Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine uputilo je urgenciju rukovodstvu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH da se na dnevni red sjednice Predstavničkog doma zakazane za narednu sedmicu uvrste Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima FBiH i Zakon o dopuni Zakona o porezu na dohodak FBiH.
UPFBiH je još u decembru zajedno sa sindikatima iz realnog sektora dogovorilo je mjere za značajno povećanje svih plaća.
"Pripremili smo jedno rješenje koje bi trebalo biti temporalnog karaktera, kojim bi omogućili svim privrednim društvima da povećaju plaće do 400 KM i da se na taj iznos ili ne plaćaju doprinosi ili da se plate neki simbolični doprinosi", rekao je tada Adnan Smailbegović, predsjednik UPFBiH, te je dodao da ukoliko izmjene budu prihvaćene plate bi bile povećane već u prvim mjesecima 2023.
Uprkos obećanjima političkih stanaka koje čine većinu u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH da će izmjene i dopune zakona biti brzo razmatrane i dobiti njihovu podršku to se do danas nije desilo.
Udruženje poslodavaca u FBiH izrazilo je razočarenje što na dnevni red sjednice nisu uvršteni materijali koje je UPFBiH ranije, direktno ili indirektno predlagalo i dostavljalo, a posebnu zabrinutost izražavaju zbog nepostojanja interesa od strane rukovodstva i poslanika Predstavničkog doma Parlamenta FBiH za usvajanje ova dva prijedloga izmjena i dopuna zakona, čije bi usvajanje omogućilo poboljšanje standarda zaposlenih.
Sa približavanjem godišnjih odmora, dodatno zabrinjava sve izvjesniji scenarij da se čak ni ova privremena rješenja neće naći na dnevnom redu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH u skoro vrijeme, tako da postoji opasnost da i ova godina bude ''izgubljena'' kada su u pitanju rješenja koja bi dovela do povećanja plaća zaposlenih, boljeg životnog standarda građana i barem djelomičnog zaustavljanja odlaska radnika iz BiH.
''Upravo zbog toga još jednom podsjećamo poslanike na važnost ovog pitanja i molimo, predlažemo da se izmjene i dopune zakona uvrste na dnevni red do početka sjednice u skladu sa važećim procedurama'', navode iz UPFBiH.
Iz UPFBiH podsjećaju da im nikada nije odgovoreno na inicijativu i zahtjev za održavanje hitne tematske sjednice, na kojoj bi bili razmatrani problemi sa kojima se suočava privreda FBiH, među kojima je nedostatak kvalificirane radne snage i odlazak radne snage, jedno od gorućih.
Iako je to davno obećano, ni izvršna ni zakonodavna vlast u FBiH još nisu oformile čak ni radnu grupu za pripremu fiskalnih zakona, što direktno ukazuje da u FBiH nećemo tako skoro imati prijedlog trajnih, sistemskih rješenja, a posebno je zabrinjavajuće saznanje da čak i kada jednom stupe na snagu Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak prema izjavama nadležnih bit će potrebno više od devet mjeseci da se isti počnu operativno primjenjivati.
Prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, u martu prosječna neto plaća u FBiH je iznosila 1.265 KM, dok je minimalna plata 596 KM. Najniža prosječna plaća je registrirana u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, građevinarstvu i trgovini.
Sindikalna potrošačka korpa iznosi oko 2.700 KM tako da je pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom 46,02 posto.
Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, izjavio je kako sindikati neće odustati od borbe da bude usvojen Zakon o minimalnoj plati, kojim će ona biti definisana u iznosu 1.000 KM.
U Prvomajskom proglasu naveo je da su svjesni da ova plata nije dostatna, ali bi bila od pomoći desetinama hiljada radnika čija je plata 596 KM.