Pad tražnje u Evropskoj uniji (EU), globalni konflikti koji ne pogoduju manjim ekonomskim sistemima, nedostajuća radna snaga, inflatorna i recesiona kretanja, kao i nekonkurentnost ekonomije glavni su izazovi s kojima se susreće poslovna zajednica, poručeno je s konferencije "Izazovi i budućnost poslovanja #3", koja se danas (srijeda) održava u Banjaluci.
Potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Dejan Mijić rekao je da je cilj konferencije da se kroz dijalog poslodavaca, predstavnika Vlade, akademske zajednice, institucija i stručnih organizacija prepoznaju ključni ekonomski i socijalni izazovi, kao i pravci djelovanja ka stvaranju produktivne i socijalno pravedne zajednice.
"Dijalog nas je doveo do pozitivnih rezultata koji se ogledaju u rastu plata i stabilnosti ekonomskog sistema u veoma izazovnom vremenu, ali imamo izazove koji su pred nama, a to su pad tražnje u EU, koja je naš najznačajniji spoljnotrgovinski partner, globalni konflikti, nedostatak radnika, inflacija, siva ekonomija", istakao je Mijić.
Naglasio je važnost tehnološkog napretka kao osnove za povećanje produktivnosti, ali i razvoj ljudskih potencijala koji bi radili na novim tehnologijama. Zbog toga je, dodao je, neophodna reforma obrazovnog sistema. Podvukao je i da se dugo odgađa rješavanje problema neformalne ekonomije, gdje radi značajan broj ljudi, kao i da su neophodne značajne korekcije u fiskalnom okviru i radu inspekcijskih organa Republike Srpske.
Ključne reforme
Ključne reforme koje je potrebno preduzeti sa ciljem obezbjeđivanja boljeg životnog standarda radnika, rasta konkurentnosti ekonomije i uopšte razvoja zajednice u budućnosti, prema Uniji poslodavaca su:
• Suzbijanje neformalne ekonomije;
• Reforma obrazovnog sistema sa ciljem rasta i razvoja ljudskog kapitala;
• Obezbijediti finansiranje i realizovati tehnološku transformaciju kompanija;
• Korigovati redistribuciju u korist mlađeg i produktivnijeg stanovništva;
• Fleksibilizacija i modernizacija radnog zakonodavstva, i drugo.
Poslovna zajednica poručila je da s Vladom RS usmjerava svoje aktivnosti ka suzbijanju neformalne ekonomije. "Rast integriteta poreskih i inspekcijskih uprava je jedan od prioriteta, a u okviru tog pristupa jako je bitna promocija poreske discipline", poručili su.
U tom duhu, nabrojali su poslodavce za koje kažu da svojim primjerom mogu i trebaju povećati nivo poreske discipline u Republici Srpskoj.
Nagrađeni poreski obveznici
Nagrade za najbolje poreske obveznike dobili su: TEKO MINING LAPIŠNICA" Istočno Sarajevo u sektoru energetike i rudarstva; SPORT VISION Bijeljina u sektoru trgovine; Apoteke B PHARM Novi Grad u sektoru farmaceutske industrije; MMI Projects development Banja Luka u sektoru turizma i ugostiteljstva; CIAMBELLA EXPORT-IMPORT Banja Luka u sektoru transporta; NCR Banja Luka u sektoru komunikacija; STANDARD Prnjavor u sektoru drvne i industrije namještaja; MLADEGS-PAK Prnjavor u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije; RELAXSHOE BOSNA Derventa u sektoru tekstilne i kožarske industrije; Addiko Bank Banja Luka u sektoru finansijskih organizacija; PLANET SOFT Banja Luka u sektoru informacionih tehnologija; ALUMINA Zvornik u sektoru metalske industrije; ETMax Banja Luka u sektoru metalske industrije; Metalleghe Silicon Mrkonjić Grad u sektoru metalske industrije; OPTIMA Grupa Banja Luka u sektoru naftne industrije; Građ-promet Doboj u sektoru građevinarstva.
Višković: Politika smetnja ekonomskom razvoju
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je Vlada partner s poslovnom zajednicom i da su na jednoj strani, a to je razvoj zemlje i budućnosti za njenu djecu, te da dijalog nikada neće biti narušen.
"Ako je moguće da ekonomiju odvojimo od politike koja je uvijek negdje tu i, rekao bih, smetnja u ekonomskom razvoju. Politička razmimoilaženja imaju veliki odjek na samu ekonomiju", kazao je Višković.
Poslovna zajednica kreira rast BDP-a, bolji standard i veće plate, dodao je, ali i ukazao na zajednički problem, a to je nestabilnost na svjetskom nivou, kao što su pandemija kovida 19, rusko-ukrajinski sukob, sukob na Bliskom Istoku, te inflacija.
Kada je riječ o sivoj ekonomiji, Višković je najavio da će u februaru, a možda i ranije biti uvedena nova fiskalizacija koja će suzbiti neformalnu ekonomiju.
"Možemo već danas imati zakon o elektronskom potpisu uz uvažavanje da imamo dva referentna tijela za verifikaciju tog potpisa u entitetima. To je kamen spoticanja, dok u EU imamo takvu situaciju, u Belgiji. Ako bi mogli naći rješenje za poštovanje mehanizma koordinacije, koji je usvojen na nivou BiH, možemo se veoma brzo i uspješno kretati prema EU", kazao je Višković.
Prethodno je šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler rekao da BiH ima šansu da napravi iskorak na putu ka Evropskoj uniji. Ukazao je na problem postojanja sive ekonomije u BiH te inflacije na globalnom nivou, kao i na potrebu reformi, uključujući omogućavanje elektronskog potpisa.
Sattler: Nearshoring bi mogao BiH učiniti velikim dobavljačem za EU
Sattler je dodao i da je prilika za BiH nearshoring, navodeći da dobri primjeri toga postoje u RS, posebno na pograničnom dijelu, odnosno bliže Evropskoj uniji. Ponovio je opredijeljenost EU da pomogne Zapadnom Balkanu u daljnjim reformama, kao i da pruži finansijsku pomoć, ali i potcrtao da je za to neophodno i ispunjavanje uslova i reformi kako bi pomoć postigla puni efekat.
"Samo brzim i racionalnim usvajanjem i provođenjem ključnih reformi će BiH moći da se takmiči na evropskom tržištu, s populacijom od blizu 450 miliona i BDP-om od blizu 16 triliona evra u 2022. godini", naglasio je Sattler.
Govoreći o konkretnim reformama, ambasador je napomenuo da reforme trebaju uključiti transformativna pitanja poput elektronskog potpisa ili zakonodavstva u oblasti energetike, koja će omogućiti bh. kompanijama da ostanu konkurentne na evropskom tržištu.
EU i njene države članice najveći su trgovinski partner BiH, najveći izvor ulaganja i najveći pružalac pomoći. Gotovo tri četvrtine bh. izvoza odlazi na jedinstveno evropsko tržište, a EU je u protekloj deceniji obezbijedila skoro dvije milijarde evra bespovratnih sredstava u pretpristupnoj pomoći, prema podacima EU.
Rušenjem barijera u trgovini s EU i regionom i stimulisanjem reformi, procjenjuje se da bi Plan rasta, u kombinaciji s pomoći EU, mogao udvostručiti veličinu ekonomije regije tokom naredne decenije.
"Brojne uspješne kompanije u BiH su pronašle prilike na evropskom tržištu u tradicionalnim industrijama kao što su namještaj, automobilska industrija i outsourcing poslovnih procesa kao što je IKT. Nedavni razvoj 'nearshoringa' mogao bi Bosnu i Hercegovinu učiniti velikim dobavljačem robe i usluga za tržište EU", kazao je Sattler.
U organizaciji Unije poslodavaca Republike Srpske, konferencija je dio procesa izrade Programa ekonomskih reformi RS za period 2022. do 2024. i dio je projekta koji finansira EU "Doprinos organizacija civilnog društva poboljšanju uticaja preduzetništva na socioekonomski razvoj BiH – EISE projekat".
Nakon uvodnih izlaganja konferencija je nastavljena kroz razgovore predstavnika privrede i institucija na dva panela, odnosno na teme "Ljudi i promjene" i "Tehnologija i razvoj".