogao bi ugroziti otplatu postojećih kredita

U drugom kvartalu 2022. godine došlo je do neznatnog pooštravanja uslova odobravanja kredita preduzećima (tj. ugovornih odredbi iz kreditnih ugovora), a odnose se na kamatnu maržu i zahtjeve u pogledu kolaterala. Ostali uslovi odobravanja kredita preduzećima su ostali nepromijenjeni u odnosu na prethodni kvartal.

Poređenja radi, osnovni faktori koji su uticali na pooštravanje standarda u prvom kvartalu bili su percepcija rizika i spremnost na preuzimanje rizika, dok konkurencija drugih banaka i troškovi izvora za kredite i ograničenja bilanse stanja, nisu imali uticaja na kreditne standarde banaka koji se primjenjuju u procesu odobravanja kredita ili kreditnih linija poduzećima.

Udio odbijenih zahtjeva za odobrenja kredita preduzećima, ostao je nepromijenjem u odnosu na prvi kvartal 2022.  

S druge stranje, potražnja je nastavila rasti i to za 14 posto.

''Banke su izvijestile da su na povećanu potražnju kredita uticale prvenstveno finansijske potrebe za kapitalnim investicijama kod njihovih klijenata obrtnim sredstvima i restrukturiranje duga u drugom kvartalu 2022. godine. Takođe, u pogledu korištenja alternativnih izvora finansiranja, banke su izvijestile da su svi faktori imali pozitivan uticaj na potražnju, osim kredita nebankarskih finansijskih institucija koji nisu imali uticaja na potražnju preduzeća za kreditima i kreditnim linijama'', navodi se u izvještaju.

Pročitaj više: Profit banaka u Republici Srpskoj za pet godina pola milijarde KM

Banke u FBiH za pet godina zaradile više od milijardu KM

Za naredni kavrtal očekuje se  umjereno pooštravanje standarda za odobravanje kratkoročnih kao i dugoročnih kredita preduzećima.

''Banke očekuju da će se smanjiti potražnja preduzeća za kreditima u trećem kvartalu 2022. godine, s tim da se očekuje nešto veći pad potražnje za dugoročnim nego za kratkoročnim kreditima i kreditnim linijama preduzeća'', zaključuje se u izvještaju.

 

Sve vijesti iz rubrike Ekonomija

Ekonomija

SAD uvele sankcije NIS-u
Adria

SAD uvele sankcije NIS-u

Ministarstvo finansija SAD sankcionisalo je Naftnu industriju Srbije u okviru novog paketa sveobuhvatnih mjera usmjerenih na ruske proizvođače energije.

10.01.2025

Autor: Ana Ristović

sve vijesti iz rubrike Ekonomija