Uvoz električnih vozila u Bosnu i Hercegovinu tokom prvih deset mjeseci ove godine doživio je značajan porast - čak četiri puta više nego 2022. godine, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH. U prvih deset mjeseci ove godine u zemlju je uvezeno 208 električnih vozila, čija ukupna vrijednost iznosi 13,76 miliona KM.
Prošle godine u istom razdoblju uvezeno je 48 vozila. Ovaj porast ne obuhvata samo električna vozila.
Ukupan uvoz vozila, uključujući i hibride, povećao se na 68.309 vozila, vrijednih 854,72 miliona maraka. Ovo je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu, kada je u istom razdoblju uvezeno 44.094 vozila.
Čitaj više
Vlada FBiH s pola miliona subvencionira kupovinu električnih automobila
Subvencijom obuhvaćeno 89 vozila.
07.11.2023
Potražnja za EV pogurala prodaju auta u Evropi
Registracije novih automobila porasle su za 18 posto.
21.06.2023
Električna i hibridna vozila značajno će utjecati na zagađenje i sigurnost saobraćaja
Povećan uvoz i interes građana za kupovinu električnih i hibridnih vozila.
11.03.2023
U posljednjim decenijama, električna vozila su postala ključni igrač u transformaciji transportnog sektora ka održivijoj budućnosti. Ova vozila koriste električnu energiju umjesto tradicionalnih fosilnih goriva, poput benzina ili dizela, pružajući niz prednosti koje idu dalje od samog smanjenja emisija gasova s efektom staklene bašte.
Rapidan tehnološki napredak u oblasti baterijske tehnologije omogućio je povećanje autonomije električnih vozila. Sve duže kilometraže koje se mogu preći između punjenja, uz istovremeno smanjenje vremena punjenja, čine ova vozila praktičnijim i konkurentnijim na tržištu.
Najskuplji uvezeni automobil tokom promatranog razdoblja je Mercedes-Benz Maybach S 680 4 Matic, a slijede Ferrari F8 Tributo, Porsche-911 GT3, Porsche-911 Turbo S, Mercedes-AMG G 63, Porsche-911 Turbo S, Mercedes-AMG G 63 , Mercedes-Benz AMG G 63, Mercedes-AMG G 63, te Mercedes-AMG S 63 E PERFORMANCE.
Za deset najskupljih vozila ukupno je plaćeno nešto više od 648.641 maraka dažbina.
Nadalje, raste i interes za hibridna vozila, čiji je uvoz udvostručen, dosegnuvši 1.138 vozila u prvih deset mjeseci ove godine, dok je prošle godine njihov broj iznosio 452. Većina ovih vozila su novi automobili, čija ukupna vrijednost iznosi oko 58 miliona maraka, za koje je plaćeno 13,71 milion maraka dažbina.
Pola miliona KM subvencije
Mnoge zemlje širom svijeta sprovode politike i inicijative za podsticanje prelaska na električna vozila. Ove inicijative uključuju subvencije, poreske olakšice, izgradnju infrastrukture za punjenje i postavljanje ciljeva za smanjenje emisija gasova s efektom staklene bašte.
Početkom ovog mjeseca Vlada Federacije BiH odobrila je subvencije u iznosu od gotovo pola miliona maraka. Ova sredstva će biti dodijeljena u svrhu subvencija za kupovinu 89 novih električnih i hibridnih vozila, što dodatno potiče rast održive mobilnosti u zemlji.
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, izjavio je u martu kako će masovnija upotreba ekološki prihvatljivih vozila znatno utjecati na smanjenje zagađenja zraka i zaštitu životne sredine, ali i sigurnost saobraćaja, saopćeno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
"Kontinuirano smo pratili efekte primjene niže carinske stope prilikom uvoza ove vrste vozila. Odluka se pokazala opravdanom jer zvanični podaci govore da je povećan uvoz i interes građana za kupovinu električnih i hibridnih vozila", kazao je Košarac.
U 2021. uvezeno je 50 električnih i 359 hibridnih vozila, dok je u 2020. uvezeno 12 električnih i 67 hibridnih. U 2019. godini u BiH je uvezeno 14 električnih i 107 hibridnih vozila.
Najskuplji električni automobil uvezen u 2022. bio je Porsche Taycan GTS, čija je cijena iznosila 189.997 KM, sa dodatno plaćenih 43.437 KM uvoznih dažbina.
Uprkos zaostajanju naše države u odnosu na Evropu u segmentima poput registrovanih električnih vozila, infrastrukture, poticaja i zakonske regulative, Udruženje za elektromobilnost pri Privrednoj komori FBiH navodi kako i zemlje Evrope dijele slične izazove u razvoju elektromobilnosti.
Kako bi podržali rast elektromobilnosti, razvili su online platformu s mapom punionica, te kako su naveli, u BiH postoje 173 punjača s 205 konektora.
Iz Udruženja objašnjavaju kako je velika isplativost ulaganja u električna vozila, pružajući konkretan primjer putovanja od Sarajeva do Bihaća, koje je koštalo ukupno 14,70 KM električne energije. Dodatno, putovanje do Ptuja u Sloveniji i natrag koštalo je oko 19,90 KM električne energije.