Sektor turizma na globalnom nivou se počeo vraćati na pandemijske nivoe, međutim pandemija je promijenila navike potrošača. Potrošači su se zaželjeli putovanja i spremni su više novca izdvojiti za turističke posjete, međutim sada traže autentična iskustva koja podrazumijevaju razgovore s lokalnim stanovništvom, degustaciju lokalne hrane te aktivniji odmor.
''U tom smislu Bosna i Hercegovina ima sve prednosti. Međutim neophodno je pronaći načine da se prezentiraju svi potencijali kojima BiH raspolaže'', kazala je Daniela Wagner iz Jacob Media Group na panelu posvećenom turizmu održanom u okviru Sarajevo Business Foruma.
Dodala je da je bitno raditi na organizaciji događaja-muzičkih, sportskih, kulturnih u koje će biti uključeni i privrednici iz turističkog sektora i tour operateri kako bi mogli prezentirati svoje resurse.
''Turisti sada traže održivije i eko opcije i tu se kriju potencijali BiH zbog njenih prirodnih ljepota, kao i mogućnosti da se trenutna ponuda transformiše prema luksuznijem turizmu'', kazala je ona.
S obzirom da je jaka konkurencija među destinacijama koje na sve moguće načine nastoje privući turiste, Chris Woodbridge, senior partner u FINN Partner naglašava da je u takvim slučajevima najbolje promovirati cjelovitu ponudu jedne zemlje, a ne pojedine regije.
''Jedan od uspješnih primjera je Slovenija. Oni su napravili značajan zaokret u smislu marketinga i jedinstvene promocije na raznim platformama'', kazao je Woodbridge.
Kada je riječ o BiH, uspješna kampanja koju je podržao USAID je realizirana na Tripadvisoru koja je rezultirala time da je po recenzijama i broju komenatara BiH ocijenjena bolje nego druge evropske destinacije.
''Kampanja je zabilježila 16 miliona impresija i 5,1 milion unique sesija. Nakon toga je porastao i broj pretraga turističke ponude BiH na drugim platformama'', kazao je Tim Schofield iz Tripadvisora.
Panelisti su saglasni da su većini stranih turista prve asocijacije na BiH Sarajevo i Mostar, te da malo njih zna i za neke druge destinacije unutar BiH.
''Stoga turističke organizacije moraju grupirati aktivnosti kako određena destinacija ne bi bila poznata samo po jednoj lokaciji ili aktivnosti. Moraju upoznati turiste gdje se sve može ići i šta se može posjetiti izvan ovih lokacija'', dodala je Wagner.
Također, kada je riječ o privlačenju investicija u turizam treba se fokusirati na prednosti, a ne na nedostatke određene države.
''Ne trebate izaći na tržište i pričati kako je u BiH loša politička situacija, kako imate decentraliziranu vlast i lošu birokratiju. I druge zemlje imaju probleme. Pričajte po čemu je BiH posebna. BiH treba kapital s niskim kamatama'', rekla je Aradana Khowala, CEO i osnivač Aptamind Partners.
Kako kaže tri su ključna trenda u privlačenju investicija u turizam. Prvi trend je lokalizacija.
''Svijet se zadnjih godina presložio. BiH ima odličan geografski položaj i to treba biti isticati prilikom razgovora s potencijalnim investitorima. Drugi segment, pored prirodnih ljepota su izuzetno kvalifikovani i talentovani radnici koje ne možete naći negdje drugo u svijetu'', istaknula je Khowala te dodala: ''Prazne priče ne znače ništa, one ne donose novac. Privatni sektor treba podsticaj. Ako birokratija pravi problem onda učinite nešto po tom pitanju''.