Eskalacija sukoba na Bliskom istoku dovodi do preusmjeravanja letova, obavijestila je Evropska agencija za sigurnost zračne plovidbe (Eurocontrol), što utječe i na zračni promet iznad Bosne i Hercegovine. O tome je informirana i Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA), te su iz agencije obavijestili javnost da će doći do povećanja zračnog prometa i to za oko 10 posto u poređenju s istim razdobljem prošle godine.
O ovom pitanju, kao i o planovima i izazovima s kojima se Agencija suočava, u intervjuu za Bloomberg Adriju govori direktor ove Agencije Davorin Primorac.
Stanje na Bliskom istoku ima posljedice i na prelete iznad BiH, kakva je sada situacija sa zračnim prometom iznad BiH i kako BHANSA reagira na trenutno stanje?
Čitaj više
Otvorena bliskoistočna Pandorina kutija, što bi sve moglo izaći iz nje?
Konflikt niskog ključanja između Izraela i Irana desetljećima je oblikovao Bliski istok.
03.10.2024
Izrael je razaranjem Hezbollaha satjerao Iran u ćošak
Izvanredna demonstracija vojne moći promijenila je regionalnu ravnotežu snaga.
02.10.2024
Sarajevski aerodrom u problemima, kapaciteti nedovoljni za očekivani rast
Sljedeće godine Međunarodni aerodrom Sarajevo čekaju brojni izazovi.
02.10.2024
Sukobi na Bliskom istoku rezultiraju povećanjem zračnog prometa iznad Bosne i Hercegovine za oko 10 posto, te zbog geografskog položaja naše države, u skladu s trenutnim scenarijem, očekujemo da se trend povećanja broja letova održi na istom nivou. Daljnji razvoj i moguća eskalacija sukoba mogli bi izazvati ozbiljne poremećaje, što će sigurno imati nepovoljan utjecaj na razvoj zračnog prometa kako globalno tako i u Bosni i Hercegovini.
Mi svakako nastavljamo pomno pratiti razvoj situacije i održavati aktivnu komunikaciju s našim međunarodnim partnerima, te smo apsolutno spremni reagirati na eventualne promjene izazvane daljnjom eskalacijom. Mi smo svakako spremni na trend rasta broja letova s obzirom na to da smo od aprila do augusta 2024., u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine, zabilježili rast broja letova od približno pet posto, odnosno 277.379 u odnosu na 264.284.
Zvanični podaci potvrđuju da je u julu ove godine zabilježen rekordan broj letova. Koji su ključni faktori doprinijeli tom uspjehu?
Doista, u julu smo postigli dva značajna rekorda – najveći mjesečni broj letova u zračnom prostoru BiH, s impresivnih 63.452 leta, te rekordna 2.242 leta u jednom danu, zabilježena 27. jula tokom tzv. "peak day". Interno, investicije u tehnička i tehnološka unapređenja i obuku osoblja omogućile su nam da uspješno i učinkovito upravljamo sve većim brojem operacija, kako dnevno, tako i u satima s najvećom prometnom potražnjom tokom dana, tzv. vršnim satima.
Eksterno, nekoliko je faktora doprinijelo tom uspjehu. Spomenuo bih, prvenstveno, snažan oporavak turističkih ruta koje povezuju zapadnu Evropu s destinacijama poput Turske, Grčke i Cipra, a koji u značajnoj mjeri prolaze kroz zračni prostor BiH. Kontinuiranom rastu broja letova značajno doprinose i atraktivne cijene preleta preko BiH, koje se prilagođavaju tržišnim uvjetima, kao i produljenje ljetne sezone, pri čemu već od aprila bilježimo značajan rast.
Važno je napomenuti i da je BiH dio SECSI FRA - Inicijative slobodnog planiranja ruta pokrenute 2016. godine, koja korisnicima zračnog prostora omogućava planiranje letova prema optimalnim profilima i putanjama leta. Time se povećava troškovna efikasnost i smanjuje utjecaj na okoliš, kroz smanjenje potrošnje goriva i emisije stakleničkih plinova. Zračnom prostoru Albanije, Austrije, BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Slovenije i Sjeverne Makedonije, koji obuhvata Inicijativa, u martu ove godine pridružila se i Italija.
Koje ste korake poduzeli kako bi se olakšalo otvaranje novih zračnih ruta?
U toku su aktivnosti na uvođenju novih letnih procedura na svim međunarodnim aerodromima u BiH koji će optimizirati zračne rute, smanjiti potrošnju goriva i zagušenje zračnog prostora kroz precizniju i dosljedniju navigaciju. Dodatno, ove mjere će omogućiti avioprijevoznicima veću operativnu fleksibilnost, olakšavajući im planiranje i prilagodbu, smanjujući ukupne troškove i time stvarajući uvjete za otvaranje novih zračnih ruta iz BiH.
Cijene pružanja terminalnih usluga kontrole zračnog prometa za avioprijevoznike koji koriste usluge međunarodnih zračnih luka u BiH su veoma povoljne, a bit će dodatno snižene u 2025. godini, što će još poboljšati konkurentnost naših zračnih luka. BHANSA ima kapacitete, kako ljudske, tako i materijalne, da podrži radno vrijeme svih međunarodnih aerodroma u BiH. Aerodromi mogu nesmetano planirati svoj rast i razvoj, uključujući i otvaranje novih linija i uspostavu baza aviokompanija, uzimajući u obzir da je BHANSA pouzdan partner koji sigurno i kvalitetno pruža usluge kontrole zračnog prometa.
Aktivnosti BHANSA-e na uvođenju novih letnih procedura, atraktivne cijene terminalnih usluga i radno vrijeme prilagođeno potrebama zračnih luka i avioprijevoznika doprinijeli su otvaranju baza avioprijevoznika, uvođenju novih zračnih ruta te povećanju prijevoza putnika, robe i pošte s međunarodnih aerodroma u BiH.
Kako BHANSA doprinosi privrednom razvoju BiH?
Zračni promet je ključan za razvoj jedne države jer unapređuje međunarodnu povezanost, olakšava trgovinu, potiče turizam i privlači investicije, što direktno doprinosi otvaranju radnih mjesta i povećanju BDP-a. Osim toga, budući da BHANSA svoje usluge gotovo u potpunosti pruža međunarodnim avioprijevoznicima, mi zapravo izvozimo usluge kontrole zračnog prometa. Tako da možemo reći da BHANSA značajno doprinosi privrednom razvoju, kako na državnom, tako i na lokalnom nivou.
Ukupni prihodi Agencije prošle godine iznosili su oko 84 miliona KM, što je za 9,4 posto više od ukupno planiranih prihoda za 2023. godinu, a od čega 99,97 posto potječe od inozemnih avioprijevoznika.
Osim toga, BHANSA ima značajan utjecaj i na tržište rada, te zapošljava 495 ljudi. Podizanje standarda zaposlenika BHANSA-e ima pozitivan učinak na cjelokupnu ekonomiju. Povećana kupovna moć zaposlenika, kao i veći prihodi od poreza i doprinosa pozitivno utječu na privredni rast kako u lokalnim zajednicama, tako i u široj regiji.
Koji su najveći izazovi s kojima se BHANSA trenutno suočava i kako planirate odgovoriti na njih?
Kao i ostali pružatelji usluga u zračnoj plovidbi, suočavamo se s izazovima koji proizlaze iz značajnog porasta prometa, posebno duž evropske jugoistočne osi. Ovi izazovi su dodatno izraženi u našem slučaju zbog ograničene fleksibilnosti u prilagođavanju zakonskog okvira koji regulira ovu oblast. Zakonodavni i podzakonski akti trebali bi biti podložni brzim promjenama kako bi omogućili pravovremeno proširenje djelatnosti i uvođenje novih usluga u skladu s potrebama tržišta.
U tom smislu, očekujemo da će u narednom periodu Parlamentarna skupština BiH usvojiti novi Zakon o zrakoplovstvu BiH, kao i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH. Pripremljeni prijedlog predviđa mogućnost osnivanja privrednih društava unutar Agencije i temelji se na strateškom cilju poticanja ekonomskog rasta i novog zapošljavanja, te ubrzanog razvoja sektora zračnog prometa u BiH. Osnivanje privrednih društava omogućilo bi BHANSA-i prilagodbu novim tržišnim uvjetima, povećalo konkurentnost i osiguralo dugoročni razvoj civilnog zrakoplovstva u BiH.
Tokom priprema za preuzimanje kontrole nad bh. nebom, realizirali ste najveći pojedinačni projekt obrazovanja kontrolora zračnog prometa u Evropi, osposobljavanjem ukupno 53 kontrolora. Nakon toga, pokrenuli ste projekt obrazovanja kadra unutar BiH. Koji su planovi za daljnji razvoj ove oblasti?
Trenutno školujemo prvu generaciju kontrolora u potpunosti unutar BiH, na što smo iznimno ponosni. Program školovanja je započeo u oktobru prošle godine za ukupno 25 kandidata od kojih je 14 za oblasnu, a 11 za prilaznu i aerodromsku kontrolu zračnog prometa. Očekujemo da ćemo do kraja 2025. godine dobiti nove kontrolore, spremne za angažman.
Budući da je riječ o trenutno deficitarnom zanimanju na globalnom nivou, konkurentnost u industriji je velika i predstavlja značajan izazov. Gubitak stručnjaka može dovesti do nedostatka radne snage, te rezultirati smanjenom učinkovitošću i sigurnošću u zračnom prometu.
U odgovoru na izazove odlaska visoko kvalificiranog kontrolorskog osoblja u druge države i mjere za zadržavanje radne snage i osiguravanje tržišne konkurentnosti, naš cilj je uspostava vlastitog certificiranog centra za obuku. Osim za naše potrebe, taj centar bi u značajnoj mjeri bio orijentiran i prema tržištu. To znači da bismo bili u poziciji nametnuti se globalnom tržištu i uslugom školovanja kontrolora zračnog prometa. Trenutno nas zakonski okvir sprječava u daljnjem razvoju ove oblasti, budući da omogućava samo školovanje kontrolora za naše sopstvene potrebe. I u tom smislu apeliramo na Parlamentarnu skupštinu BiH na usvajanje prijedloga zakona koje sam ranije spomenuo.
Možete li nam reći više o planiranim ulaganjima u novu infrastrukturu i o revitalizaciji postojeće?
Razvoj BHANSA-e temelji se na dugoročnim planovima s ciljem poboljšanja različitih aspekata upravljanja zračnim prometom. Ključne aktivnosti u okviru modernizacije BHANSA-e uključuju revitalizaciju i unapređenje postojećih radarskih sistema i implementaciju savremenih nadzornih senzora, koji unapređuju preciznost i pouzdanost u praćenju zračnog prometa.
Nastavljamo proces modernizacije komunikacijskih sistema kao i završetak druge i početak treće faze implementacije vlastite radio-relejne telekomunikacijske mreže, te zanavljanje i proširenje IP uređaja u operativnoj telekomunikacijskoj mreži.
Pored navedenih inicijativa, Agencija će alocirati dodatne resurse za unapređenje operativnih kapaciteta Službe za zrakoplovne servise, kako bi primjerice omogućili efikasnije planiranje i vođenje operacija traganja za nestalim zrakoplovima i spašavanja osoba te uvođenje automatiziranog sistema koji će osigurati centraliziranu i usklađenu pristupnu tačku za operativno osoblje, uključujući članove letačke posade i drugo relevantno zrakoplovno osoblje, te omogućiti jednostavniji pristup zrakoplovnim i meteorološkim informacijama.
Kako BHANSA vidi svoj razvoj u narednih deset godina?
U fokusu nam je kontinuirano unapređenje sigurnosti i učinkovitosti operacija, postizanje samoodrživosti i jačanje konkurentnosti kroz tehnološke inovacije i modernizaciju. Također, fokus je na poboljšanju pouzdanosti, prilagodljivosti i kriznog upravljanja. Kontinuirano radimo i na jačanju lokalne i međunarodne saradnje te interoperabilnosti s evropskom mrežom zračnog prometa. Dodatno, cilj Agencije je usklađivanje s regulatornim okvirima i međunarodnim standardima, ulaganje u razvoj ljudskih resursa i radnog okruženja, te održavanje transparentne komunikacije s korisnicima i javnošću.
Najbitniji napredak u narednih deset godina vidimo kroz uspostavu prilazne radarske kontrole zračnog prometa na svim međunarodnim aerodromima u BiH, značajan tržišni udjel u školovanju kadra za kontrolu zračnog prometa i potpunu modernizaciju sistema za kontrolu zračnog prometa kao odgovor na nove zahtjeve postavljene u GANP (Global Air Navigation plan). Dodatno, u planu nam je i implementacija novih radio navigacijskih uređaja, kao i uspostava usluge za upravljanje prometom bespilotnih letjelica.