Iskustvo Vijetnama, Kine i Indije - zemalja koje su imale ubrzano smanjenje siromaštva - bilježile su realne stope rasta od pet posto i više u prosjeku u periodu od 20 godina, a prosječna inflacija je bila pet posto i viša, kaže Saša Stevanović analitičar i izvršni direktor za investicione poslove Društva zа uprаvljаnje Penzijskim rezervnim fondom Republike Srpske.
Adekvatnost i nužnost ciljane inflacije od dva posto, koja je postala mantra posljednjih godinu dana, sve se više dovodi u pitanje među brojnim ekonomistima.
"Jedan od razloga je činjenica da smo u monetarnoj sferi morali koristiti instrumente koji su stvarali negativnu kamatnu stopu, a sve u cilju stimuliranja oporavka nakon krize 2008. godine", rekao je Stevanović.
Na pitanje zbog čega je to dva, a ne tri ili četiri posto, ne postoji jedinstven odgovor, ističe Stevanović. Ovaj stav se ne dovodi u pitanje kod donosilaca ključnih odluka o ovom pitanju, američkog Feda i Europske centralne banke.
Ciljana inflacija od dva posto je za siromašne zemlje, zemlje u razvoju i razvijene zemlje. Iskustvo zemalja poput Vijetnama, Kine i Indije, koje su bilježile realne stope rasta od pet posto i više u prosjeku u periodu od 20 do 30 godina s prosječnom inflacijom od pet posto i više, pokazuje drugu stranu ove priče.
"Znači da je viši ekonomski rast u realnom izrazu, funkcioniranje ekonomskog modela na efikasniji način, moguć i na razini inflacije višoj od ciljane od dva posto", kaže Stevanović.
Inflacija u BiH je u rujnu usporila na 4,1 posto. Na godišnjoj razini najviše su poskupjela ostala dobra i usluge te namještaj i kućanski aparati, dok je pad cijena zabilježen u segmentu prijevoza i odjeće i obuće.
"Inflacijska očekivanja za 2024. godinu u ovom krugu anketiranja iznose 5,2 posto, što je nešto blago niže nego očekivanja u lipanjskoj anketi, ali govori da učesnici očekuju nastavak rasta cijena i ne očekuju brzo eliminiranje inflacije", saopćili su iz Centralne banke BiH (CBBiH).
Prijašnji predlagači
Bivši glavni ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Oliver Blanchard zagovarao je još 2010. godine ideju izmjene razine ciljane inflacije. Umjesto dva, predlagao je četiri posto.
U knjizi "Makroekonomija za profesionalce", autora koji su radili u Međunarodnom monetarnom fondu Leslie Lipschitz i Susan Schadler, navode da je inflacija za tržište kakvo je recimo naše, inflacija od četiri do sedam posto, poželjna, ističe Stevanović.
"Brži rast je nestabilniji sam po sebi", dodao je. "Ako su nam potrebne stope rasta u realnom izrazu od 5 posto i više, naravno da ćemo imati veće oscilacije nego da je cilj dva posto i više."
Stevanović smatra da bi stopa inflacije od pet posto navela na češće pregovore o plaćama, ekonomiji, traženje uspostavljanja mehanizama pravične raspodjele između rada i kapitala, češće razmišljanje o investicijama i o siromašnima. "Mnogo je teže voditi ekonomiju, izazovnije, ali je uvijek teže kreirati više bogatstva nego manje."
"Imamo primjer Europe i ECB-a koja mislim da previše uništava agregatnu tražnju, privatnu potrošnju, loše utječe na ekonomski model tvrdeći da inflacija ili inflaciona očekivanja trebaju biti dva posto", zaključuje Stevanović. "Nije li smisao naših domaćih ekonomskih ideja da tragamo za domaćim rješenjima, na osnovu analize, debate o ovim pitanjima."