Bujične poplave i klizišta u Konjicu i Jablanici odnijeli su ljudske živote, teško oštetili željezničku infrastrukturu i paralizirali ključni prometni pravac, što je ugrozilo bh. ekonomiju i stvorilo ozbiljne probleme za Luku Ploče.
Iako se tačni finansijski gubici još uvijek procjenjuju, očekuje se da će iznositi više miliona eura. Već dvije sedmice željeznički promet prema Republici Hrvatskoj stoji, ugrožavajući Luku Ploče i Naftne terminale Federacije Bosne i Hercegovine, kao i širi ekonomski sektor.
Pruga Sarajevo – Ploče predstavlja strateški koridor, kojim se svakodnevno prevozilo i do 7.000 tona robe za metalsku, građevinsku i druge industrije. Ali, zbog prekida prometa blokirane su velike količine tereta, a Luka Ploče zasad ne iznosi službene podatke o ukupnoj šteti.
Čitaj više
Obnova infrastrukture ključna za prevazilaženje posljedica poplava
Željeznički saobraćaj u BiH je potpuno van funkcije.
14.10.2024
Željeznica - žila kucavica: Posljedice blokade transporta trpe svi
Pregled najvažnijih tema koje su obilježile proteklu sedmicu na platformi Bloomberg Adria.
11.10.2024
Analiza: Koliko nas dnevno košta blokada puta Sarajevo - Mostar
Blokada putnog pravca Sarajevo - Mostar košta građane i privredu minimalno milion maraka dnevno, pokazuje analiza Hadisa Bajrića.
09.10.2024
Sporni kamenolom u Donjoj Jablanici radio bez koncesije
Društvo je od Vlade HNK u više navrata tražilo koncesiju za eksploatiranje kamena.
08.10.2024
Željeznice FBiH dnevno gube 280.000 KM, šta kaže premijer, a šta ekonomisti
Ne može se procijeniti šteta još, rekao premijer FBiH.
05.10.2024
"Prekid prometa utjecat će na poslovanje kompanije, no u ovom trenutku je teško procijeniti u kojem obimu, a detaljnije informacije o tome će biti uključene u službenim izvješćima kompanije s obzirom na činjenicu da je Luka Ploče d. d. kompanija izlistana na Zagrebačkoj berzi", naveli su iz Uprave Luke Ploče.
Dodali su kako intenzivno traže alternativna rješenja za transport dok čekaju uspostavu željezničkog prometa.
Pad otpreme preko 50 posto
Predsjednik Uprave Naftnih terminala FBiH Josip Tomić istaknuo je da je prekid prometa izazvao pad otpreme goriva za više od 50 posto u prvim danima nakon poplava.
"Gorivo željeznicom ide iz Rijeke, u kojoj se i otvaraju nalozi. Što se tiče cisterni, prvih dana ih je bilo malo, jer one moraju ići preko Kupresa. Prema podacima posljednja dva-tri dana, kako je pušten promet preko Jablanice, poboljšalo se stanje kad je riječ o otpremi. I dalje ćemo trpjeti jer je smanjen promet, dok se ne uspostavi željeznički promet, a željeznicom mi otpremamo negdje oko 5.000 tona mjesečno", izjavio je Tomić.
Dodao je kako je prerano za procjenu konačnih finansijskih gubitaka, ali je upozorio na izazove za kompanije s manjim kapacitetima.
"Prijevoz željeznicom je trajno umanjen, a na kraju mjeseca ćemo znati o kojim brojkama je tačno riječ. Nije to veliki pad, ali za nas kao manju tvrtku to ipak jeste veliki udarac. U Luci Ploče je, na primjer, veći pad, jer su oni sto posto vezani za željeznicu kada je riječ o transportu uglja i ostalih stvari", kazao je Tomić.
Oporavak može trajati do tri mjeseca
Tomić se nada brzom rješenju i pozdravlja odluku Vlade FBiH o ubrzanju obnove željezničkog prometa. "Nadamo se da će to biti u nekom razumnom roku, a prema nekim informacijama, to može biti od jednog do tri mjeseca, uglavnom mi na to ne možemo utjecati".
Iako se situacija djelomično popravlja, nastavak blokade mogao bi ostaviti dugoročne posljedice na logističke i industrijske tokove, naglašavajući potrebu za hitnim mjerama kako bi se izbjegli još veći ekonomski gubici.
Iz Željeznica FBiH ranije je rečeno kako poduzimaju aktivnosti na sanaciji pruge i pružnih postrojenja na dionici Ostrožac – Grabovica kod Jablanice, gdje su nedavne poplave i odron uništili 17 kilometara pruge, što je dovelo do blokade željezničkog saobraćaja na relaciji Sarajevo – Čapljina. I oni su tada naveli kako se očekuje da će obnova trajati najmanje dva-tri mjeseca.
"Pad prihoda na dnevnoj osnovi od prevoza robe i putnika za Željeznice FBiH iznosi oko 280.000 KM, a indirektne štete za privredu BiH su znatno veće. Obim prevoza robe preko Luke Ploče u uvozu, izvozu i tranzitu na godišnjem nivou iznosi oko 32 posto ukupnog obima prevoza Željeznica FBiH, a na dnevnoj osnovi prevoz robe na ovoj pruzi iznosi oko 6.500 tona robe", pojasnili su iz ŽFBiH.