Izuzev pandemijske 2020. godine, uvoz satova u Bosnu i Hercegovinu bilježi rast kako količinski tako i vrijednosno. U posljednje tri godine satovi na bosanskohercegovačkom tržištu poskupjeli su za 20 posto, što nije u velikoj mjeri imalo uticaja na potražnju koja se vratila na pretpandemijski nivo.
U prošloj godini u BiH je uvezeno satova u vrijednosti od 15,2 miliona KM, na što je plaćeno 3,8 miliona KM dažbina. Vrijednost uvoza je za 5,4 posto viša u odnosu na 2022. godinu, a u poređenju s 2020. godinom za 66,7 posto, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Ukupna masa uvezenih satova u 2023. iznosila je 104.313 kilograma, što je za 23,7 posto više u poređenju s 2022.
Iz kompanije Star-S Tešanj, koja se bavi uvozom i veleprodajom svjetski poznatih marki satova, za Bloomberg Adriju kažu da su cijene satova od pandemije porasle do 20 posto, čemu je u najvećoj mjeri doprinio rast troškova prijevoza. Ipak, to ne utiče na potražnju, koja se oporavlja.
"Potražnja je ista kao i prije pandemije. Pandemija je unazadila prodaju posljednje tri godine, a od ove godine potražnja se vratila na pretpandemijske nivoe", kažu iz ove kompanije.
Pročitaj više: Milenijalci i generacija Z potiču procvat tržišta polovnih satova
Pet razloga zašto su satovi isplativija investicija od zlata
Cijene Rolexa padaju jer jeftiniji satovi ostvaruju bolje rezultate
Cartier raste dok Rolex i Patek padaju
Dodaju da inflacija i kriza troškova života nisu u velikoj mjeri uticali na potražnju, mada podaci o iznosima koje potrošači u BiH najčešće izdvajaju za satove pokazuju da se najbolje prodaju jeftiniji satovi.
"Satovi čija je cijena do 150 KM su najtraženiji", ističu, te dodaju da je potražnja za luksuznijim satovima znatno manja.
Kada je riječ o najtraženijim brendovima, oni ističu Fossil, Daniel Clein i G-SHOCK (Casio).
Iz Star-S očekuju da će u ovoj godini zadržati nivo prodaje uz mogući rasta od 10 posto.