Rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Andrew Jewell kazao je kako, ukupno gledajući, banke u Evropskoj uniji imaju snažnije pozicije u pogledu kapitala i likvidnosti u poređenju s nekim prošlim kriznim epizodama poput globalne finansijske krize, međutim, kako su i nedavni događaji pokazali, raspoloženje tržišta se može naglo promijeniti, a s time mogu isplivati slabosti i ranjivosti.
Jewell je kazao da su oni koji donose politike poduzeli rapidne mjere u odgovoru na rizike u pogledu finansijske stabilnosti, uključujući i koordinirano djelovanje većih centralnih banaka kako bi se osigurala likvidnost US dolara.
"Te aktivnosti su u nekoj mjeri relaksirale potrese na tržištima. Međutim, još uvijek je prisutna visoka doza neizvjesnosti i stoga je neophodno ostati na oprezu. MMF pomno prati trendove i dešavanja u svim zemljama članicama te procjenjuje potencijalne implikacije po globalnu finansijsku stabilnost", kazao je on za Fenu.
Smatra da je bankarski sistem u Bosni i Hercegovini u cjelini gledano likvidan, dobro kapitalizovan i profitabilan, te da je regulatorni okvir snažniji u odnosu na prethodnu finansijsku krizu, a shema osiguranog depozita je proširena.
Ipak, upozorava da ne trebamo isključiti utjecaj naglih promjena raspoloženja tržišta te prelijevanja efekata potresa na tržištu negdje drugo.
"U ovakvom okruženju važno je ojačati saradnju širom zemlje u predviđanju i rješavanju potencijalne krize. Ključni nedostatak u tzv. sigurnosnoj mreži finansijskog sektora jeste nepostojanje fonda za finansijsku stabilnost. Jedan ovakav fond bi mogao olakšati restrukturiranje neke velike banke i osigurati likvidnost bankama u izuzetnim slučajevima", naglasio je Jewell.