Od danas će biti dostupni turistički paketi po cijeni umanjenoj za vrijednost vaučera od 200 KM, koje je osigurala Vlada Federacije BiH. Ranije su putem javnog poziva odabrani eKupon, Citydeal te Linden (platforma odmoriubih.ba). Resorno ministarstvo će svakoj od tri platforme doznačiti sredstva u iznosu od 666.666,66 KM.
Program traje do 31. prosina ove godine. Najniža cijena paketa na osnovu kojeg je moguće dobiti vaučer od 200 KM treba iznositi 250 KM.
Više na: Tri online platforme odabrane za turističke vaučere od 200 KM
Uvjeti kupovine su da osoba ima najmanje 18 godina, da ima prebivalište u Federaciji BiH ili registrovano prebivalište u Brčko distriktu BiH te da nije ranije kupila ovaj paket u okviru programa na jednoj od tri odabrane platforme.
Voditeljica prodaje u eKuponu Arijana Čengić Subašić za Fenu je pojasnila da će danas biti dostupna lista turističkih paketa koji su uključeni u program turistički vaučeri, koji je realizirala Vlada FBiH.
"Pored online kupovine, kupovina se može izvršiti i na našim prodajnim mjestima u Sarajevu, u tržnim centrima BBI i Robotu", rekla je Čengić Subašić.
Nedim Lipa u ime platforme OdmoriuBiH istakao je Feni da je ukupan broj raspoloživih vaučera 10.000. Svaka platforma će dobiti jednu trećinu.
"Ukoliko je cijena paketa 430 KM, kupcu će biti odobren popust od 200 KM na ime turističkog vaučera, a mora doplatiti 230 KM da bi završio kupovinu. Također, recimo ukoliko je opcija paketa dva noćenja za dvije odrasle osobe u hotelskoj sobi, jedan je kupac tog paketa, iako će putovati i boraviti dvije osobe, i moguće je utrošiti samo jedan vaučer pri kupovini i umanjiti ukupnu cijenu paketa za 200 KM", objasnio je Lipa.
Nakon uplate naznačene cijene paketa, umanjene za turistički vaučer u vrijednosti od 200 KM, kupac će dobiti elektronsku potvrdu kupovine, koju mora pokazati prilikom korištenja paketa.
Domaći turizam
Almir Peštek, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, kazao je za Bloomberg Adriju da je turizam u BiH bilježio kontinuiran rast do 2020. godine i pandemije korona virusa. Tokom 2019. godine su ostvareni najbolji rezultati u smislu broja dolazaka i noćenja.
Više na: Kako diše turizam u BiH: Daleko od vrhunca, ali i dalje uspješan
"Turizam u BiH sada karakteriše visoka koncentracija turističkih aktivnosti na ograničen broj destinacija", kazao je Peštek. "Treba aktivno i sistemski raditi na razvoju, popularizaciji i tržišnom pozicioniranju cijelog niza drugih destinacija s velikim potencijalom, a koje sada imaju manje učešće u ukupnim turističkim kretanjima. Na taj način će i vaučeri imati svoju ulogu i doprinijeti razvoju."
Ranije je za Bloomberg Adriju vaučere komentirao i ekonomista Admir Čavalić, koji je rekao da smatra kako u Federaciji BiH to nisu "vaučeri", već direktna podrška pravnim licima registrovanim u FBiH, koja, pored ostalih aktivnosti, posluju kao internet servisi za prodaju turističko-ugostiteljskih usluga. "Za razliku od Srbije, građani neće dobiti "vaučere", dakle nisu korisnici istih."