Mostarski aerodrom objavio je javni poziv za izbor najpovoljnijeg ponuđača za uspostavu baze nove aviokompanije.
Kako su naveli, Uprava Aerodroma će ponude zainteresovanih kompanija primati do 17. septembra 2024. godine.
Podsjećamo, aerodrom u Mostaru ima subvencionirane letove koje obavljaju kompanije SkyAlps, Croatia Airlines i Air Serbia.
S kompanijom SkyAlps je prilikom uspostave letova iz Mostara u maju ove godine postignut načelni dogovor o baziranju jednog aviona u Mostaru 2025. godine i otvaranju dvadesetak sedmičnih letova.
U planu su letovi za Stuttgart, Beč, Napulj, Palermo i Cataniu.
Kako su izvijestili, 21.045 putnika je letjelo u prvih sedam mjeseci ove godine preko ovog aerodroma.
S obzirom na veliki rast turističkih posjeta, aerodromi u zemlji otvaranjem novih linija uveliko doprinose rastu turističkih brojki.
Kako je Bloomberg Adria ranije izvijestila, Aerodrom Mostar bilježi značajan porast broja putnika u prvoj polovini ove godine u odnosu na prošlu. Prema očekivanjima, broj putnika bi do kraja godine mogao dosegnuti 40.000. Ipak, ova brojka je tek polovina u odnosu na rekordnu 2012. godinu.
Direktor Aerodroma Mostar Marko Đuzel je kazao da bi brojka od 40 hiljada bila povećanje od sto posto u odnosu na prošlu godinu.
"Prošle smo godine u ovim mjesecima, maju i junu, imali po 1.400 putnika, dok je već sada broj putnika na 5.500 do 6.000 putnika mjesečno. Očekujemo da bismo na kraju godine trebali imati do 40.000 putnika, što je povećanje od sto posto, sukladno našim kalkulacijama", rekao je Đuzel.
Aerodromi u BiH
Kada govorimo o razvoju aerodroma u zemlji, prvog augusta 2024. godine Međunarodni aerodrom Sarajevo postigao je značajan uspjeh opsluživši svog milionitog putnika.
Od početka godine do 1. augusta ovaj aerodrom je zabilježio ukupno 1.001.904 putnika, čime je novi milion putnika dosegnut gotovo mjesec i po ranije u odnosu na 2023. godinu.
S Međunarodnog aerodroma Sarajevo je trenutno moguće letjeti prema 30 destinacija.
Na sve to Turistička zajednica Kantona Sarajevo ponovo je objavila Javni poziv za subvencioniranje aviosaobraćaja na području Kantona Sarajevo.
S druge strane, Međunarodni aerodrom Tuzla opslužio je 18.317 putnika u julu, što je za 74,6 posto manje u odnosu na juli 2023.
U prvih sedam mjeseci ove godine broj putnika iznosio je 109.259, te je u poređenju s istim periodom prošle godine manji za 74,7 posto, kada je opsluženo 432.065 putnika.
Razlog pada broja putnika na Aerodromu Tuzla može se pripisati zatvaranju baze Wizz Aira te obustavljanju letova na nekoliko linija. U istom periodu i Ryanair je ukinuo letove iz Beča, Memmingena i Štokholmskog aerodroma Arland. U posljednjih godinu dana poslovanje na ovom aerodromu je obilježila i neuspjela saradnja s grčkim Lumiwingsom i crnogorskim Air Montenegrom. Trenutno je s ovog aerodroma moguće letjeti za Dortmund, Memmingen, Basel i Istanbul.
Nedavno je s ovog aerodroma Turska kompanija Pegasus uspostavila redovnu liniju Istanbul – Tuzla – Istanbul. Letove će obavljati subotom, u okviru ljetnog reda letenja tuzlanskog aerodroma, odnosno do kraja oktobra.
Broj putnika na Aerodromu Banja Luka, kojim upravlja preduzeće Aerodromi RS, u prvoj polovini ove godine u padu je u odnosu na isti period prošle godine i to u svim mjesecima.
Poslovni gubitak Aerodroma RS u periodu januar - juni 2024. godine povećan je sa 374 na 760 hiljada KM, a uz finansijske i ostale rashode ukupni gubitak povećan je na 777 hiljada KM, što je duplo više nego što je iznosio na kraju juna 2023. godine.
Aerodromi u regiji
Kada je riječ o aerodromima u regionu Hrvatska je najbrže rastuće tržište u regionu u 2024. godini prema broju dodanih putnika, dok je Bosna i Hercegovina na posljednjem mjestu te bilježi pad broja putnika u prvih sedam mjeseci u poređenju s istim periodom prošle godine, što se može pripisati manjem broju putnika na aerodromima Tuzla i Banja Luka.
Regionalni aerodromi u julu su opslužili 4,95 miliona putnika. U top tri po broju putnika u julu su aerodromi u Beogradu, Splitu i Dubrovniku. Tri aerodroma su se u julu istaknula visokim stopama rasta. To su Sarajevo s godišnjim porastom od 37,2 posto, Tivat s rastom od 33,8 posto i Zagreb, koji je zabilježio povećanje od 17,2 posto, navodi se na portalu EX-YU Aviation.
S druge strane, nekoliko regionalnih aerodroma je podbacilo, uključujući Tuzlu, koja je u julu zabilježila pad broja putnika od 74,6 posto, Niš, koji je imao 27,1 posto manje putnika nego u julu 2023., i Banja Luku, koja je zabilježila pad od 18,3 posto u odnosu na prethodnu godinu. Manji broj putnika evidentiran je i na aerodromima u Skoplju, Ohridu, Osijeku i Rijeci.