Republika Srpska planira povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora, a to se u oblasti električne energije očekuje, prije svega, izgradnjom hidroelektrana, solarnih elektrana i vjetroelektrana velike instalisane snage te malih solarnih elektrana.
Vlada Republike Srpske donijela je u četvrtak Program o korišćenju obnovljivih izvora energije. Definisani su ciljevi Republike Srpske do 2030. godine.
Programom je predviđeno da će ostvarenju ovog cilja u sektoru grijanja i hlađenja najveći doprinos dati korištenje biomase i primjena toplotnih pumpi, a u transportu korištenje tečnih biogoriva i električne energije iz obnovljivih izvora, saopšteno je iz Vlade.
Više
Kreće gradnja HE Bileća i započete aktivnosti za SE Ada polje
Analiza BBA: Solarna industrija je najbrže rastući segment OIE
Investitori u OIE u Adria regionu očekuju više prinose nego na Zapadu
Naknada za CO2 kuca na vrata izgubljenog energetskog sustava BiH
Zakonski osnov za donošenje Programa sadržan je u Zakonu o obnovljivim izvorima energije iz 2022. godine, a kojim je propisano da se ciljevi Republike Srpske o učešću energije iz obnovljivih izvora po godinama, količine predviđene za podsticaj po tehnologijama, pregled vrsta i način ostvarivanja podsticaja, kao i druga pitanja, uređuju Programom o korišćenju obnovljivih izvora energije, koji donosi Vlada Republike Srpske.
"Donošenje Programa je neophodno radi ispunjenja obaveze iz Zakona o obnovljivim izvorima, Ugovora o Energetskoj zajednici i nastavka funkcionisanja sistema podsticaja, a isti je sačinjen na osnovu procjene o mogućnosti realizacije projekata", precizirali su u Vladi.
Program sadrži procjene očekivane bruto finalne potrošnje električne energije, energije grijanja i hlađenja i energije u transportu, zatim sektorske ciljeve, odnosno udjele energije iz obnovljivih izvora u električnoj energiji, grijanju i hlađenju i transportu, maksimalne ukupne instalisane kapacitete po godinama i tehnologijama i maksimalne godišnje količine planirane proizvodnje električne energije za velika i mala postrojenja te zajednice obnovljive energije.
Pored toga, Programom je definisan i način utvrđivanja uslova i obima aukcija, kao i doprinosi koji se očekuju od kupaca – proizvođača električne energije.
Rastuće cijene električne energije i sve veći pritisci na pojedine zemlje regiona da smanje zagađenje zraka bit će glavni pokretači koji će u narednom periodu u Adria regionu ubrzati prelazak na obnovljive izvore energije, zaključak je analize analitičkog tima Bloomberg Adrije.
Podsjećamo, sektor obnovljivih izvora energije (OIE) u Adria regionu trenutno ima potencijal rasta od devet odsto, što je stopa rasta zabilježena na svjetskom nivou u proteklih pet godina, kazao je direktor u EY Global Renewables Aleksandar Stoilov.
Govoreći za Bloomberg Adria TV, on je prije godinu dana podsjetio da smo u proteklom periodu vidjeli da vlade u cijelom regionu ohrabruju projekte OIE. Interesovanje za ulaganje, prema njegovim riječima, dolazi od stranih investitora koji se mogu kategorizovati u četiri grupe. To su strateški investitori, potom finansijski investitori, veliki potrošači i multilateralni igrači poput Evropske investicione banke ili Evropske banke za obnovu i razvoj, koji podržavaju energetsku tranziciju u širem smislu.