Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine ponovo upozorava institucije izvršne i zakonodavne vlasti na svim nivoima u BiH, posebno u FBiH, na alarmantnu situaciju na tržištu radne snage, sve snažniji trend odlazaka kvalificiranih radnika i kompletnih porodica iz BiH te složenih i dugotrajnih administrativnih procedura vezanih za uvoz nedostajuće radne snage.
''Svakodnevno iz kompanija, članica Udruženja, dobijamo informacije o odlasku kvalificiranih radnika što u konačnici dovodi do usporavanja ili potpunog kolapsa radnih procesa'', kažu iz UPFBiH.
Ističu da na ovaj problem ukazuju godinama ''ali niko u vlasti, ni na jednom nivou ne radi ništa na zaustavljanju odlaska radnika ili pojednostavljenju procedura kada je u pitanju uvoz radne snage''.
''Nažalost, jedino konkretno što su vlasti uradile za zaposlene jeste povećanje plaća – sebi i zaposlenima u javnoj službi. Neće, ne žele i ne shvataju da ukoliko se nastavi trend odlazaka kvalifikovane radne snage iz BiH, više neće biti onih koji će im zaraditi te, uvećane, plaće'', dodaju iz UPFBiH.
Podsjećaju da je UPFBiH zajedno sa sindikatima iz realnog sektora krajem prošle godine iniciralo hitno donošenje zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima FBiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH, čime bi se zaposlenima u realnom sektoru plaće povećale do 400 KM, a na uvećani iznos bi se plaćali umanjeni doprinosi na PIO/MIO i zdravstveno osiguranje.
''Totalno odsustvo sluha za probleme građana pokazali su zastupnici i delegati u Parlamentu FBiH koji puna tri mjeseca ove prijedloge nisu stavili na dnevni red, čime direktno pomažu odlazak radne snage iz BiH'', naglašavaju iz ovog Udruženja.
Podaci o izdatim radnim dozvolama bh. državljanima u inozemstvu, govore da je proces iseljavanja nastavljen i ubrzan. Kako kažu o tome niko osim poslodavaca trenutno ne razgovara, niti se poduzimaju aktivnosti na tom planu.
''Prije deset godina ako nam je trebalo 50 radnika, dođe ih 500, a danas, ako vam treba 50 radnika, dobit ćete dva ili tri'', rekao je ranije za Bloomberg Adriju Adnan Smailbegović, predsjednik UPFBiH.
Kada je riječ o uvozu radne snage, prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje Bih u prošloj godini strancima je izdato ukupno 3.780 važećih radnih dozvola, od čega najviše državljanima Turske, Srbije, Hrvatske i Kine.
Iz Agencije navode da su 884 važeće radne dozvole izdate u građevinarstvu, 560 u trgovini na veliko i malo, kao i popravcima motornih vozila i motocikala, a 370 u umjetnosti, zabavi i rekreaciji. Pored toga, 356 dozvola je izdato u oblasti poslovanja nekretninama, 312 u prerađivačkoj industriji, a 236 u ostalim uslužnim djelatnostima.
I iz Unije poslodavaca Republike Srpske konstantno ponavljaju da je evidentan problem nedostatka radne snage.
"Imamo odliv radne snage prema zemljama EU, to stvara ozbiljan pritisak na plate, odnosno produktivnost koja ne može da prati toliki rast plata u Republici Srpskoj, tako da mi u narednim godinama očekujemo ozbiljan izazov i apelujemo na vlasti u BiH na fleksibilnu imigracionu politiku u smislu angažovanja stranaca u BiH", rekao je ranije Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca RS.
Smailbegović se složio da je ključna stvar i najveći problem odlazak radne snage i nedostatak radnika u određenim zanimanjima. "Privreda i ekonomija BiH će uveliko osjetiti nedostatak radne snage i počet će da stagnira, a ne da se razvija", naglasio je Smailbegović.