Ove godine obilježava se 40 godina od Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, a mnogi posjetioci, uključujući ljubitelje Sarajevo Film Festivala, koriste priliku da osjete duh tog vremena. Interes za Olimpijski muzej u Sarajevu ostaje visok i tokom ljetne sezone, privlačeći turiste koji žele doživjeti olimpijsku historiju grada.
Direktorica Gradskih muzeja Sarajevo Senka Ibrišimbegović ističe da veliki broj turista dolazi zbog kulturnih dešavanja i atraktivnosti Sarajeva u Evropi. Mnogi su posjetioci povezani sa Sarajevo Film Festivalom, dok neki žele osjetiti duh olimpijade kroz muzejske sadržaje.
Olimpijski muzej planira izložbu i promociju novog kataloga u oktobru, povodom četvrte godišnjice ponovnog otvaranja muzeja. Pored toga, tokom ljeta se organiziraju radionice za djecu i ljetne škole. "Jako smo zadovoljni posjetom i generalno interesovanjem za ovaj muzej", kazala je Ibrišimbegović.
Čitaj više
SFF: Tri decenije kulture, filma i ekonomskog rasta
Festival nije samo filmska smotra, već i ključni generator ekonomske aktivnosti u Sarajevu.
14.08.2024
Sarajevo 1984: 40 godina nakon najvećeg regionalnog ekonomskog uspjeha
Sarajevske Igre bile su prve koje nisu uzele kredit za organizaciju i prve koje su poslovale u plusu.
01.03.2024
Sjećanje na ZOI: 40 godina od dana kad je Sarajevo bilo centar svijeta
U Sarajevo su ponovo došle najveće zvijezde igara.
08.02.2024
BiH bez medalje na Olimpijskim igrama u Parizu
Našu državi na Ljetnim olimpijskim igrama u Parizu predstavljalo je tek pet sportista.
07.08.2024
Sva pažnja usmjerena ka Parizu, BiH skromno zastupljena
Na predstojećim igrama, bh. boje branit će takmičari u plivanju, atletici i džudu.
26.07.2024
Prošle sedmice, olimpijsko i kulturno naslijeđe BiH predstavljeno je u Parizu tokom Paris 2024 Expo Showcase eventa, gdje je postavljena izložba u plutajućoj urbanoj kući na rijeci Seni. Izložba simbolično predstavlja Sarajevsku olimpijadu i povezuje Pariz i Sarajevo kroz kreativne projekte i istaknute ličnosti poput fotografa Milomira Kovačevića Strašnog te sportista Safeta Sušića i Mehmeda Baždarevića.
"Također, francuska dizajnerica Agnes B. je osmislila dizajn zvanične nagrade za Sarajevo Film Festival 'Srce Sarajeva', koja na neki način povezuje 'Pariz mon amour' i 'Sarajevo mon amour'", navela je Ibrišimbegović.
Ona naglašava da su Zimske olimpijske igre i Sarajevo Film Festival manifestacije koje Sarajevo pozicioniraju kao uspješan i kreativan grad.
U februaru su u gradu boravili turisti i neki od sportista koji su tada osvojili olimpijske medalje.
Klizačica Sanda Dubravčić, koja je simbolično upalila plamen na stadionu Koševo, prisjetila se tog trenutka izjavljujući da je 8. februar 1984. godine bio dan kada je zajedništvo zasjalo u Sarajevu.
"Vidim opet tu Vučka, koji je nadahnuo sve nas sportiste koji smo bili u timu. Sam Bog poslao je taj snijeg, čekali smo ga kako bi Koševo bilo bijelo, kako bi svi kostimi koji su odavali zajedništvo tog vremena zasjali u punom sjaju", rekla je u februaru ove godine Dubravčić.
Prisjetila se kako je koncentrisano trčala preko 98 stepenica da upali plamen, ali da treme nije bilo. "Moram priznati da sam poslije imala puno veću tremu na takmičenju. Stvarno mislim da su te igre bile tople, ljudske i sve Sarajlije su živjele za tih 14 dana, kada su svi sportaši iz cijelog svijeta bili tu", rekla je ona tada.
BiH bez medalje
BiH je jedina država bivše Jugoslavije koja još uvijek nije osvojila olimpijsku medalju. Od 1992. do 2024. godine naša država je na Olimpijadi imala ukupno 75 sportista, bez osvojenih medalja.
Nijedan bosanskohercegovački sportista nije se plasirao u finale niti osvojio medalju na ovogodišnjim Ljetnim olimpijskim igrama u Parizu.
Našu državu u Parizu predstavljalo je tek pet sportista, što je znatno manje u odnosu na susjedne zemlje. Bh. boje branili su takmičari u plivanju, atletici i džudu. Lana Pudar i Jovan Lekić u plivanju, Mesud Pezer u atletici (bacanje kugle) te Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić u džudu.