UniCredit Grupa očekuje da će ekonomija Bosne i Hercegovine rasti za 2,5 posto ove godine, zadržavajući svoju prognozu iz marta, nakon procijenjenog rasta od 1,6 posto u 2023. godini.
Očekuje se da će rast u 2024. biti potaknut oporavkom privatne potrošnje, budući da realne zarade rastu, inflacija usporava, a povećan je i priliv doznaka iz inozemstva, navodi UniCredit u svom CEE Quarterly izvještaju objavljenom krajem prošlog mjeseca.
"Također očekujemo veći doprinos javnih ulaganja, iako postoji rizik od političkog zastoja, što bi moglo ometati donošenje odluka vezanih uz takvu potrošnju. Podrška bi trebala doći i od neto vanjske potražnje kako se ekonomija eurozone poboljšava", stoji u izvještaju.
Prosječna inflacija potrošačkih cijena trebala bi se kretati u rasponu od dva do tri posto u 2024. i 2025. godini.
Fiskalni deficit vjerovatno će ostati ograničen na jedan posto BDP-a u 2024. i 2025. godini.
"Otvaranje pregovora o pristupanju EU pružit će priliku za napredak u reformama, ali nesuglasice između entiteta o nekim pitanjima mogle bi predstavljati prepreku za potpuno iskorištavanje takve prilike", smatraju iz UniCredit Grupe.
Prognoza Unicredit Grupe u skladu je prognozom Međunarodnog monetarnog fonda te, je za jedan procentni poen niža od prognoze Svjetske banke. S druge strane, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) predviđa da će ekonomija BiH u 2024. rasti 2,8 posto, dok najpesimističnije prognoze ima Evropska komisija koja očekuje da će ekonomija BiH u ovoj godini rasti 2,3 posto.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u BiH u prvom kvartalu 2024. zabilježio je rast od 2,7 posto u poređenju s istim kvartalom prošle godine. U odnosu na prethodni kvartal evidentiran je rast od 1,5 posto. Djelatnost s najvećim realnim rastom bruto dodane vrijednosti od 16,1 posto međukvartalno je hotelijerstvo i ugostiteljstvo. Za 2024. naš analitički tim očekuje rast od 2,8 posto uz jačanje potrošnje.
Mihael Blažeković, analitičar makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije, kaže da je potrošnja domaćinstava ubrzala uslijed snažnog realnog rasta neto plata koje rastu 16. mjesec zaredom.
"U prva četiri mjeseca ove godine u prosjeku su realno narasle za 7,6 posto, što doprinosi značajnijem povećanju raspoloživog dohotka. Isto tako, taj rast plata prelio se na rast maloprodaje, koja u prva četiri mjeseca raste snažnih 12,8 posto. Broj zaposlenih na rekordnim je nivoima, kao i broj nezaposlenih na povijesno niskim nivoima, što dodaje impuls ekonomiji", ističe Blažeković.