Pandemija i rat u Ukrajini donijeli su brojne izazove za bosanskohercegovačke kompanije. Povećanje cijena i nedostatak materijala na tržištu, povećanje cijena energenata, visoka inflacija, nedostatak radne snage samo su neki od problema s kojima su se suočile kompanije.
Unatoč svim izazovima, bh. kompanije su još jednom pokazale otpornost te i u 2022. ostvarile pozitivne poslovne rezultate. U ovu godinu su ušle optimistično te očekuju određenu stabilizaciju na globalnom nivou.
Pročitaj više: Pitali smo: Kako su poslovale bh. kompanije i kakvi su im planovi za 2023.
Međutim, s druge strane, bh. kompanije se bore s lošim poslovnim ambijentom u BiH, zbog čega je neophodno što prije donijeti odgovarajuće mjere.
Predsjednik Privredne komore Kantona Sarajevo (PKKS) Muamer Mahmutović kazao je da se od vlasti očekuju brze reakcije, uređenje regulative tamo gdje je to neophodno i definisanje hitnih mjera, kako bi se olakšalo i pomoglo poslovanju privrednih subjekata.
''Među mjerama koje smatramo prioritetnim su i dalje one koje se odnose na smanjenje opterećenja kroz izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima u FBiH i obezbjeđenje grant sredstava za održivost poslovanja, ali i donošenje Zakona o dualnom obrazovanju u Kantonu Sarajevo'', naveo je Mahmutović za Fenu.
Mahmutović je dodao da su sve veća fluktuacija radne snage i iseljavanje stanovništva iz BiH izuzetno kompleksan problem koji zahtijeva ozbiljan pristup svih relevantnih aktera, a naročito vladinog sektora.
''Smatramo da bi se uz mjere koje Komora predlaže za unapređenje poslovnog ambijenta, kao i finansiranje programa zapošljavanja za nezaposlene osobe, izradom programa obuke za osposobljavanja, usavršavanja i nova zanimanja, uz aktivno uključenje privrede, zatim osavremenjavanje učenja kroz rad, donekle mogla promijeniti nabolje slika na tržištu rada'', naveo je Mahmutović.
Uvođenje dualnog obrazovanja
Prema njegovim riječima, jedan od načina je i primjena Strateškog dokumenta ''Povećanje kvalitete i značaja srednjeg stručnog obrazovanja u BiH u svjetlu Zaključaka iz Rige za period 2021.-2030.'' koji je usvojilo Vijeće ministara 2021. godine. Fokus je na prioritetne oblasti za razvoj u sistemima srednjeg stručnog obrazovanja u BiH, pri čemu Zaključci iz Rige služe kao referentni okvir.
''Implementacija ovog dokumenta podrazumijeva i uvođenje dualnog obrazovanja, odnosno jačeg povezivanja privrede i obrazovnog sistema, gdje privredna komora igra značajnu ulogu, kao što je to u razvijenim zemljama EU'', dodao je Mahmutović.
Pročitaj više: Potrebno poboljšanje poslovnog ambijenta i rasterećenje privrede
Poslodavci i sindikati dogovorili mjere za povećanje plaća u FBiH
Poslodavci traže hitno formiranje vlasti i rješavanje gorućih problema privrede
Udruženje poslodavaca FBiH također od vlasti očekuje hitno donošenje mjera kojima se unaprijedio poslovni ambijent. Dva mjeseca prije izbora održanih u novembru prošle godine UPFBiH je svim političkim strankama uputilo dokument pod nazivom ''Šta poslodavci očekuju od vlasti''. Ovaj dokument sadrži prijedloge izmjena oko 40 propisa, koji imaju za cilj unapređenje poslovnog ambijenta u FBiH i BiH generalno.
Adnan Smailbegović, predsjednik UPFBiH, smatra da se uz male, ali brze intervencije vlasti, za kratko vrijeme može popraviti ukupan poslovni ambijent u BiH.
UPFBiH smatra urgentnim pitanje rješavanja nedostatka radne snage na bh. tržištu rada. Bavit će se pitanjima javnih nabavki, PDV-om, pitanjima unapređenja uvjeta za razvoj energetskog sektora, ukidanja ili smanjenja parafiskalnih nameta na svim nivoima te insistirati na hitnom donošenju Zakona o doprinosima FBiH s ciljem smanjenja opterećenja cijene rada, odnosno povećanja svih plata.