Rastom cijena energenata poskupila je i prerade nafte obzirom da je energija potrebna za sam proces. Pošto je Bosna i Heregovina 100 postotno ovisna o uvozu nafte rast cijena iste ne iznenađuje. S zatvorenom rafinerijom nafte Brod, bez većih zaliha nafte i naftnih derivata te nedostatak odgovornog djelovanja bh. političara malo što preostaje da se učini po pitanju cijena na naftnim crpkama.
Predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata Federacije BiH Milenko Bošković rekao je za Bloomberg Adriju da je pored rasta troškova prerade nafte porastao i tečaj američkog dolara. Nafta se kupuje u dolarima a zakon ponude i potražnje diktira cijenu. Ponuda je smanjena, cijena je porasla.
Pročitajte: Nafta se stabilizirala blizu 100 dolara
"Ono što možemo mi napraviti je vrlo malo ili ništa. Mi imamo 100 posto uvoz nafte, dobivamo naftu iz okruženja u smanjenoj ponudi. Veleprodajna marža je ograničena, naša maloprodajna marža je ograničena i čak nedostižna u ovom trenutku zbog velikog broja pumpi, položaja konkurencije i ostalog. Inspektori to sve vrednosno nadziru", rekao je Bošković.
Gaspromova firma u Srbiji je prestala s izvozom u BiH. Ona je sačinjavala 30 do 35 posto količina koje se sada trebaju nadomjestiti iz drugih izvora.
"Nafta ima dosta nestabilnu klimu i svaki dan na burzi imamo ili povećanje ili smanjenje ali u ponudi se to ne odražava u mjeri u kojoj se odražava na burzi", naveo je Bošković. "Naftaši su u velikoj borbi da uopće osiguraju naftu jer jedna cisterna nafte u ovom trenutku je 110 tisuća KM, nekada je bila 45 tisuća."
Prognoza kretanja cijena nafte do kraja ove godine ali i dugoročno je pitanje za milijun dolara.
Pročitajte: Do kraja godine moguća cijena sirove nafte 65 dolara
Više na: Barel nafte 380 dolara ako Rusi smanje proizvodnju
Bošković ističe da sve firme koje se bave ovim poslom moraju osigurati duplo više kapitala, zadužiti se, platiti bankarske kamate da bi samo osigurali snabdijevanje naftom.
"Dugoročna prognoza je pitanje za milijun dolara. Pogotovo u ovakvim globalnim kretanjima i nesigurnostima. Ako budemo imali redovno sabdijevanje naftom, to će biti naš veliki uspjeh", kazao je Bošković.
Osvrnuo se na jedinog aktera koji bi mogao smanjiti cijenu nafte ali taj akter, nažalost, nije iz struke već politike.
"Uz sve to očekujem da će država konačno intervenirati kroz porezni dio jer znamo da su prihodi od PDV-a višestruko uvećani u odnosu na prije", zaključio je Bošković.