Ovlašćeni privredni subjekt (OPS, eng. Authorised Economic Operator - AEO) je novi institut uveden u carinsko zakonodavstvo Bosne i Hercegovine (BiH) i kompanije imaju mogućnosti da zahtijevaju status AEO. Koji su uslovi za sticanje tog statusa, a koje pogodnosti koje dobijaju firme, za Bloomberg Adriju objasnila je Milena Davidović, šefica Odsjeka za pojednostavljene carinske postupke i ovlaštene privredne subjekte u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Koje je uslove potrebno ispuniti da jedna kompanija dobije status AEO
Uprava za indirektno oporezivanje BiH uradila je AEO Smjernice koje služe kao pojašnjenje koncepta AEO u BiH po svim njegovim segmentima. Sastavni dio Smjernica su i prilozi koji sadrže obrasce dokumenata koji se koriste u postupku podnošenja zahtjeva za dobijanje AEO statusa i upravljanja tim statusom.
"Da bi carinski organ jednom privrednom subjektu odobrio status ovlašćenog privrednog subjekta - AEO, prvo taj privredni subjekt mora biti privredni subjekt u smislu carinskih propisa, odnosno da je privredni subjekt u obavljanju svoje djelatnosti uključen u radnje koje su obuhvaćene carinskim propisima i da se njegovo registrovano sjedište nalazi u carinskom području BiH", kaže Davidović.
To mogu biti proizvođači, izvoznici, uvoznici, carinski deklaranti, prevoznici, skladištari….
Kriteriji i uslovi koje jedan privredni subjekt mora da ispuni da bi dobio status AEO su podijeljeni u četiri grupe:
1) pridržavanje carinskih i poreskih propisa u prethodnom periodu;
2) zadovoljavajući sistem vođenja poslovnih evidencija i, po potrebi, evidencije o prevozu robe, koji omogućava odgovarajuću carinsku kontrolu;
3) dokazana finansijska likvidnost (dobro finansijsko stanje) i
4) odgovarajući standardi bezbjednosti i zaštite (po potrebi).
Navedeni kriterijumi i uslovi detaljno su definisani i razrađeni Odlukom o sprovođenju Zakona o carinskoj politici u BiH.
Koju dokumentaciju privredni subjekat treba da podnese kako bi aplicirao za status AEO
Zahtjev za izdavanje AEO odobrenja podnosi se izdavaocu odobrenja, odnosno Sektoru za carine u Glavnoj kancelariji UIO, u pisanoj formi.
Podnosilac zahtjeva podnosi i popunjen Upitnik za samoprocjenu, koji može biti dostavljen i u elektronskom obliku radi ubrzanja postupka provjere.
"Svrha upitnika je pružanje dodatnih informacija o podnosiocu zahtjeva koji može, već u procesu popunjavanja Upitnika za samoprocjenu, prepoznati rizike i pokušati ih otkloniti ili smanjiti na prihvatljiv nivo", pojašnjava Davidović.
U svrhu dokazivanja ispunjavanja uslova i kriterijuma za odobravanje AEO statusa, podnosilac zahtjeva, prilaže:
a) rješenje o registraciji u BiH kod nadležnog suda (ovjerena kopija);
b) uvjerenje nadležnog suda da nije u postupku stečaja (original ili ovjerena kopija);
c) uvjerenje nadležnog suda da u posljednje tri godine nije izvršeno teže krivično djelo koje je u vezi s privrednom djelatnošću podnosioca zahtjeva (original ili ovjerena kopija);
d) uvjerenje nadležnog suda o tome da li je u posljednje tri godine oglašeno odgovornim i za koje carinske i/ili poreske prekršaje, (original ili ovjerena kopija);
e) dokaze da ispunjava uslove iz člana 31. Odluke;
f) sva druga dokumenta kojima podnosilac zahtjeva raspolaže, a koja mogu biti od uticaja u dokazivanju ispunjavanja uslova i kriterijuma za odobravanje AEO statusa (na primjer, odgovarajući ISO standard u pogledu bezbjednosti informacionog sistema i zaštite elektronskih sistema informacija; ISO standard u pogledu poboljšanja kvaliteta u firmi, koji standard može biti koristan za ocjenu sistema unutrašnje kontrole podnosioca zahtjeva; ISO standard u pogledu odgovarajućeg sistema upravljanja mjerama zaštite vezanih za bezbjednost međunarodnog lanca nabavke, i drugo).
"Ako podnosilac zahtjeva ima više poslovnih prostora povezanih s njegovim carinskim aktivnostima, uz zahtjev mora priložiti (ili u zahtjevu navesti) i popis tih prostora. Popis treba sadržavati podatke o adresi svakog prostora, njegovoj površini i broju prostorija, te podatke o ugovoru o zakupu za one poslovne prostore koji su u zakupu, a ugovor o zakupu podnosilac zahtjeva dužan je predočiti Grupi za kontrolu prilikom obavljanja pretkontrole", navodi Davidović.
UIO preporučuje privrednom subjektu, koji namjerava da podnese zahtjev za sticanje statusa AEO, da prije podnošenja zahtjeva stupi u kontakt s Odsjekom za pojednostavljene carinske postupke i ovlašćene privredne subjekte Sektora za carine kako bi se upoznao o pogodnostima i bio u kontaktu sa službenikom radi razjašnjenja određenih pitanja kod popunjavanja zahtjeva i Upitnika o samoprocjeni, kao i daljnjeg kontakta u toku vođenja postupka.
Pogodnosti koje dobija društvo sa statusom AEO
Privredni subjekt, koji je stekao status AEO, definiše se kao onaj privredni subjekt kojem je carinski organ odobrio status pouzdanog partnera, s obzirom na to da je provjerom utvrđeno da ispunjava širok spektar uslova i kriterijuma, te na dobrovoljnoj osnovi blisko sarađuje sa carinskim organima kako bi ostvarili zajednički cilj, a to je bezbjednost međunarodnog lanca snabdijevanja.
U UIO navode da privredni subjekti sa statusom AEO, u odnosu na druge koji nemaju takav status, imaju određene direktne pogodnosti.
Indirektne pogodnosti
- Poboljšana komunikacija sa carinom
- Poboljšana sigurnost i komunikacija među partnerima u lancu
- Priznavanje kao sigurnog i pouzdanog poslovnog partnera
- Poboljšana korisnička usluga i vjernost korisnika
- Bolje razumijevanje sopstvenih djelatnosti
- Manje pošiljaka koje kasne
- Manje krađa i gubitaka
- Poboljšano planiranje
- Poboljšano upravljanje inventarom
- Poboljšana predanost zaposlenih
- Manje incidenata koji se odnose na sigurnost i zaštitu
- Niži troškovi inspekcija dobavljača i povećana saradnja
Uprava za indirektno oporezivanje izdala je do sada jedno odobrenje za sticanje statusa ovlašćenog privrednog subjekta 11. oktobra ove godine i to privrednom subjektu Nelt Istočno Sarajevo za status AEOF - kombinovano AEO odobrenje za carinska pojednostavljenja i bezbjednost i zaštitu, dok je jedan zahtjev u proceduri.
Goran Cerovina, generalni direktor Nelta, ocijenio je da je ta kompanija sticanjem AEO statusa dobila mogućnost da zaokruži carinska pojednostavljenja koja koristi – kućno uvozno carinjenje, status ovlaštenog primaoca i carinsko skladištenje.
"Za nas ovaj status znači mnogo. UIO nas je prepoznala kao partnera i kompaniju koja je pouzdana, društveno odgovorna i koja ima sistem kojim obezbjeđuje sigurnost, bezbjednost i ispravnost pošiljaka, čime zadovoljavamo sva načela i principe na kojima se temelji AEO. Izuzetno nam je drago da idemo ukorak i s ostalim članicama Nelt Grupe, koje već imaju AEO status", naveo je on prilikom dodjele certifikata.
Svi propisi vezani za АЕО, zajedno s AEO Smjernicama, nalaze se na web stranici UIO.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH planira uskoro podnijeti zahtjev za međusobno priznavanje AEO certifikata, po uzoru na druge zemlje CEFTA regiona, poput Moldavije, Sjeverne Makedonije, Srbije, Crne Gore i Albanije, koje su već preduzele ovaj korak.