Pliva, jedan od vodećih farmaceutskih brendova u regionu, donijela odluku o promjeni svog dosadašnjeg modela poslovanja u Bosni i Hercegovini. Posljedica je to novonastalih odnosa na tržištu lijekova te nastavak priče o nestašicama.
Ova odluka, kako ističe viša direktorica komunikacija Tamara Šušanj Šulentić u izjavi za Bloomberg Adriju, neće utjecati na dostupnost njihovih lijekova na tržištu, budući da će svi Plivini lijekovi i dalje biti dostupni putem njihovih partnera.
"Do promjene načina poslovanja došlo je nastavno na niz protekcionističkih odluka donesenih u nekim kantonima Bosne i Hercegovine gdje su, izvan uobičajenih procedura, s liste lijekova izostavljeni proizvodi cijelog niza farmaceutskih kompanija koje nemaju proizvodne pogone u BiH, pa tako i Plive Hrvatska", objašnjava ona.
Čitaj više
Ugrožen kontinuitet snabdijevanja lijekovima u BiH zbog zastarjelog pravilnika
Zbog Pravilnika iz 2017. godine prijete nestašice zdravstvenom sistemu.
23.01.2024
Šta se krije iza čestih nestašica lijekova u BiH?
Povremeni prekidi u snabdijevanju pojedinim lijekovima normalna pojava na našem tržištu.
16.01.2024
Kako kaže, promjena u poslovanju proizlazi iz odluka nekih kantona u državi.
"Odgovorne su osobe u pojedinim kantonima, poput Hercegovačko-neretvanskog ili Sarajevskog, tako utjecale na mogućnost pacijenata da bez naknade uzimaju njima propisane terapije te je prema posljednjem izvješću Europske komisije o Bosni i Hercegovini to jedna od praksi koje treba ukinuti", objašnjava Šušanj Šulentić i dodaje kako se nada da će odgovorni donijeti kvalitetne odluke kako bi se dugoročno zaštitili interesi pacijenata.
Bloomberg Adrija nije dobila detaljne informacije o tome šta novi model poslovanja donosi.
Ranije smo pisali kako se apoteke u zemlji suočavaju sa čestim nestašicama lijekova, a Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH ističe da se situacija drži pod kontrolom zahvaljujući zamjenskim preparatima. Unatoč tome, nestašica lijekova predstavlja dugotrajan problem, naglašavajući potrebu za jačanjem domaćih kapaciteta u proizvodnji lijekova, kako bi se osigurala dugoročna stabilnost opskrbe na domaćem tržištu.
Nedavno su iz Udruženja veleprometnika lijekovima i medicinskim sredstvima izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog moguće eskalacije nestašice lijekova u državi, upućujući hitan apel za poduzimanje preventivnih mjera. Ova zabrinutost dijeli se s domaćim proizvođačima i predstavnicima državnih tijela, koji su već ranije ukazivali na ozbiljnost situacije.