Njemačka se pridružila svojim glavnim evropskim kolegama u izvještavanju o značajnom usporavanju inflacije, što potvrđuje argumente nekih dužnosnika Evropske centralne banke da će rast kamatnih stopa uskoro završiti. Gostujući na Bloomberg Adriji, Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banja Luka, objasnio je šta za nas zapravo znači recesija u Njemačkoj i koliko je zaista opasna za poslovnu zajednicu.
"Ovo za nas može predstavljati veliki problem, s obzirom na to da je nama Njemačka među prve tri najveće skupine trgovinskih partnera. Tačnije, ona je iza Srbije i Italije. Na trećem mjestu s Njemačkom imamo veoma kvalitetnu vanjskotrgovinsku razmjenu u pogledu pokrivenosti uvoza izvozom. Znači, mi imamo suficit s Njemačkom, negdje oko sedam i po posto više izvozimo u Njemačku nego što uvozimo", kazao je on.
On kaže da se problemi koje Njemačka već sada ima, proglašavanjem recesije odražavaju na našu ekonomiju tako što se obimi vanjskotrgovinske razmjene smanjuju, odnosno smanjuje se proizvodnja u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini jer za prva tri mjeseca, odnosno četiri mjeseca ove godine, negdje oko četiri posto su i negativan trend prerađivačke industrije.
Dodatno nam je kazao da je zapravo direktan problem, odnosno posljedica smanjenih narudžbi iz Njemačke, s druge strane smanjene potrošnje, na neki način na domaćem tržištu.
Govoreći o padu tražnje sa stranih tržišta, Račić je rekao da se već osjeti smanjena potražnja u onim trendovima i oblastima gdje se zapravo najviše izvozilo, i to: metaloindustriji, drvnoj industriji i proizvodnji namještaja.
"Zabilježen je dvocifren pad i to se već sada negativno odražava na trendove u našoj prerađivačkoj industriji", kazao je.