Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) s posebnom pažnjom prati sve postojeće rizike koji mogu dovesti do veće inflacije nego što je očekivano, rekao je viceguverner CBBiH Marko Vidaković naglasivši da globalna ekonomska situacija, kao i geopolitički rizici i dalje zahtijevaju prilagođavanje investicionih politika.
Vidaković je učestvovao na proljetnom sastanku Central Banking, održanom u Cape Townu (Južnoafrička Republika), od 5. do 6. marta 2024. godine, gdje je, govoreći o BiH, istakao zavisnost domaće ekonomije od međunarodnog okruženja, posebno naglašavajući značaj razvoja događaja u EU i eurozoni.
Upozorio je na inflacijske pritiske koji su prošle godine u Bosni i Hercegovini bili iznad višegodišnjeg prosjeka, te na potrebu za dugotrajnim naporima u cilju stabilizacije inflacije, saopšteno je.
Prema najnovijim projekcijama CBBiH, procjenjuje se da će ukupna inflacija za prvi kvartal 2024. godine iznositi dva odsto, a bazna inflacija 4,4 odsto.
Vidaković je istakao da je CBBiH u 2023. godini ostvarila najuspješniji finansijski rezultat od osnivanja banke, a koji je posljedica rasta kamatnih stopa i prinosa vrijednosnih papira u evrima. Kao najbitnije ističu pravovremeno restrukturiranje portfolija deviznih rezervi koje je preduzeto u 2022. i nastavljeno u 2023. godini.
"Preduzet je niz investicionih odluka na strateškom i taktičkom nivou, te izvršeno restrukturiranje portfolija deviznih rezervi, uključujući i znatno skraćenje prosječnog modifikovanog trajanja ukupnog portfolija deviznih rezervi. CBBiH ostaje dosljedna politici investiranja u skladu sa zakonski definisanim ciljevima i zadacima, što podrazumijeva da se službenim deviznim rezervama upravlja na siguran i profitabilan način", poručio je Vidaković.
Tokom Central Banking sastanka, Vidaković je istakao ključne perspektive i izazove s kojima se globalna i domaća ekonomija trenutno suočavaju, primarno u kontekstu monetarne politike.
Naglasio je da su, zahvaljujući restriktivnoj monetarnoj politici vodećih centralnih banaka, postignuti značajni napreci u smanjenju inflacije.
"Inflacija se povlači brže nego što je očekivano, približavajući se nivoima prije pandemije, dok je recesija u velikim svjetskim ekonomijama uglavnom izbjegnuta. Očekuje se promjena u ciklusu monetarne politike vodećih centralnih banaka, s naglaskom na postepeno popuštanje politike, uz uvjerenje da je inflacija u velikoj mjeri pobijeđena", zaključio je Vidaković.