Kompanije u BiH, nažalost, ne koriste često arbitražni mehanizam rješavanja sporova, zbog nedovoljne informisanosti i neopravdanog nepovjerenja prema postupcima koji se ne vode pred redovnim sudom, kaže predsjednik Spoljnotrgovinske komore (STK) Bosne i Hercegovine Zdravko Marinković.
On se danas, zajedno s potpredsjednicima STK Vjekoslavom Vukovićem i Ahmetom Egrlićem, sastao s nedavno imenovanim članovima Predsjedništva Arbitražnog suda pri STK.
Dogovoreno je da će u prostorijama Komore biti osposobljena sudnica za arbitražu, što će bitno doprinijeti efikasnosti suda.
"Jedan od prioriteta STK BiH u narednom periodu je aktivna promocija rada Arbitražnog suda, kako bi se podigla svijest o jednostavnosti, ekonomičnosti i praktičnosti ovog mehanizma rješavanja sporova, te istovjetnosti načina izvršenja arbitražnih presuda, kao i presuda redovnog suda", kaže Marinković.
Predsjednik Arbitražnog suda pri STK Vitomir Popović istakao je da se u pravilu radi o privredno-pravnim sporovima, iz Bosne i Hercegovine, ali i inostranstva.
"Ovaj način rješavanja sporova je mnogo efikasniji u odnosu na sudski način rješavanja sporova i vodi se računa o tome da se sporovi završe u što je moguće kraćem roku što je, prije svega, u interesu privrednih subjekata. Ako se na naplatu potraživanja čeka 20 godina, koliko traju postupci pred sudovima, jasno je da se privrednici sve više opredjeljuju za arbitražno rješavanje sporova", naglašava Popović.
Na mandat od četiri godine, u Predsjedništvo Arbitražnog suda, pored Popovića, imenovani su Mile Lasić i Abedin Bikić.
Arbitražni postupak je dosta kraći, ekonomičniji i jednostavniji u odnosu na postupke pred redovnim sudovima. Pred Arbitražni sud privredni subjekti mogu iznositi međusobne sporove u skladu sa zakonom, radi sporazumnog rješavanja tih sporova, posredovanjem ili odlučivanjem o tim sporovima, ako stranke ugovore nadležnost ovog suda.
O arbitražama je Bloomberg Adria već pisala u tekstu te kako taj postupak skraćuje rješavanje privrednih sporova sa sedam na jednu godinu. O ovoj temi razgovarali smo i s Armelom Ramić, predsjednicom Udruženja Arbitri.
Prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV), na kraju 2021. godine, sudovi u BiH su imali 14.889 neriješenih privrednih predmeta, dok je broj riješenih predmeta iznosio 16.920. U istoj godini sudovi su zaprimili i 15.312 novih predmeta iz oblasti privrede.