Jedina šansa za napredak Bosne i Hercegovine je ubrzan razvoj realnog sektora i u tom smislu je neophodno što prije provesti struktralne reforme koje će unaprijediti poslovni ambijent i privući strane investitore, istaknuto je na sastanku predstavnika Udruženja poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda koju je predvodila Alina Iancu, šefica Misije MMF za BiH.
''UPFBiH je blagovremeno pripremilo prijedloge izmjena oko 40 propisa koji imaju za cilj unapređenje poslovnog ambijenta u FBiH i BiH generalno'', kazao je Adnan Smailbegović, predsjednik UPFBiH.
Dokument pod nazivom ''Šta poslodavci očekuju od vlasti'' UPFBiH je u saradnji s akademskom zajednicom dva mjeseca prije izbora i dostavilo svim političkim strankama. Također, UPFBiH je i 2018. godine prije općih izbora također političkim strankama uputilo dokument s konkretnim rješenjima za rješavanje gorućih problema poslovne zajednice. Između ostalog, tada su poslodavci tražili smanjenje stope doprinosa i reformu fiskalnih zakona, smanjenje parfiskalnih nameta, plaćanje PDV-a po naplati fakture, suzbijanje sive ekonomije, reformu javne uprave itd. Međutim, ni četiri godine kasnije većina problema nije riješena.
Smailbegović je istaknuo je da od novih vlasti na svim nivoima traže rasterećenje cijene rada i provođenje seta mjera sa ciljem zadržavanja radnika u BiH, ali i liberalizacije tržišta radne snage. Za poslodavce je prioritet i donošenje seta zakonskih rješenja koja trebaju doprinijeti razvoju i privlačenju stranih investicija u BiH.
''Insistiramo da donošenju mjera koje će eliminirati sivo tržište, koje je postalo ozbiljna nelojalna konkurencija legalnom poslovanju, jer je značajan broj radnika zaposlen upravo na sivom tržištu'', kazao je Smailbegović.
Također je naglasio insistiranje poslodavaca na uvođenju dualnog obrazovanja u FBiH i što hitnijem usklađivanju obrazovne politike sa potrebama tržišta rada.
Na sastanku je razgovarano o potrebi reforme sistema zdravstvenog i socijalnog osiguranja, jer je zajednička ocjena da model koji se primjenjuje u BiH nije dobar, potiče sivu ekonomiju, zamagljuje sliku stanja na tržištu rada, otežava planiranje...