U proizvodnim pogonima u sarajevskom Rajlovcu, gdje se vrši proizvodnja autodijelova za renomirane brendove njemačke i francuske autoindustrije BMW, Volkswagen, Mercedes, Audi, Škoda, te Reno, Peugeot, Citroen, Fiat, ali i za američku Teslu, zaposleno je oko 1.000 mladih ljudi dobi u prosjeku do 35 godina.
Podatak koji je sigurno vrijedan pažnje jeste da se godišnje 3,6 miliona komponenti za isto toliko hibridnih automobila Tesla proizvodi upravo u Rajlovcu.
Načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić je prilikom posjete kompanijama kazao da je za samo šest godina razvijena industrija koja može služiti kao uzor i biti na ponos Novog Grada i Bosne i Hercegovine.
"Ovo je primjer da i mi u Bosni i Hercegovini možemo biti tako važni na karti svijeta, da toliki broj jedinica, vrlo složenih, sofisticiranih i modernih proizvoda za autoindustriju, bude proizvedeno upravo ovdje", rekao je Efendić.
U fabrikama u Rajlovcu godišnje se proizvede 1,2 miliona ključnih komponenti za automatske DSG mjenjače za potrebe njemačke i francuske autoindustrije.
Samo fabrika Selzer ove godine imala je izvoz oko 60 miliona konvertibilnih maraka, a za narednu godinu već je ugovorena proizvodnja u vrijednosti od oko 100 miliona konvertibilnih maraka. Plan je da to u 2027. godini bude 100 miliona eura.
Izgradnja fabrike započela je 2017. godine, a odvijala se kroz tri faze i danas ima oko 28.000 metara kvadratnih proizvodnog prostora. U ovoj fabrici proizvode automatske mjenjače za gotovo cijelu evropsku autoindustriju.
"Godišnje se proizvede oko milion i 200.000 komada mjenjača upravo u ovoj fabrici. To su zaista impresivni podaci", kazao je načelnik Efendić.
Svi francuski modeli automobila imaju mjenjače proizvedene u Rajlovcu. Osim toga, veliki broj auta njemačke autoindustrije također dobija mjenjače proizvedene u ovim pogonima. Proizvodnja obuhvata još neka druga mjesta, ali za francuske automobile svi mjenjači za nove modele su proizvedeni u Rajlovcu.
Duga tradicija
Automobilska industrija Bosne i Hercegovine ima dugu tradiciju koja traje više od jednog stoljeća, a u kombinaciji s novim fabrikama koje su uspostavili strani investitori i tradicionalnim domaćim kompanijama koje su prošle testove moderne proizvodnje automobilskih komponenti; ovi brendovi su spremni za novo doba automobilske industrije.
Počeci automobilske industrije u BiH bili su povezani s proizvodnjom dijelova za Mercedes, a potom i za Volkswagen. U BiH je 1970. godine fabrika TAS Sarajevo osnovana kao zajedničko ulaganje između Volkswagena i UNIS-a. Veliki broj kompanija bio je uključen u lanac snabdijevanja za TAS, kroz koji dolazi do snažnog razvoja u sektoru autoindustrije BiH.
Danas bh. kompanije rade za velike svjetske brendove, a glavne prednosti su moderne fabrike, visokoobrazovana i konkurentna radna snaga, kratak rok isporuke zbog blizine EU-a, razvijena industrijska tradicija itd. Mnoge kompanije iz BiH su prepoznate i vrlo su važni poslovni partneri za velike kompanije u Evropi.
Dijelovi metala, plastike, tekstila, gume izrađuju se i/ili sklapaju u fabrikama u BiH. Također, ne smijemo zanemariti i potencijale kompanija u BiH koje se bave dizajnom i razvojem proizvoda u automobilskoj industriji.
Zbog činjenice da BiH više od 90 posto svoje vanjske trgovine obavlja s EU i članicama CEFTA-e, potrebno je raditi na pronalasku jednostavnijih i efikasnijih rješenja u oblasti međusobne saradnje, a sve u cilju uklanjanja barijera koje ometaju trgovinu.