Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, kojim se kriminalizira kleveta. Od 63 prisutna poslanika, ovaj zakona podržalo je 47, protiv je bilo njih 16, dok niko nije bio suzdržan.
Prihvaćen je amandman koji su predložili klubovi poslanika Socijalističke partije i Narodne partije Srpske, a koji definira da "ko javno izloži poruzi ili preziru lice ili grupu zbog pripadnosti određenoj rasi, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, boje kože ili pola, kaznit će se novčanom kaznom od 2.000 do 6.000 KM".
Također, prihvaćen je amandman koji glasi "ko o drugom licu iznosi ili pronosi nešto neistinito, znajući da je riječ o neistini, identifikujući to lice trećim licima na jasan način i na taj način pričini štetu ugledu i časti tog lica, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 do 3.000 KM".
Čitaj više
Novinari zatražili povlačenje kriminalizacije klevete u RS, poslanici na potezu
Predložene izmjene zakona su na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine.
18.07.2023
Sloboda ugrožena, u BiH vladaju ozbiljni pritisci na medije
Sattler: Odluka Republike Srpske da kriminalizuje klevetu je korak unazad za slobodu izražavanja i medija
03.05.2023
Usvojen Nacrt izmjena Krivičnog zakona RS kojim se kriminalizira kleveta
Prije konačnog usvajanja zakona slijedi 60 dana javne rasprave.
23.03.2023
Poslanik Srđan Todorović naveo je kako je vrlo bitno da u narednom periodu isprate primjenu ovog propisa - "da budu sigurni da ovaj propis omogući da svakom onom ko govori istinu ne bude krivično gonjen".
"Da se otklone sve nedoumice koje smo čuli i tokom rasprave, a i od medijske, odnosno novinarske zajednice, jer sam uvjeren da je ovo propis koji će omogućiti svakom onom ko se u svom poslu ili javnom prostoru koristi istinom i činjenicama, da ne smije biti krivično gonjen", kazao je Todorović.
Poslanici opozicionih stranaka u NSRS su tokom rasprave o predloženom zakonu, koja je obavljena 18. jula, kritizirali predložena rješenja.Narodna skupština RS-a je krajem marta usvojila nacrt ovog zakona, koji je nakon toga upućen u javnu raspravu u trajanju od 60 dana.
Poslanik Nebojša Vukanović (Za pravdu i red - lista Nebojše Vukanovića) je apelovao na skupštinsku većinu da odustane od ovog "spornog prijedloga zakona" i da ga povuče sa dnevnog reda. Kako je rekao, ovaj zakon je uznemirio, ne samo novinare, već sve slobodne ljude.
Poslanik Igor Crnadak (PDP) je ocijenio da je ovo "opasan, štetan, loš zakon za RS". Dodao je da se drugačije mišljenje, javna kritika vlasti, bilo kakva, ubija na ovaj način u RS-u.
Od kada je Vlada RS utvrdila ovakav nacrt zakona uslijedile su kritike i negativne reakcije novinara, domaće javnosti, ali i međunarodnih organizacija.
Neposredno prije početka sjednice Narodne skupštine, održana je i mirna protestna šetnja tokom koje su građani i predstavnici medija poručili poslanicima da ne podignu ruku za ovakav sraman zakon. Protestnoj šetnji pridružili su se i pojedini opozicioni poslanici.
Proestna šenja održana je i u utorak, 18. jula kada su predstavnici mnogobrojnih medija i građani okupili se na Trgu Krajine u Banja Luci i izrazili bojkot i zatražili da se ne usvoje ove dopune i izmjene.
Svi će trpjeti posljedice
Transparency International u BiH (TI BiH) saopćio je da današnjim usvajanjem izmjena Krivičnog zakonika vlast u ovom entitetu ušla je u fazu otvorene represije nad građanima i svrstala se u red najgorih autoritarnih režima u ovom dijelu svijeta. Upozoravaju kako će svi građani trpiti posljedice vraćanja klevete u sistem krivičnog pravosuđa, jer će vlast preko podobnih tužilaca imati mogućnost da progoni sve ljude koji iznose bilo kakvu kritiku na društvenim mrežama ili na drugom javnom mjestu.
TI BiH navodi da je današnjim odlukama NSRS stvoren osnov za otvaranja brojnih krivičnih postupaka kako protiv novinara, medija, aktivista i opozicionih političara, tako i protiv svih ostalih koji ukazuju na bilo kakav društveni problem na javnom mjestu.
"Uprkos argumentovanim upozorenjima novinara, medija, civilnog društva i najrelevantnijih međunarodnih adresa uključujući UN, Savjet Evrope, OSCE, EU, vladajući režim je u proceduri koja ima oblike farse, kršeći elementarne demokratske principe, usvojio zakonska rješenja koja će imati pogubne posljedice po slobodu govora u cijeloj BiH", navode iz TI BiH.