Četvrti Samit energetike Trebinje (SET), u čijem je fokusu energetska stabilnost Zapadnog Balkana, i na kojem učestvuje 720 učesnika, počeo je danas u tom gradu.
Plenarna sesija "Ubrzanje regionalnog održivog plana i prelaz na čistu energiju - uloga EU" održava se danas, a potom slijedi devet panela do petka, 24. marta, kada se ovaj skup završava.
Dodik pozvao na formiranje solidarne energetske zajednice
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da RS izvozi oko 30 odsto ukupne proizvodnje električne energije i da će ove godine imati potpuno osiguranu proizvodnju jer je akumulacija vode u jezerima 100 odsto popunjena.
Ponovio je namjeru da Mađarska, Srbija i Republika Srpska, te svi koji to žele u regionu, formiraju solidarnu energetsku zajednicu.
"Da zajedno razmjenjujemo resurse, da zajedno planiramo, činimo i da zajedno jedni drugima pomažemo u ovom nestabilnom vremenu kada se ne smije dešavati da naša privreda nema potencijal, odnosno da nema energiju", istakao je Dodik.
Više: Uskoro energetska zajednica R. Srpske, Srbije i Mađarske
Na SET-u će govoriti i ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Szijjarto.
Višković: Energetika je velika razvojna šansa
Predsjednik Vlade RS Radovan Višković vidi energetiku kao veliku razvojnu šansu ističući da treba ozbiljnije investiranje u prenos i distribuciju električne energije.
Dodao je da RS sada ima 2.700 megavata kada je riječ o novim energetskim kapacitetima, ali da i dalje ima dovoljno neiskorišćene energije u vjetru, suncu i vodi.
"Nedostatak je što ovog momenta proizvodimo blizu 60 odsto struje iz termoelektrana. Svjesni smo da će se taj procenat ubrzo obrnuti u korist zelene energije", rekao je Višković.
On je napomenuo da je kriza u Ukrajini pokazala šta znači biti suveren u energetici, a što je Republika Srpska prepoznala. "Ne možemo tu suverenost graditi sami, već je moramo podijeliti s prijateljima iz regiona i komšijama. I mi ćemo to raditi", rekao je Višković.
ERS ima ugovorenu izgradnju kapaciteta od 468 megavata
Generalni direktor ERS Luka Petrović skup vidi kao priliku za regionalnu razmjenu iskustava, znanja te kreiranje zajedničkih planova za razvoj energetskog sektora.
"Zajedno možemo biti stabilniji, profitabilniji, organizovaniji i nadasve prijatelji", rekao je Petrović na otvaranju Samita.
Planom investicija i razvoja ERS, dodao je, u periodu od 2019. do 2029. godine planirana je izgradnja i puštanje u rad 1.000 megavata energetskih objekata, a čiji će pogon biti voda, vjetar, sunce i gas.
"Trenutno je ugovoreno 468 megavata za ERS, kao nosioca planiranih aktivnosti, a u fazi pripreme je još 159 megavata, što čini 627 megavata za samo tri i po godine", istakao je Petrović, prenosi agencija Srna.
Direktor Elektromreža Srbije Jelena Matejić rekla je da događaji kao što je Samit mogu doprinijeti pronalasku ključnih pravaca razvoja regiona.
"Izazovi su brojni, neki čak i sudbonosni. Pred nama je period tranzicija i velikog posla, ali sam uvjerena da imamo znanja i sposobnosti da iz ovakve situacije izađemo još jači", navela je Matejićeva.
Samit organizuju Elektroprivreda Republike Srpske (ERS), grad Trebinje i preduzeće SET Trebinje, a okuplja stručnjake i donosioce odluka iz energetskog sektora Slovenije, Hrvatske, Srbije, Sjeverne Makedonije, Austrije, Kine, Mađarske i Crne Gore.
Pokrovitelji Samita su Vlada Republike Srpske i Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine.