Zaposlenost, kao i plate, u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) rasli su u maju ove godine u odnosu na april. Najveće neto plate imali su radnici koji rade u energetskom sektoru, dok su plate najviše rasle zaposlenima u djelatnosti snabdijevanja vodom, uklanjanja otpadnih voda, upravljanja otpadom te sanacije okoline. Radnici u devet djelatnosti, od ukupno 19, primaju platu koja je veća od prosječne isplaćene u ovom entitetu.
Prosječna mjesečna neto plata u maju ove godine u Federaciji BiH iznosila je 1.384 KM i nominalno je viša za 1,5 odsto, a realno za 1,6 odsto u odnosu na april, najnoviji su podaci Federalnog zavoda za statistiku.
U odnosu na isti mjesec prethodne godine, prosječna neto plata u maju je bila nominalno viša za 8,4 odsto, a realno viša za 6,8 odsto.
Na mjesečnom nivou najviše su nominalno rasle plate zaposlenih u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji, kao i u djelatnosti snabdijevanja vodom, uklanjanja otpadnih voda, upravljanja otpadom te djelatnosti sanacije okoliša (po +4,1 odsto).
Nakon njih, radnicima u zdravstvu i socijalnoj zaštiti neto plate su rasle za 3,8 odsto, nominalno. Realni indeksi dati su u grafici u nastavku.
U isto vrijeme, najveće nominalno smanjenje prosječne neto plate zabilježeno je u djelatnosti informacije i komunikacije (-4,4 odsto), dok su pale i u umjetnosti, zabavi i rekreaciji (-2,4 odsto) i trgovini na veliko i na malo, kao i u djelatnosti popravka motornih vozila i motocikala (-1,2 odsto).
U maju je u Federaciji BiH bilo zaposleno 548.795 osoba, što je u odnosu na april više za 0,4 odsto. Broj zaposlenih u pravnim osobama je rastao za 0,2 odsto, a u obrtu i srodnim djelatnostima za 1,4 odsto.
Podsjećamo, neto plate isplaćene u BiH u aprilu bile su realno više za 8,5 odsto u odnosu na godinu ranije, usljed popuštanja inflatornih pritisaka, ali i manjka dostupnih radnika.
"Kad uporedimo najvišu prosječnu neto platu u Adria regionu - onu u Sloveniji i platu u BiH, vidimo da omjer polako ide u pozitivnom smjeru. Naime, u 2019. prosječna bosanskohercegovačka plata bila je 41 odsto prosječne slovenačke neto plate, dok je danas taj omjer nešto povoljniji, na nivou 47 odsto", naglasio je analitičar makroekonomije i tržišta kapitala Mihael Blažeković.
S obzirom na popuštanje rasta inflacije, kao i sve manji broj slobodnih domaćih radnika, Analitički tim očekuje nastavak realnog rasta plata u narednim mjesecima.
Kakve su plate u regiji
Plate u regionu u prva tri mjeseca ove godine najbrže su rasle u Sjevernoj Makedoniji i Srbiji, dok je najsporiji rast plata imala Slovenija.
U procentima, plate u Sjevernoj Makedoniji u prva tri mjeseca u odnosu na isti period prošle godine porasle su za 16,3 odsto, u Srbiji za 14,9 odsto, u Hrvatskoj 14,5 odsto, u Bosni i Hercegovini 9,2 odsto, dok je u Sloveniji taj rast iznosio 4,6 odsto.
Međutim, i hrvatske i slovenačke plate i dalje bježe srpskim. U Hrvatskoj je prosječna plata za oko 500 evra viša od prosječne srpske, a prosječna slovenačka plata je i do 650 evra viša.