Tvornici namjenske industrije "Pretis" iz Vogošće, jednoj od najvažnijih kompanija iz ove oblasti u Bosni i Hercegovini, prijeti zatvaranje, i to u trenutku kada se nalazi na samom vrhu bh. izvoznika oružja i municije na tržište SAD-a.
Većinski vlasnik "Pretisa" je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, dok američka kompanija Regulus posjeduje 41,5 posto vlasničkog udjela. S ciljem jačanja proizvodnih kapaciteta, Regulus je osigurao ugovor vrijedan 100 miliona dolara za isporuku municije jednoj američkoj firmi. Međutim, "Pretis" je do sada realizirao svega 25 posto ugovorenih isporuka, iako su dobavljači dio novca ranije uplatili.
Pismo upozorenja
U pismu upućenom federalnom ministru energije, rudarstva i industrije Vedranu Lakiću, predsjednik kompanije Regulus Will Somerindyke upozorio je na ozbiljne probleme u upravljanju kompanijom. Istakao je da se čak 40 ugovora nalazi na čekanju, iako su kupci već uplatili avanse.
Depositphotos
Vogošćanski "Pretis" je bio ključni dio vojne industrije bivše Jugoslavije, a uspio je očuvati proizvodnju i nakon njenog raspada. Njegovi proizvodi kao što su minobacačke, topničke i tenkovske granate kalibra 155 mm po NATO standardima, izvoze se na brojna međunarodna tržišta, uključujući i SAD.
Cijena jedne ove granate dostiže i iznos od šest hiljada dolara. Njen rast se očekuje i dalje, nakon nedavne odluke zemalja članica NATO-a da povećaju izdvajanja za odbranu na najmanje pet posto BDP-a.
Nakon što su u javnosti objavljeni detalji ove afere, oglasilo se i Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH. U saopćenju su naveli da aktivno sarađuju s partnerima iz kompanije Regulus, te da su u proteklom periodu održali više sastanaka, uključujući i posljednji u Washingtonu prije dva mjeseca.
Ministarstvo navodi kako su zaprimili određene dokumente iz kompanije Regulus, za koje tvrde da sadrže netačne informacije. O navodnim netačnostima, kako kažu, odmah su obavijestili američkog partnera te ih upoznali s relevantnim činjenicama.
U saopćenju su dodali i da su prijedlozi koje je Regulus dostavio za unapređenje rada "Pretisa" u skladu s politikama koje Vlada FBiH već provodi u cijelom sektoru namjenske industrije. To uključuje snažniju ulogu uprava u razvoju kompanija, njihovo kadrovsko osnaživanje, transparentnost poslovanja, reviziju ranijeg rada te druge mjere koje imaju za cilj stabilizaciju i rast industrije.
Iako je "Pretis" jedan od rijetkih proizvođača koji je zadržao kontinuitet nakon raspada Jugoslavije, budućnost ove strateški važne fabrike ostaje neizvjesna bez hitnih i odlučnih mjera u cilju poboljšanja upravljanja i ispunjavanja međunarodnih ugovornih obaveza.
Rekordni izvozni rezultati
Namjenska industrija BiH sve više jača i svoje proizvode plasira na mnogobrojna tržišta širom svijeta, te predstavlja veliki potencijal države. Dobre podatke bilježi i zbog nestabilne geopolitičke situacije širom svijeta, a kompanije iz naše zemlje koje proizvode municiju i naoružanje i od početka ove godine ostvaruju rekordne izvozne rezultate.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) objavila je kako je samo tokom prva dva mjeseca ove godine vrijednost izvoza vojne opreme dosegnula 91,2 miliona maraka. Riječ je o dvostruko većoj vrijednosti u usporedbi s istim razdobljem 2024. godine, odnosno o razlici od 50 miliona maraka.
U 2024. godini ukupna vrijednost izvoza vojnih tvornica u BiH bila je 561,5 miliona KM i veća je za 37,6 posto u odnosu na prethodnu godinu, a početni trend ove godine pokazuje kako će sve te brojke tokom 2025. biti znatno premašene.
Vrijednost ovog izvoza iz BiH je tim značajnija jer naša zemlja ne proizvodi složene i skupe sisteme naoružanja, nego uglavnom streljivo koje je razmjerno jeftino, ali i sve traženije. Najznačajnije kompanije bh. namjenske industrije su Igman iz Konjica, Pretis, Unis Ginex, Binas Bugojno, Pobjeda Technology Goražde, Pobjeda-Rudet Goražde, Kosmos Banja Luka, Orao Bijeljina i Zrak Teslić.
Kako smo ranije objavili, kompanija Pretis u prošloj godini ostvarila je prihode od čak 153,8 miliona maraka. U odnosu na godinu ranije, prihodi su udvostručeni, čime je kompanija doživjela ekspanziju.
Tekst napisan uz pomoć Ivane Raonić.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...