Planine u Bosni i Hercegovini za novogodišnje praznike su bez snijega. Skijaški centri Novu godinu su dočekali s neobično visokim temeperatuma za ovaj period godine. Nedostatak snijega negativno se odražava na zimsku skijašku sezonu.
Iz bh. skijaških centara Bjelašnice, Vlašića i Jahorine kažu da turisti otkazuju rezervacije nakon trećeg januara.
Aldin Smajkan, rukovodilac marketinga u Kantonalnom javnom preduzeću ZOI '84, kazao je za Fenu kako se u drugoj polovini januara očekuju pogodniji vremenski uslovi za pravljenje snijega i skijanje.
"Topovi se ne mogu koristiti jer su temperature u plusu, a očekuje se da će nakon Nove godine biti i do 10 stepeni na planinama, što je karakteristično za proljeće. Ali nadamo se promjeni", rekao je.
Iako su smještajni kapaciteti značajno prošireni te popunjeni, broj turista otkazuje dolazak na Bjelašnicu.
Uspješnost zimske turistčke sezone ovisi prije svega o dovoljnim količinama prirodnog snijega, kazala je Aldijana Dizdar, glasnogovornica Turističke zajednice Srednjobosanskog kantona.
"Uz otvorenje zimske turističke sezone svi smještajni kapaciteti su bili popunjeni. Na Vlašiću na svakom koraku trenutno vlada predivna praznična atmosfera, a proslava novogodišnje noći će biti kruna sadržaja ove zime", kazala je ranije Dizdar, dodavši kako su hotelski smještaji popunjeni još početkom decembra, ali problem može nastati nakon novogodišnje noći, otkazivanjem rezervacija.
Iz Olimpijskog centra Jahorina kažu da je skijašima dostupan poligon Poljice, a da je gondola Poljice dostupna za panoramsku vožnju.
"U skladu s trenutnim vremenskim prognozama i pojavom temperaturne inverzije tokom koje se bilježe niže temperature zraka u gradu nego na planini, adekvatna i sigurna priprema skijaških staza neće biti moguća do 10. januara, osim ako se meteorološki uslovi ne promijene", naveli su za Fenu.
Staze su uređene, žičare remontovane, a jezera za vještačko osnježivanje u potpunosti napunjena vodom, međutim, za adekvatno funkcionisanje sistema osnježavanja neophodno je da kombinovana temperatura zraka bude -3 stepena Celzijeva ili niža.
Širom BiH brojni hoteli za novogodišnju noć imali su bogate ponude - od smještaja, muzike do bogatih gastronomskih delicija. Hoteli koje je kontaktirala Bloomberg Adria naveli su kako su njihovi smještajni kapaciteti potpuno popunjeni te su cijene u odnosu na pretpandemijski period neznatno više.
Čitajte više: Hoteli u BiH za novogodišnju noć popunjeni 100 posto
Pored planina, Sarajevo kao glavni grad privlači veliki broj turista, a vrhunac zimske turističke sezone predstavlja period novogodišnjih praznika i Nove godine, kada je turistička potrošnja povećana, te se očekuje ostvarenje od 25 miliona KM prihoda od turizma.
Čitajte: Za Novu godinu Sarajevo će ostvariti oko 25 miliona KM prihoda od turizma
Kako navode iz Turističke zajednice Kantona Sarajevo, prema informacijama s terena, hotelski smještajni kapaciteti rezervisani su između 95 i 100 posto, te očekuju oko 15.000 turističkih noćenja.
Zanimljivo je da bh. građani, pored naših planina, unatoč sve većim cijenama biraju i evropska skijališta, a naročito su popularne francuske Alpe.
Kako kažu iz Turističke agencije Relax Tours, skijališta su popularna zbog nedostatka snijega u BiH, te neizvjesnosti zimske sezone. Dodaju da pored francuskih Alpa dobivaju upite i za Austriju te Njemačku.
"Za skijanje ove godine bilježimo blagi porast zanimanja za Alpe što je uzročno-posljedično situaciji koju imamo s veoma blagom zimom na našim prostorima. Ipak, očekujemo da će biti i mnogo veće zanimanje za naše planine poslije Nove godine, pogotovo kad padne snijeg", kažu za Fenu iz ove agencije.
Za Alpe su kao primjer "solidnijih ponuda" naveli aranžman od sedam dana za četveročlanu porodicu po cijeni od 3.000 do 3.500 maraka s uključenim ski-passom.
Navode kako trenutno, pored ski-cenatra, vlada i veliko zanimanje za krstarenja.