Namjenska proizvodnja Bosne i Hercegovine je u prvih šest mjeseci 2024. godine izvezla 238 miliona KM, što je za 37 posto više u odnosu na isti period prošle godine. Obim razmjene za spomenuti period iznosio je 309 miliona KM.
Kada je riječ o uvozu, on je veći za 82 posto i iznosi 71 milion KM. Pokrivenost uvoza izvozom, iako u padu, i dalje bilježi veliki procenat od 334 posto.
Obim razmjene namjenske proizvodnje Bosne i Hercegovine bilježi kontinuiran rast i u posmatranom je periodu zabilježen rast od 45 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, najviše se izvozila municija.
U posmatranom periodu vodeći uvozni proizvod su eksplozivi koji su sirovina za proizvodnju finalnih proizvoda, tačnije municije u iznosu od 56 miliona KM, što je 80 posto. Vojno oružje, revolveri i njihovi dijelovi uvezeni su u iznosu od 7,5 miliona KM, zatim municija 7 miliona KM. Zanimljivo je da je uvezeno mačeva, sablji i drugog sličnog naoružanja u iznosu od 2.362,92 KM.
Najveći uvoz namjenske proizvodnje zabilježen je iz SAD-a, Srbije, Egipta, Hrvatske i Turske.
U svijetu raste interes za proizvodima namjenske industrije, tako da je razumljivo zašto ova industrijska grana u Bosni i Hercegovini doživljava rast. Ono što je specifično za našu zemlju jeste dodatna mogućnost barijera. Industrija je na entitetskom nivou, a suštinski je određena državnim zakonima i nadležnostima. Na taj način se otvara mogućnost blokiranja izvoza.
Top tri izvozna tržišta BiH su SAD sa 53,9 miliona KM, zatim Srbija 25,5 miliona KM i Turska sa 22,3 miliona KM.
Namjenska industrija Bosne i Hercegovine iz godine u godinu sve više jača i svoje proizvode plasira na mnogobrojna tržišta širom svijeta, te predstavlja veliki potencijal države.
Izvozni trend posljednjih 10 godina dokazuje navedeno. "Međutim, još uvijek ne možemo govoriti o pretjerano značajnom učešću namjenske industrije unutar cjelokupne ekonomije - kako po ostvarenim prihodima, tako i po broju zaposlenih, te izvoznim performansama", kazao je Admir Čavalić za Bloomberg Adriju.
U komparaciji s drugim industrijama, naročito u kontekstu ekonomskih kriza, namjenska industrija se pokazuje antifragilnom, dodao je. "Koriste se postojeće globalne prilike kako bi se maksimizirale performanse."
Za namjensku industriju četiri miliona KM
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije nastoji i dalje jačati ovaj sektor, pa je objavilo javni poziv za unapređenje proizvodnih procesa upravo u javnim preduzećima namjenske industrije.
Kako se navodi u pozivu, opći cilj programa je unapređenje poslovanja privrednih društava s većinskim državnim kapitalom u sektoru namjenske industrije kroz implementaciju novih tehnoloških rješenja, optimizaciju proizvodnih procesa radi povećanja efikasnosti, osiguranje visokih standarda kvaliteta proizvoda, te jačanje konkurentnosti na domaćem i međunarodnom tržištu.
Za ove namjene je u budžetu Federacije BiH osigurano četiri miliona KM i to kroz stavku "Kapitalni transferi javnim preduzećima - namjenska industrija za unapređenje proizvodnih procesa".
Minimalan iznos sredstava koji se dodjeljuje po jednom Javnom pozivu je 50 hiljada KM, a maksimalan iznos sredstava koji se može odobriti za jedno preduzeće je 1,5 miliona KM.
Kroz program se teži stvaranju snažnijeg i konkurentnijeg sektora namjenske industrije, koji je usmjeren na povećanje konkurentnosti, doprinoseći tako ukupnom ekonomskom razvoju i stabilnosti zemlje.
Shodno tome, očekivani efekti programa su poboljšanje tehnološke infrastrukture, povećanje konkurentnosti, rast izvoza, povećanje produktivnosti, unapređenje kvaliteta proizvoda, te stvaranje novih radnih mjesta.
Pravo na dodjelu bespovratnih sredstava imaju preduzeća sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovine, ona koja su u većinskom državnom vlasništvu, odnosno privredna društva u kojim Federacija Bosne i Hercegovine ima udio u vlasništvu u iznosu od najmanje 50 posto plus jedna dionica i da su registrovana u skladu sa Zakonom o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme.