Inflacija u Bosni i Hercegovini (BiH) je u avgustu na međugodišnjem nivou nešto ubrzala u odnosu na očitavanje iz jula, u najvećoj mjeri usljed ublaženog efekta pada cijena u oblasti transporta - što je u prethodnih nekoliko mjeseci znatno opredijelilo strmo usporenje inflacije, kaže viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije Marina Petrov.
"S druge strane, cijene hrane su i dalje glavni predvodnik inflacije i u avgustu su dodale 7,8 odsto, znatno iznad 4,7 odsto, koliko iznosi ukupna inflacija", ističe Petrov.
Više: Inflacija u BiH 4,7 odsto, novi rast cijena nakon devet mjeseci
Iako se inflacija više nego prepolovila u odnosu na cifre s početka godine, u Analitičkom timu ne očekuju ponovno naglo usporavanje.
"Prema našim projekcijama, negativan trend će se nastaviti, što će rezultirati prosječnom inflacijom od 6,4 odsto u 2023. godini i 3,3 odsto na kraju godine. Ukoliko izuzmemo određene specifičnosti koje su uticale na stopu inflacije, kao što je naprimjer pomenuta cijena transporta, tražnja je i dalje perzistentna i nije ono što trenutno djeluje u smjeru smirivanja inflacije", naglašava Petrov.
To se najbolje vidi, dodaje, na primjeru realne maloprodaje koja međugodišnje raste po dvocifrenim stopama i koju podržavaju dobri trendovi po pitanju potrošačkih fundamenata - u najvećoj mjeri usljed poboljšanja na tržištu rada (kroz rast broja zaposlenih, ali u većoj mjeri kroz rast realnih zarada).
"Dodatni negativni rizici po stopu inflacije su prvenstveno globalnog karaktera i odnose se na rast cijene nafte koji je aktuelan, a generalno ima opsežne efekte prelivanja na ostale kategorije. Svakako ne očekujemo eskalaciju cijena, pogotovo ne u mjeri u kojoj smo to vidjeli 2022. godine", poručuje Petrov.
Podsjećamo, prema podacima objavljenim u ponedjeljak, nakon devet mjeseci pada godišnje inflacije u Bosni i Hercegovini (BiH), u avgustu je zabilježen rast cijena proizvoda i usluga za ličnu potrošnju za 4,7 odsto, s julskih četiri odsto.
Rast inflacije bio je očekivan jer su prethodno isto pokazali i entitetski podaci. Potrošačke cijene su u Republici Srpskoj u avgustu ove godine veće za 1,1 odsto u odnosu na jul. Na godišnjem nivou, stopa inflacije opet je krenula uzlaznom putanjom dosegnuvši 5,9 odsto.
Istovremeno, i cijene u FBiH ponovo rastu, pa je godišnja inflacija dostigla 3,6 odsto. U odjeljku prevoza zabilježen je najveći rast cijena i to za 3,8 odsto.