Zrakoplovne tvrtke muku muče s nedostatkom osoblja pa se sve više letova otkazuje i sve više letova kasni. Najviše letova otkazali su Virgin Australia i nizozemski KLM, koji su u najgoroj situaciji kada je u pitanju vraćanje putnika u zrakoplove, pokazuju podaci Bloomberga. Virgin Australia je u drugom kvartalu otkazao oko 2200 letova ili 5,9 posto svojih letova. U istom razdoblju 2019., prije izbijanja pandemije, otkazano je 1,4 posto svih letova.
Nizozemski nacionalni zrakoplovni prijevoznik KLM otkazao je 5,8 posto svih letova. Air New Zealand otkazao je 3,7 posto letova, dok prvih pet zaokružuju australski Quantas i njemačka Lufthansa.
Zbog popuštanja restrikcija putovanja, brz porast broja putnika preplavio je čak i najuglednije zrakoplovne prijevoznike. Nakon otpuštanja desetaka tisuća pilota, letačkih posada, rukovatelja prtljagom i sigurnosnog osoblja tijekom pandemije, industrija ne može pronaći ili zaposliti nove zaposlenike dovoljno brzo da bi pratila rast broja putnika. Prema analitičarima, moglo bi proći nekoliko mjeseci prije nego što se usluge vrate na normalne razine. da mogu proći mjeseci prije nego što se usluge vrate na normalne razine.
S druge strane, Singapore Airlines otkazao je najmanje letova, samo 0,1 posto. Među najuzornijim zrakoplovnim prijevoznicima su Cathay Pacific, Air Asia i Southwest Airlines. Usporedba kompanija ne uključuje kineske zračne prijevoznike, kod kojih je putovanje uvelike ograničeno.
KLM krivi za otkazivanja nekoliko čimbenika, uključujući nedostatak osoblja. U Air New Zealandu poslovanje su otežali ekstremni vremenski uvjeti i trostruko veći broj bolovanja. U nekim europskim zračnim lukama vlada kaos. Londonska zračna luka Heathrow ograničila je dnevni broj putnika koje može primiti. Situaciju dodatno kompliciraju štrajkovi zaposlenika.
Među zračnim lukama u kojima su najčešća kašnjenja na prvom je mjestu Toronto Pearson International Airport, gdje je ove godine kasnilo više od polovice letova. Slijedi više europskih zračnih luka. U Europi je najgore u zračnoj luci u Frankfurtu, gdje kasni 45,4 posto letova, a slijede zračne luke u Parizu, Amsterdamu, londonski Gatwick i Heathrow, München i Atena.