Zakon o sezonskim radnicima je zahtjev poslovne zajednice, a i Ministarstva privrede i preduzetništva, i treba raditi na njegovom donošenju. Time ćemo sigurno smanjiti rad na crno, smatra ministar privrede i preduzetništva u Vladi Republike Srpske Vojin Mitrović.
Mitrović je u intervjuu za Bloomberg Adriju govorio o problemu nedostatka radne snage s kojim se susreće poslovna zajednica, o stranim investicijama, podsticajima, poslovnoj klimi, saradnji entitetskih i državnih institucija i drugim pitanjima.
"Mi generalno imamo problem nedostatka radne snage u kontekstu da imamo određene obrazovne profile kod kojih postoji hiperprodukcija, dok određene kadrove apsolutno nemamo. S druge strane, imamo odliv kadrova upravo zbog uslova koje pružaju poslodavci u Republici Srpskoj i poslodavci u Evropskoj uniji", ističe Mitrović.
Međutim, on poručuje da se u posljednje vrijeme ta klima mijenja, kao i da nadležna ministarstva prosvjete i naučnotehnološkog razvoja i visokog obrazovanja rade na reformi obrazovnog sistema.
"Obrazovni sistem se prilagođava upravo zahtjevima privrede, odnosno poslovnog okruženja. Ide se na reformu u smislu da se obrazuju oni kadrovi koji su u ovom trenutku potrebni, to je pitanje i IT sektora i digitalizacije i robotizacije i mnogih drugih stvari", navodi Mitrović.
Pokušava se sve sprovesti interresorno, dodaje, a ideje koje mogu poteći od Ministarstva privrede, u kontekstu zahtjeva određenih kadrova, moraju se realizovati na nivou same Vlade.
"To su stvari na kojim se zaista želi raditi. Pitanje sezonskih radnika je pitanje koje najviše pogađa, prije svega, građevinsku industriju i poljoprivrednu proizvodnju, iz više razloga. Jedan od razloga je nedostatak tih kadrova, jer mi u ovom trenutku u obrazovnom sistemu nemamo takve kadrove i već postoje promjene u određenim lokalnim zajednicama da se kadrovi obrazuju upravo u smislu onoga što je potrebno na tržištu", kaže Mitrović.
Drugi problem je, dodaje, što sezonci rade samo jedan određeni period u toku godine i postoji pitanje dobijanja dozvola, konkretno u poljoprivrednoj proizvodnji, za ljude koji su potrebni za berbu voća ili povrća.
"Ljude treba angažovati nekoliko dana, ako se to radi redovnim putem, putem Poreske uprave, tu je prijavljivanje, objavljivanje, dolazak, nedolazak radnika, postojanje odgovornosti. U tom dijelu zaista treba napraviti reformu. Treba odrediti određene paušalne iznose koje će plaćati poslodavci ili poljoprivrednici, koji angažuju takve ljude", ističe Mitrović.
Prema njegovom mišljenju, taj paušalni iznos treba da bude stimulativan i za poljoprivrednog proizvođača ili preduzetnika u okviru građevinarstva, ali s druge strane ne smije da ošteti radnike koji rade taj posao.
"Bilo je dogovora da ovaj zakon radi Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite, međutim, prema posljednjim informacijama, odustalo se od tog zakona. Mislim da treba i dalje raditi, jer to je zahtjev i poslovne zajednice, a da budem iskren, evo i Ministarstva privrede i preduzetništva. Time ćemo sigurno smanjiti rad na crno", poručuje Mitrović.
Trenutnoj imamo, dodaje, ljude za koje poslodavci, odnosno poljoprivrednici, ne plaćaju nikakve obaveze i "treba uvesti nešto što zaista neće biti opterećenje ni jednim ni drugim, a država će imati koristi od toga".
Cijeli intervju s ministrom Vojinom Mitrovićem možete uskoro pročitati i pogledati na platformama Bloomberg Adrije.