Peti dan od katastrofalnih poplava koje su zahvatile dio Bosne i Hercegovine (BiH) zbrajaju se i saniraju posljedice.
Spasioci i jutros tragaju za nestalim osobama na području Jablanice i Konjica. Dostavljaju se lijekovi i hrana stanovništvu u pogođenim područjima. I dalje je najteža situacija na relaciji prema Ostrošcu i Buturović Polju, a cesta prema Doljanima i Sovićima je zatvorena i radi se na sanaciji odrona.
Pored navedenih ekipa, na terenu se nalaze i pripadnici spasilačkih ekipa iz drugih država koje se nalaze u mehanizmu međunarodne pomoći.
Čitaj više
Hifa Petrol dnevno gubi 63 hiljade KM zbog dužeg transporta nafte
Kompanija Hifa Petrol iz Sarajeva jedna od mnogobrojnih koja trpi štete usljed prekida putne komunikacije Sarajevo - Mostar.
08.10.2024
Centrotrans mijenja rute zbog poplava, suočeni s većim troškovima i kašnjenjima
Trenutno koriste alternativne putne pravce.
08.10.2024
Sporni kamenolom u Donjoj Jablanici radio bez koncesije
Društvo je od Vlade HNK u više navrata tražilo koncesiju za eksploatiranje kamena.
08.10.2024
Poplave i šteta po privredu: Komora skuplja podatke, tužioci istražuju kamenolom
Otvorena istraga o kamenolomu u Donjoj Jablanici. I vodni inspektori na terenu. Nema štete na dvije hidroelektrane.
07.10.2024
Željeznice FBiH dnevno gube 280.000 KM, šta kaže premijer, a šta ekonomisti
Ne može se procijeniti šteta još, rekao premijer FBiH.
05.10.2024
Upozorenje na nove padavine u BiH, opasnost od novih poplava
Upozorenje za Hercegovinu i centralnu Bosnu.
07.10.2024
Prioritet spasilačkih ekipa je što brži pronalazak nestalih osoba te djelovanje na najkritičnijim tačkama pogođenog područja.
Pored ljudskih žrtava, poplave su prouzrokovale i prekid putne i željezničke komunikacije u pojedinim dijelovima zemlje koji će dovesti do poremećaja u snabdijevanju sirovinama i proizvodima, u proizvodnji, i posljedično do pada dohotka, visina štete utjecat će na bruto društveni proizvod (BDP), a sve će zavisiti od toga koliko će trajati sanacija posljedica.
Rast troškova transporta naftnih derivata, ali i druge robe
Kako ekonomisti kažu, stanje nije optimistično, te nas čeka izrazito težak period.
Amila Pilav Velić, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, za Bloomberg Adriju je kazala da će ekonomske posljedice, pored oštećene infrastrukture, prije svega cestovne i željezničke, u ovom slučaju utjecati i na rast troškova transporta prije svega naftnih derivata, ali i drugih vrsta robe s obzirom na prekid putne komunikacije između dva vrlo važna ekonomska središta Sarajeva i Mostara, ali i Luke Ploče.
Korištenje alternativnih cestovnih pravaca povećat će troškove transporta, te uzrokovati rast ukupnih troškova u distributivnim lancima, što će u konačnici osjetiti građani kroz više cijene proizvoda. S druge strane, loša putna komunikacija podrazumijeva manju produktivnost i smanjen obim ekonomske aktivnosti.
Prema njenom mišljenju, odgovor na katastrofalne poplave pored drugih mjera mora uključivati i precizne ekonomske mjere, a koje će vratiti povjerenje poduzetnika, investitora, ali i svih drugih aktera na tržištu stabilizirajući odnose na tržištu, te osiguravajući neometano kretanje ljudi, robe i kapitala.
Ekonomista Damir Bećirović je nedavno za Bloomberg Adriju kazao da su poplave donijele značajne ekonomske posljedice koje će rezultirati gubicima, ističući da se ekonomski gubici ne mogu mjeriti s ljudskim gubicima u ovim stravičnim poplavama.
"Prvenstveno su pogođena sva preduzeća u područjima gdje su se desile poplave, a prekid željezničkog saobraćaja u pravcu Mostara i Luke Ploče imat će teške posljedice", kaže Bećirović.
Željeznički transport, dodaje, neće biti obnovljen za pola godine, prema optimističnim predviđanjima, a to će imati posljedice ne samo za redovno poslovanje Željeznica FBiH, nego i za poslovanje najznačajnijih bh. izvoznih preduzeća, naročito Koksare u Lukavcu.
"Prirodne katastrofe nikada nisu dobre za ekonomiju, iako se to možda neće vidjeti kroz pad BDP-a (zbog sastava tog računa). Ovakve značajne materijalne posljedice će svakako uticati na neravnotežu budžeta (od lokalnih, preko kantonalnih do budžeta FBiH), a finansijska sredstva koja bi eventualno bila namijenjena za neke razvojne projekte bit će zaustavljena i preusmjerena na saniranje štete", poručuje Bećirović.
Vjekoslav Domljan, rektor Sarajevo School of Science and Technology (SSST) i redovni profesor na Ekonomskom fakultetu, za naš portal je također potvrdio da će posljedice poplava tek biti vidljive baš zbog prekida putne i željezničke komunikacije, kao i telekomunikacija.
"Doći će do poremećaja u snabdijevanju, neće biti materijala za proizvodinju, a s druge strane, ono što se proizvede neće moći da se dopremi do potrošača", rekao je Domljan.
Uspostavljanje putne komunikacije
Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH (VTKBiH) Vjekoslav Vuković izjavio je da Komora poduzima mjere za pomoć stanovništvu i privrednicima s područja ugroženih poplavama.
"Svjesni smo činjenice da nam je prometna komunikacija između Sarajeva i Mostara preko Jablanice zasad jedna od najugroženijih i da se na terenu radi intenzivno kako bi se te posljedice što prije otklonile i uspostavila ta putna komunikacija", kazao je Vuković.
Pokazatelji koji ukazuju na značaj te "žile kucavice", kako je dodao, govore da su samo u prošloj godini, kada je riječ o željezničkom prometu, imali više od tri hiljade tona isporučene robe iz pravca sjevera ka Luci Ploče i više od 1.200 kamionskih tona koje su prevezene u tom pravcu.
I prema njegovim riječima jasno je da će to ostaviti određene posljedice na ekonomiju, posebno pogođenih krajeva. Svi njihovi kapaciteti su angažovani, da se savjetuje, da se kreće alternativnim putnim pravcima, da se traže dodatne logističke kompanije koje mogu nadomjestiti onaj željeznički dio transporta.
"Naravno, svjesni smo činjenice da su sada drugi putni pravci preopterećeni i sve zajedno ih molimo za strpljenje", rekao je Vuković.
Podsjetio je da je Upravni odbor VTKBiH donio odluku o uplati donacije, u ukupnoj vrijednosti 250.000 KM, općinama Jablanica, Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo. Sredstva su namijenjena za sanaciju štete od poplava kao pomoć stanovništvu i privrednim subjektima tih općina.
Mnogobrojne ekipe i pomoć na terenu
Na području općine Jablanica od jutros se na terenu nalazi 11 članova GSS-a, od kojih su dva člana HGSS Mostar, dva HGSS Čitluk, jedan HGSS Čapljina, 2 GSS Mostar i četiri GSS Jablanica, izvijestio je Operativni centar civilne zaštite HNK.
Sva teška mehanizacija je usmjerena na čišćenje magistralne i lokalnih cesta. Nastavljeno je probijanje nanosa na putevima, kao i popravke na vodovodnoj, elektro i telefonskoj mreži. Vrši se dostava hrane i lijekova stanovnicima na području općine.
Najteža situacija je i dalje na relaciji prema Ostrošcu i Buturović Polju. Cesta prema Doljanima i Sovićima je i dalje zatvorena i radi se na sanaciji odrona.
Gradski štab civilne zaštite grada Konjica mobilizirao je sve raspoložive resurse i vrše se aktivnosti 24 sata dnevno. Iz više naseljenih mjesta na području MZ Neretvica izvršena je evakuacija stanovništva. Mnoga naselja u MZ Neretvica i dalje su putnom komunikacijom odsječena od ostalih područja Konjica.
Također, još uvijek je mnogo naselja bez telefonskih i elektro veza. Na terenu su ekipe s mehanizacijom, koje rade na uspostavljanju cestovnog prometa.
Osim toga, djeluju međunarodni spasilački timovi.
Tokom dana je izvršena evakuacija dvije osobe iz sela Dobričevići.
Redovno se vrši distribucija lijekova, hrane, odjeće, higijenskih i svih drugih neophodnih potrepština ugroženom stanovništvu.
Na području grada Mostara, u mjestu Drežnica i okolnim selima situacija je za sada pod kontrolom.
Pitanje i za Evropski parlament
Službe nadležne za cestovni promet i dalje rade na terenu, gdje su cestovni pravci pročišćeni, osim na dijelu ceste prema Divi Grabovici. Na navedenom dijelu i dalje je promet otežan zbog odrona.
Voda i dalje nije za konzumaciju. Opskrba električnom energijom je uredna, kao i telefonske veze. Komisija za procjenu štete izašla je na teren.
Da je stanje alarmantno, potvrđuje i činjenica da će Evropski parlament u srijedu raspravljati o katastrofalnim poplavama u Bosni Hercegovini, objavljeno je na web stranici parlamenta.
Na web stranici još nije objavljen materijal vezan za ovu tačku dnevnog reda, a predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola je još u subotu rekla da su njene misli s onima koji su izgubili članove svojih porodica, te s onima kojima su uništeni domovi.
Također je istaknula da je Evropska unija odmah počela pružati pomoć.
Prema posljednjim informacijama, u velikim poplavama koje su prošle sedmice pogodile BiH, posebno Jablanicu, Fojnicu, Kreševo, Kiseljak, smrtno je stradala 21 osoba.