Poslodavci iz oblasti turizma i ugostiteljstva u Republici Srpskoj spremni su da, zajedno s Vladom, rade na donošenju Zakona o ugostiteljstvu, čiji je cilj da ovaj sektor radi u zakonskim okvirima i utiče na suzbijanje sive ekonomije.
Udruženje poslodavaca turizma i ugostiteljstva HoReCa Republike Srpske saopštilo je da podržava izmjene Zakona koji je pred poslanicima Narodne skupštine RS, na dnevnom redu sjednice koja je počela danas.
Podsjećamo, Bloomberg Adrija je pisala da novi zakon predviđa i uspostavljanje Centralnog informacionog sistema u oblasti ugostiteljstva u Republici Srpskoj, a koji bi trebalo da riješi probleme u evidenciji ugostitelja, u prijavi i odjavi gostiju i da u konačnici da tačne podatke o broju turista, kao i da poveća prihode od boravišne takse.
Više: Šta donosi Centralni informacioni sistem za turizam i ugostitelje u RS
Predsjednik Udruženja Dalibor Šajić rekao je za Bloomberg Adriju da su zadovoljni što je Ministarstvo trgovine i turizma, kao obrađivač i predlagač izmjena Zakona, uvažilo njihove prijedloge i unijelo ih u tekst zakona, koji predstavlja kvalitetno i dobro koncipirano zakonsko rješenje, osim za one koji rade u sivoj zoni.
"Osim članova zakona koje dodatno uređuju i zakonski definišu oblast smještaja, važno je istaći i odredbe koje definišu pojam 'završetak usluge', kao i dio koji se odnosi na brisanje odredbe u kojoj piše da u restoranima i hotelima mogu da rade samo radnici koji imaju završenu ugostiteljsku školu", ističe Šajić.
Dodaje da zakonska odredba koja se ukida nije ni na koji način usmjerena protiv ili na štetu konobara, te da se čak briše odredba koja u prethodnom periodu i nije mogla biti adekvatno sprovedena i nije se mogla pravilno implementirati.
"Ova odredba bi imala smisla da na tržištu imamo veliki broj radnika ovog profila koji nemaju posao i nalaze se na birou rada. Zbog manjka ovog profila nije potrebno da se ovo pitanje reguliše zakonom", pojašnjava.
Iz Udruženja naglašavaju da je pojam "završetak usluge" definisan tako da se usluga završava kada gost traži račun da plati, a ne što je slučaj u važećem zakonskom propisu kada konobar donese piće ili pruži drugu uslugu, kao i da odredba koja je sada predviđena, na bolji i precizniji način definiše postupanje, te će uveliko olakšati posao svima iz ugostiteljskog sektora.
"Cilj Udruženja HoReCa je da zajedno s ugostiteljskim školama i resornim ministarstvom pronađemo i realizujemo rješenja koja trebaju da vrate značaj profesiji i da iz škola izlaze đaci sa znanjem, koji će biti ambasadori turizma. Udruženje će aktivnim učešćem na javnim raspravama o ovom zakonu i zajedno s Ministarstvom trgovine i turizma i drugim akterima otvoreno govoriti o problemima usluge u oblasti ugostiteljstva i turizma, a sve u cilju unapređenja kvaliteta", naglašava Šajić.
Vlada Republike Srpske utvrdila je u četvrtak, 7. septembra, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljstvu.
Kategorizacija i seoski turizam
Takođe, predloženim zakonom definiše se pojam "ugostiteljske usluge", kojim se omogućava ugostiteljima da, u slučaju kada gost koristi više usluga u istom ugostiteljskom objektu, po okončanju pružanja usluga, gostu izdaju jedan propisan račun za sve pružene usluge.
Utvrđenim zakonom predviđeno je da jedinice lokalne samouprave, na čijoj teritoriji se ugostiteljski objekat nalazi, vrše kategorizaciju hostela i objekata seoskog turizma.
"Naime, imajući u vidu da je seoski turizam jedna od vodećih grana razvoja turističkog sektora, neophodno je da se postignu određeni standardi u pružanju tih usluga i time postigne bolja ponuda u ovoj oblasti", naglašavaju u Vladi.