Peter Nicholl, prvi guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine od 1997. do 2004. godine, izjavio je kako je Centralna banka BiH danas sigurna, stabilna i poštovana institucija kako u zemlji tako i u inostranstvu. Nicholl je podsjetio na svoje iskustvo i najveće izazove tokom vođenja banke u periodu njenog osnivanja i prvih godina rada.
"Uvijek je bilo teže razgovarati s političarima nego s građanima. Nezavisna Centralna banka BiH funkcioniše po principu valutnog odbora (currency board) i jedna od prednosti jeste da je ono što morate uraditi jasno definisano u zakonu. Tako da često nisam morao ni razgovarati s političarima, pa i nisam", naveo je Nicholl.
Jedan od ključnih izazova koji je naveo odnosio se na složene finansijske aranžmane između različitih finansijskih institucija koje su tada postojale, a uspješno su riješili te probleme uspostavljanjem povjerenja i podrške, pretvarajući izazove u nove prilike.
Nicholl je također spomenuo dizajn prvih novčanica konvertibilne marke kao jedan od problema s kojim su se suočili u početku, rješavajući ga uvođenjem novčanica s likovima bh. književnika, koje su i danas u upotrebi.
Njegov mandat obilježile su značajne reforme, uključujući uvođenje konvertibilne marke koja je zamijenila četiri valute, kao i uspostavu modernih platnih sistema.
Jedan od aktuelnih projekata CBBiH tiče se uključivanja Bosne i Hercegovine u Jedinstveno područje plaćanja u eurima (SEPA), u koji su uključene zemlje Zapadnog Balkana i za koji CBBiH ima podršku EU.
"Iako nisam upoznat s detaljima, uvijek vjerujem da je to važan korak i mislim da ne bi trebao biti težak korak za BiH, jer ste već uključeni u evropska plaćanja. Pretpostavljam da se radi o uvođenju evropskih standarda i da će to ići lakše", dodao je Nicholl za Fenu.
Nicholl je danas u penziji i aktivno piše kolumne o finansijskim temama za lokalni časopis na Novom Zelandu, te radi na svojoj knjizi o iskustvima u BiH, koju planira objaviti uskoro.
Rad banke i izazovi
Početkom 2024. godine na guvernersku poziciju izabrana je Jasmina Selimović, čime je postala prva žena na poziciji guvernera Centralne banke BiH. Ona je preuzela ovu funkciju od prethodnog guvernera Senada Softića.
"Ponosna, jer sam prva žena guverner u modernoj historiji BiH, ali i svjesna velike odgovornosti koju ova časna dužnost nosi", navela je tada Selimović.
Kako je tada kazala, Centralna banka BiH i dalje mora održati svoju nezavisnost i profesionalno djelovanje, dok je valuta BiH stabilna i konvertibilna, a to su preduslovi finansijske stabilnosti zemlje i ekonomskog prosperiteta.
"СВВіН kao vlasnik RTGS sistema i žiro kliringa i dalje će osiguravati stabilnost platnih sistema i njihovo funkcionisanje. Bankarski sistem BiH je stabilan i dovoljno kapitaliziran, što se odnosi i na entitete. U narednom periodu usmjerit ćemo posebnu pažnju na povezivanje CBBiH sa centralnim bankama regiona i Evrope", kazala je.
Ranije je viceguverner CBBiH Marko Vidaković kazao kako CBBiH s posebnom pažnjom prati sve postojeće rizike koji mogu dovesti do veće inflacije nego što je očekivano, naglasivši da globalna ekonomska situacija, kao i geopolitički rizici i dalje zahtijevaju prilagođavanje investicionih politika.
Kad pogledamo godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u prvom kvartalu 2024. godine, procjene CBBiH su na 1,8 odsto, što je gotovo identično procjeni iz marta (1,7 odsto).
U Brzoj procjeni BDP-a u prvom kvartalu 2024. godine i inflacije u kratkom roku, CBBiH navodi da preliminarna procjena kretanja realnog BDP-a za drugi kvartal 2024. godine ukazuje na nešto brži rast od 2,4 odsto na godišnjem nivou.
Vidaković je istakao da je CBBiH u 2023. godini ostvarila najuspješniji finansijski rezultat od osnivanja banke, a koji je posljedica rasta kamatnih stopa i prinosa vrijednosnih papira u evrima. Kao najbitnije ističu pravovremeno restrukturiranje portfolija deviznih rezervi, koje je preduzeto u 2022. i nastavljeno u 2023. godini.
"Preduzet je niz investicionih odluka na strateškom i taktičkom nivou, te izvršeno restrukturiranje portfolija deviznih rezervi, uključujući i znatno skraćenje prosječnog modifikovanog trajanja ukupnog portfolija deviznih rezervi. CBBiH ostaje dosljedna politici investiranja u skladu sa zakonski definisanim ciljevima i zadacima, što podrazumijeva da se službenim deviznim rezervama upravlja na siguran i profitabilan način", poručio je Vidaković.